Haber Detayı
01 Haziran 2021 - Salı 09:06
 
Gastronomi Şanlıurfa’nın Meselesidir
SANGED Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kaplan ,Şanlıurfa’da gastronomi’nin bir yemek masasının ötesinde değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekerek,Gastronomi’nin Şanlıurfa İçin Memleket Meselesidir.Şanlıurfalıların geleneksel gastronomi turizminde üstleneceği role odaklanmalıdır. Şanlıurfa’nın gastronomi alanında başarılı olabilmesi için gramajları, yapım şekilleri, hijyenden anlamayı, stratejik olarak hazırlanacak bir planlamayı ve uygulamayı gerektiriyor ” ifacelerini kullandı.
KÜLTÜR Haberi
Gastronomi Şanlıurfa’nın Meselesidir

SANGED Yönetim  Kurulu  Başkanı Fatih Kaplan ,Şanlıurfa’da gastronomi’nin bir yemek masasının ötesinde değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekerek,Gastronomi’nin Şanlıurfa İçin Memleket Meselesidir.Şanlıurfalıların geleneksel gastronomi turizminde üstleneceği  role odaklanmalıdır. Şanlıurfa’nın gastronomi alanında başarılı olabilmesi için  gramajları, yapım şekilleri, hijyenden anlamayı, stratejik olarak hazırlanacak bir planlamayı ve uygulamayı gerektiriyor ” ifacelerini kullandı.

 

SANGED Yönetim  Kurulu  Başkanı Fatih Kaplan, bilgi ve deneyimlerinden yola çıkarak konu ve kapsam olarak Şanlıurfa’daki Gastronomik Turizm’in  sorunlarını urfagaste’ye anlattı.
Şanlıurfa’nın sahip olduğu gastronomik zenginliği hala kent yöneticileri tarafındandeğerlendiremediğine dikkat çeken Başkan Kaplan , Şanlıurfa mutfağının yeniden keşfedilmesine ve tanımlanmasına acil ihtiyacı olduğunu  söyledi.


Kaplan ile söyleşimizde Şanlıurfa’da gastronomi turizmin paydaşları için rehber niteliği taşıyan açıklamaları çerçevesinde gastronomik turizminin gerçek anlamını ve daha fazla ekonomik değer yaratılabilmesi için yapılması gerekenleri urfagaste mikrofonlarını konuştu.

 

 

SANGED Yönetim  Kurulu  Başkanı Fatih Kaplan : ‘’Sosyal medya, Ulusal ve Uluslararası tanıtım mecralarında son zamanlarda Şanlıurfa adına yapılan yemek ve kültürel tanıtım çalışmalarını takip ediyoruz. Bu tanıtımlar ile ilgili Derneğimiz ve Şahsımızın paylaşımlarının haricindeki tüm çalışmarlada herhangi bir dahlimiz bulunmamaktadır. Profesyonel olarak yapılacak her türlü tanıtım çalışmasında yapılan yemeklerin gramajları, yapım şekilleri, hijyen Pandemi koşulları göz ününde bulundurularak tanıtım yapmaktayız. Ama yapılan çalışmalara bakıyoruz bu saydığımız noktaların hiç birisine dikkat edilmeden çalışmalar yürütülmektedir. 

 

 

Turizm içerisinde yüksek ekonomik getirisi ile ciddi çalışmalar yürütülen Gastronomi turizminin tanıtımı yapılırken, yukarıda belirttiğimiz noktalara özen gösterilmesi,, aksi takdirde yapılacak bu tür tanıtımlar faydadan ziyade İlimizin tanıtımına zarar vereceğini ilan ederiz. Bizler ilimizin ve bölgemizin Gaztronimi alanındaki tanıtımı için her türlü çalışmanın içerisinde bulunacağımızı bildirir, yapılan bu tanıtım çalışmalarımızın hiç birinin derneğimiz ve şahsımızla ilgili olmadığını belirtiriz.dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gastronomi, Şanlıurfa’nın, Meselesidir,
Yorumlar
Haber Yazılımı