Haber Detayı
30 Mayıs 2021 - Pazar 10:09
 
Dört Kişilik Ailenin Açlık Sınırı 2.830 TL, Yoksulluk Sınırı İse 9.219 TL
TÜRK-İŞ , Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.830,17 TL olduğunu açıkladı .
EKONOMİ Haberi
Dört  Kişilik  Ailenin Açlık Sınırı 2.830 TL, Yoksulluk Sınırı İse 9.219 TL

TÜRK-İŞ , Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.830,17 TL  olduğunu  açıkladı .

 

TÜRK-İŞ açıklamasında  şunlar kaydedildi


Ülke gündeminin sıklıkla değiştiği bugünlerde çalışanların değişmeyen gündemi yine karşı karşıya kaldıkları ‘geçim sıkıntısı’ konusu oldu. Özellikle üretimin temel girdisi olan akaryakıt fiyatlarında bu ay gerçekleşen artışın önümüzdeki aylarda başta gıda maddeleri olmak üzere birçok temel mal ve hizmet ürünlerine yansıması bekleniyor. Bu gelişme başta ücretli çalışanlar olmak üzere geniş halk kesimlerinin satın alma gücünü daha da geriletti. Çalışanların geçim şartları artan fiyat artışları nedeniyle daha da bozulurken, özellikle geniş tanımlı işsizlikte gelinen aşama geleceğe olan umudu azaltan unsur olmaya devam etti. Özellikle genç ve kadın istihdamında yaşanan gelişmelerin etkisi daha güçlü oluyor. İşten çıkarma yasağının sona ermesiyle yaşanabilecek yaygın işsizlik ekonomik ve sosyal hayata yansıması olumsuz olacak.


 
Küresel salgın döneminde bazı ekonomik tedbirler uygulandı. Bu çerçevede ücretli çalışanlara yönelik olarak işsizlik ödeneği, üç ay daha uzatılan kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği gibi koruyucu nitelikteki ödemeler yapıldı. Ancak bu ödemelerin yetersizliği, yükselen enflasyon ve özellikle gıda fiyatlarındaki artışın etkisiyle daha da belirgin oldu.


 
TÜRK-İŞ Araştırmasının Mayıs 2021 ayı sonucuna göre;


Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.830,17 TL, 
Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 9.218,79 TL,
  Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 3.435,22 TL oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dört, , Kişilik, , Ailenin, Açlık, Sınırı, 2.830, TL,, Yoksulluk, Sınırı, İse, 9.219, TL,
Yorumlar
Haber Yazılımı