Haber Detayı
23 Kasım 2021 - Salı 15:01
 
Bakan Koca : Kapatmalarla Salgın Yönetimi Düşünmüyoruz
Sağlık Bakanı Koca, Kovid-19 salgınıyla mücadeleye ilişkin yeni dönemde kişisel tedbirleri ve aşıyı son derece önemsediklerini belirterek, "Türkiye'de yeni dönemde kapatmalarla Kovid-19 salgınını yönetmeyi düşünmüyoruz” dedi
SAĞLIK Haberi
Bakan Koca : Kapatmalarla  Salgın Yönetimi Düşünmüyoruz

Sağlık Bakanı Koca, Kovid-19 salgınıyla mücadeleye ilişkin yeni dönemde kişisel tedbirleri ve aşıyı son derece önemsediklerini belirterek, "Türkiye'de yeni dönemde kapatmalarla Kovid-19 salgınını yönetmeyi düşünmüyoruz” dedi

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, salgınla mücadele konusunda gazetecilere açıklamalarda bulundu. Koronavirüs tedavisinde kullanılan 'Favipiravir' ilacının etkinliğine ilişkin yapılan haberlerin hatırlatılması üzerine Koca, söz konusu ilacın salgın döneminde Türkiye’de üretimini yaptıklarını, şimdiyse 2 ilaç üzerinde yoğunlaşıldığını kaydetti. Koca, " 'Molnupiravir'le ilgili izin alındı, bazı ülkelerde siparişini vermiş oldular. Bir de Pfizer ilacı var. Onlar ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Türkiye olarak vatandaşımızı erken dönemde bu ilaçlarla tanışma noktasında kararlıyız" dedi.

 

 

"ÇOK SÜRMEYECEK"

Bakan Koca, 'Molnupiravir'in Türkiye'de üretilmesine ilişkin duyuruda bulunduklarını belirterek, "Bunun için bize müracaat ederek 'Biz bu ruhsatı verebiliriz' dedik. Şu an 1 firma var ama biz en az 45 firmanın üretmesini, bize müracaat ettiklerinde toplu ruhsatlandırma düşünüyoruz. Bu dönemde rekabetle en düşük fiyata mal ederek vatandaşı buluşturmayı hedefliyoruz… Biz Türkiye olarak zorunlu lisans vererek Türkiye'de üretimini birden fazla merkezde yaparak vatandaşı en ucuz maliyetle ücretsiz bu ilaçla buluşturmayı hedefliyoruz, bu çok sürmeyecek" diye konuştu.

 

 

"KAPATMALARLA SALGIN YÖNETİMİ DÜŞÜNMÜYORUZ"

Bakan Koca, Avrupa’da koronavirüs nedeniyle tekrar gündeme gelen kısıtlamalarla ilgili soruya şu yanıtı verdi:

"Türkiye'de yeni dönemde biz kapatmalarla salgın yönetimi düşünmüyoruz. Yeni dönemde 'Daha çok kişisel tedbirleri kişisel güvenlik çemberi ve aşıyı önemsiyor olacağız' demiştim. Yine aynı şekilde yeni dönemde kapatmaları düşünmüyoruz. Yeni dönemde kişisel tedbirleri özellikle aşıyı son derece önemsiyoruz."

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bakan, Koca, :, Kapatmalarla, , Salgın, Yönetimi, Düşünmüyoruz, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı