Haber Detayı
15 Ekim 2021 - Cuma 08:25
 
Kimler Matematiği Yapamaz ?
GÜNDEM Haberi
Kimler Matematiği Yapamaz ?

Müslüm Kaya - Kimler Matematiği Yapamaz?

 

         Matematik, çoğu insan için başarılması çok zor bir ders gibi algılanmaktadır. Bu zorluk düşüncesi sebebiyle de birçok öğrenci matematikten nefret edecek noktaya gelmekte ve karşısına zor bir soru geldiğinde kalem oynatma zahmetine bile girmemektedirler. Peki, hiç kendinize sordunuz mu; Matematikten neden korkulur ve neden bu ders, bazen yapılması zor bazen de başarılması imkânsız bir ders gibi gelmektedir?

 

Matematiğin birçok kişide aynı başarısızlık korkusunu oluşturmasının altında yatan nedenlerin başında ön yargı gelmektedir. Büyük Fizik ve Matematik bilgini Einstein ‘Ön yargıyı ortadan kaldırmak, atomu parçalamaktan daha zordur’ derken işte tam da bu noktaya parmak basmıştır. Bazı duyarlı ve öz verili öğretmenler, öğrenciler matematikle daha yeni tanıştıkları zamandan itibaren bu dersi sevmelerini sağlamış ve ön yargının bu çocuklarda oluşması engellenmiştir. Matematiğin eğlenceli yüzüyle yetişen çocuklar, derse karşı ön yargı oluşturmadan, yapabildiğini fark ederek yol almışlardır. Bu sayede öğrencilerin bilinçaltlarında matematiğe karşı bir sevgi oluşmakta ve bu sevgi beraberinde başarı ve öz güveni getirmektedir. Özetle matematikle yeni tanışan çocuklara kesinlikle matematiğin zor olduğuna dair bir düşünce aşılamayın, aşılanmasına da engel olun.

 

Matematik hayatımızın her alanında bir ihtiyaçtır. İlkokuldan üniversiteye, günümüzde yapılan sınavların hemen hepsinde belirleyici bir derstir. Bu yüzden kısaca, matematikten korkan bütün sınavlardan korkar. Örneğin KPSS sınavındaki en önemli derslerden birisi de matematiktir. Sözel ve sayısal branşlardaki başarı sırasını yine matematik belirlemektedir. Bu yüzden matematiği sevmeli ve onunla iki iyi arkadaş gibi olmalıyız. Matematik bizim için hiç bir zaman rakip olmamalıdır. Bu bizim için başlamadan kaybedeceğimiz bir maç olur. Neden matematikten korkuyoruz diyoruz ya, korkulan aslında matematik olmamalı, matematiğin bize yanlış anlatılması olmalıdır. Çünkü bizler zaten matematikten hayatımızın her alanında faydalanıyoruz. Fakat bizlere sayısal derslerin nasıl diye sorulduğunda hemen ‘Matematiğin M sini bile bilmiyorum’ diyebiliyoruz. İşte bu durum tam olarak ‘Nasrettin Hocanın, Karakaçan’ın üzerinde ters oturmuşken, sağda solda eşeğini araması gibi bir durumdur.

 

Tüm düşünceler matematiğin bizim elde etmek istediğimiz hedefle ne derece yakın olduğuyla ilgilidir. Matematik dersindeki yaşadığımız başarısızlık, matematikten değil o derse yanlış çalışmaktan kaynaklanmaktadır. Sanılanın aksine matematik başarısı, doğuştan gelen bir beceri değildir. Doğru stratejiler uygulanırsa herkes sayısal zekasına göre matematikte başarılı olabilir. Matematik dersine başlamadan önce ne istediğimizi ve nereden başlamamız gerektiğini bilip, derse o şekil hazırlanmalıyız. Matematik dersini herkes başarabilir, yeter ki yolumuz doğru olsun…

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kimler, Matematiği, Yapamaz, ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı