Haber Detayı
25 Şubat 2021 - Perşembe 16:25
 
Göze,Gönle,Cana Şifa Bitki : Ebe Gömeci
Baharın gelişinin müjdecisi olan cemrelerin düşmesiyle beraber doğada yetişen bitkiler insanlara şifa dağıtmaya devam ediyor.
KÜLTÜR Haberi
Göze,Gönle,Cana Şifa Bitki : Ebe Gömeci

Baharın gelişinin müjdecisi olan cemrelerin düşmesiyle beraber doğada yetişen bitkiler insanlara şifa dağıtmaya devam ediyor.

 

20 Şubat'ta cemrenin havaya düşmesiyle beraber bir çok yabani bitkide topraktan bereket olarak fışkırmaya başladı. Bahar aylarının gelmesiyle birlikte dünyanın her yerinde yetişen birçok faydalı ve şifalı bitkilerde gün yüzüne çıkmaya başladı. Özellikle bahar aylarında çıkan ve birçok şifası olan bu bereketin bir adı da ebe gömeci. Türkçede ebe gömeci, Arapçada hubbaz, Kürtçede tolik olarak bilinen bu bitki, oldukça sağlıklı ve şifalı olduğu bütün bilim insanları tarafından kabul görüyor.

 

Birçok hastalığa şifa olduğu belirtilen bu bitki Şanlıurfalı kadınlarında ilgi odağı oluyor. Bakir topraklarda ve arazilerde yetişen ebe gömecini her yerde görmek mümkün. Ancak sadece bahar aylarında yetişen bu bitkiyi toplamak ve sofraya getirmek biraz emek ve zahmet isteyen işlem gerektiriyor. 

 

Urfalı kadınların binlerce yıldır bahar aylarında sofralarının vazgeçilmezi olarak sofralara indirilen ebe gömeci yemeği Urfalı kadınlar tarafından tam bir lezzet şölenine dönüştürülüyor. Bu aylarda Urfalı kadınları elinde bıçakla tarla başlarında veya yol kenarlarında ebe gömeci toplarken görmeniz mümkün. Ebe gömecini toplayan ihtiyaç sahibi aileler, çarşı ve pazarlarda bu şifalı bitkileri satarak geçimlerini sağlayabiliyorlar.

 

Ebegümeci Faydaları Nelerdir?

 

Hem protein hem de C vitamini olarak oldukça güçlü bir ismi nerede kaynağına sahip olan ebegümeci, birbirinden değişik faydaları ile insan sağlığı adına büyük bir öneme sahiptir.

- Diş etleri adına plak önleyici bir etkiye sahiptir.

- Ağızdaki bakterilere karşı güçlü bir prooksidan etkisi bulunur.

- Faranjit ve kronikleşmiş Bademcik iltihaplanması için iyi gelir.

- Çıban ve bazı yaraların iyileşmesi için kullanılır.

- Akciğerde balgam toplanmasını önler.

- Öksürük ve bronşite ses kısılması konusunda faydalıdır.

- Göz kuruluğu çekenler için oldukça iyidir.

- Ayak şişkinlikleri ile kırık ve çıkık şişkinlikleri konusunda yararlıdır.

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Göze,Gönle,Cana, Şifa, Bitki, :, Ebe, Gömeci, ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Göze,Gönle,Cana Şifa Bitki : Ebe Gömeci
Yorumlar
Haber Yazılımı