Haber Detayı
26 Kasım 2021 - Cuma 19:04
 
Kanser Hastaları Urfa'da Tedavi Olabilecek
Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kanser hastaları tedavi olabilecek.
SAĞLIK Haberi
Kanser Hastaları Urfa'da Tedavi Olabilecek

Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kanser hastaları tedavi olabilecek.

Şanlıurfa’da kanser hastaları tedavi olabilecek.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü, Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Cerrahi Onkoloji Uzmanı Op. Dr. Ümit Mercan,  genel cerrahi alanına göre kanser ameliyatları, hem kapalı sistem hem klasik açık cerrahi vekarın içi sıcak kemoterapi ameliyatı için hastaların şehir dışına gitmeleri gerek kalmadan hastanede tedavi ettiklerini kaydetti.

 

MERCAN: ŞANLIURFA’DA BAŞARIYLA YAPILIYOR

 

Kanser hastalarının şehir dışına gitmeden burada tedavi olabileceklerini ifade eden Mercan, “İlimizde kapalı pankreas kanser ameliyatı dahil, genel cerrahi alanına giren kanser ameliyatları, hem kapalı sistem hem klasik açık cerrahi ve (HİPEC) karın içi sıcak kemoterapi ameliyatı, Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi cerrahi onkoloji ekibi olarak hastalarımızın şehir dışına gitmelerine gerek kalmadan tedavilerinin Şanlıurfa'da başarıyla yapılıyor” dedi.

Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 76 yaşındaki kanser hastası kadına, Cerrahi Onkoloji doktorları tarafından başarılı bir ameliyat yapıldı.

Yaklaşık 1 yıl önce karında şişlik şikayetiyle başvurduğu doktoru tarafından yapılan tetkikler neticesinde yumurtalık kaynaklı kanser olduğu ve bunun da karın içi organlara yayılmış olduğu tespit edilen hasta Gaziantep’te tedavi görmeye başlamış, ancak sosyal ve maddi imkanların kısıtlı olması nedeniyle tedaviyi yarıda kesip evine dönmüştü.

2 ay sonra benzer şikayetleri olan hasta, Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne giderek Tıbbi Onkoloji birimine başvurdu. Burada Cerrahi Onkoloji doktorları tarafından yapılan tetkikler sonrası ameliyat kararı alındı.

 

TÜRKAN: HASTAMIZ TABURCU OLMA AŞAMASINA GELDİ

 

Yapılan Operasyon hakkında bilgi veren Op. Dr. Halil Türkan, “Bu gibi hastalarda uyguladığımız ameliyat öncesi verilen kemoterapi bu hastamızda da uygulandı. Karın içi tümör odakları kemoterapinin etkisiyle küçüldü ve karındaki sıvının azaldığı görüldü. Ameliyat öncesi hazırlıkların tamamlanmasının ardından hastamızı ameliyata aldık. Yaklaşık 7 saat süren zor ve yorucu bir operasyonda, aynı seansta karın içine ısıtılmış kemoterapi verildi. Hastamız 1 gün yoğun bakımda kaldı. 2. gün servise aldık ve bugün ameliyatın 7. günü taburculuk aşamasına geldik” ifadesini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kanser, Hastaları, Urfa'da, Tedavi, Olabilecek, ,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı