Biyografi
Bu biyografi 303 kez okundu
AZİZ HOCA
DİN ALİMİ
 
 
 
 

Abdülaziz kutluay 1948 Şanlıurfa’da doğdu, merhum babası Göncü dede Osman efendi ve Annesi Fethiye hanım oğullarına Şanlıurfa da kandil gecelerine Aziz gecesi denildiğinden bu gecede doğan çocuklarına Abdülaziz adını koymuşlardır.

 

Abdülaziz Kutluay Şanlıurfa merkez, Dabakhane mahallesi Firüz sokak 20 nolu evde o zamanki şartlarda 4 ailenin bir arada oturma zaruretinde olduğu bu mütevazi evde dünyaya gelmiştir. Ve kendisinin doğumundan 1 yıl sonra annesi Fethiye hafendi vefat etmiştir. Daha sonraları ise babası Osman efendi Duriye hanımefendi ile evlenmiştir. Abdülaziz Kutluay konuşmalarında bu olayı şöyle anlatır !"Benim iki annem var biri beni doğuran annem Fethiye diğeri ise beni büyüten annem Duriye hanımdır".

 

İlk okul tahsilini merkezde bulunan beykapısı mahallesindeki Turan ilk okulunda ve sonraları İmam Hatip okulu tahsilini de Şanlıurfa da dışarıdan okuyarak tamamlamış olup, daha sonraki yıllarda bir çok ilim adamlarından istifade etmeye çalışmıştır.22-10-1972 tarihinde kendisi gibi Şanlıurfalı olan eşi Fikriye hanımla evlenmiştir ve bu evlilikten Murat, M.Emin, Ahmed, Said, Halit adlarında 5 erkek ve Hatice isminde birde kız çocukları olmuştur.

 

20 yıl tornacı ustası olarak çalıştığı bir kamu kuruluşun (Et-Balık Kurumu)n´daki personelin ve halkın yardımlarıyla yaptırılan cami de fahri olarak vaaz ve imam hatiplik yapmıştır. Bahsi geçen kuruluştan da emekli olmuştur.

 

Türkiye´nin bir çok şehrinde  Konferanslar, Paneller ve konuşmalarda bulunmuştur. Bu vaaz ve konuşmaların pek çok kaset ve cd´leri bulunmaktadır ve hocamız Şanlıurfa da Halk arasında AZİZ HOCA olarak bilinmektedir.

 

Hoca efendi son olarak hizmetini araştırmacı yazar olarak sürdürmektedir ve "Mekke Ve Medine´ De Ziyaret Yerleri" adı altındaki kitabın yanı sıra "Siyer- u Sahabe" dir.

 

"Hz. Muhammed (s.a.v.) in Savaşları ve Sebebleri", "İslam Tarihinde Şanlıurfa" ve "Namaz Darda Koymaz" adı olarak kitapları mevcuttur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak:
 
 
 
Etiketler: AZİZ, HOCA,
Haber Yazılımı