Haber Detayı
13 Ekim 2021 - Çarşamba 19:13
 
Öksürüğe Dikkat
Havaların serinlemesi ve okulların açılmasıyla halk arasında soğuk algınlığı ve öksürük çok fazla görülmeye başlandı. Öksürüğün çok sayıda sebebi olabilirken uzmanlar, alerji ve astım kaynaklı öksürüğe dikkat edilmesi gerektiği uyarısında bulunuyor.
SAĞLIK Haberi
Öksürüğe Dikkat

Havaların serinlemesi ve okulların açılmasıyla halk arasında soğuk algınlığı ve öksürük çok fazla görülmeye başlandı. Öksürüğün çok sayıda sebebi olabilirken uzmanlar, alerji ve astım kaynaklı öksürüğe dikkat edilmesi gerektiği uyarısında bulunuyor.

 

ALERJİ VE ASTIM DERNEĞİ BAŞKANI PROF. DR. AHMET AKÇAY, HAVALARIN SERİNLEMESİ VE OKULLARDA YÜZ YÜZE EĞİTİME GEÇİLMESİYLE ARTIŞ GÖRÜLEN ÖKSÜRÜĞE İLİŞKİN DEĞERLENDİRMEDE BULUNDU.

BOĞAZDAKİ VEYA SOLUNUM YOLLARINDAKİ DOĞAL TAHRİŞE BAĞLI ÖKSÜRÜĞÜN MEYDANA ÇIKABİLECEĞİNİ SÖYLEYEN AKÇAY, NEDEN ÖKSÜRDÜĞÜMÜZÜ SÖYLE AÇIKLADI:

"BOĞAZ, SOLUK BORUSU VE AKCİĞERLERDEKİ RESEPTÖRLERE YANIT VERİR VE BEYİNDEKİ 'ÖKSÜRÜK MERKEZİNİN' AKTİVASYONUNA YOL AÇAR. ÖKSÜRÜK BİR BAKIMA İSTENMEYEN MADDELERİ DIŞARI ATMA YOLUDUR. ÖKSÜRÜĞE NEDEN OLABİLECEK PEK ÇOK DURUM OLABİLİR. ALERJİ VE ASTIM DA ÖKSÜRÜĞE NEDEN OLABİLEN YAYGIN DURUMLAR ARASINDADIR."

 

ALERJİK ÖKSÜRÜĞÜN SEBEBİ NEDİR?

 

ALERJİK ÖKSÜRÜĞÜN, ÖNCELİKLE VÜCUDUN MARUZ KALDIĞI BELİRLİ MADDELERE AŞIRI TEPKİ VEREN AKTİF BİR BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNDEN KAYNAKLANDIĞI BİLGİSİNİ VEREN AKÇAY, BU REAKSİYONLARIN, VÜCUDUN ZARARSIZ MADDELERİ ZARARLI OLANLARLA KARIŞTIRDIĞINDA VE ONLARI SAVUŞTURMAK İÇİN SAVUNMAYA GEÇTİĞİNDE ORTAYA ÇIKTIĞINI BELİRTTİ.  AKÇAY, "HİSTAMİN (AZOT BİLEŞİĞİ), BURUN AKINTISI, ÖKSÜRÜK, HAPŞIRMA VE BURUN PASAJLARININ ŞİŞMESİNDEN SORUMLUDUR. BU NEDENLE HASTA SOĞUK ALGINLIĞI OLMASA BİLE SOĞUK ALGINLIĞI BENZERİ BELİRTİLER YAŞAMAYA BAŞLAR. ALERJİ ÖKSÜRÜKLERİ TİPİK OLARAK HAVA YOLLARININ ŞİŞMESİ VEYA TAHRİŞİNDEN KAYNAKLANIR. AYRICA BURUN AKINTISI GELİŞTİRİRSENİZ, SİNÜSLERİNİZDE ASILI KALAN MUKUS BOĞAZINIZIN ARKASINA DAMLADIĞINDA DA ÖKSÜRÜK YAŞAYABİLİRSİNİZ" DEDİ.

 

ÇOCUKLARDA DAHA SIK GÖRÜLÜYOR

 

AHMET AKÇAY, BİRÇOK KİŞİNİN YILDA ÜÇ VEYA DÖRT KEZ SOĞUK ALGINLIĞI YAŞAYABİLİYORKEN, BUNUN ÇOCUKLARDA DAHA SIK GÖRÜLDÜĞÜNE DİKKATİ ÇEKTİ. ALERJİ VE ASTIMIN DA YAYGINLIĞINA VURGU YAPAN AKÇAY, SÖZLERİNİ ŞÖYLE SÜRDÜRDÜ:

"BU KOŞULLARIN ÜÇÜNDE DE ÖKSÜRÜK BELİRTİSİ VARDIR. ÖKSÜRÜK KURU YA DA BALGAMLI OLABİLİR, ARA ARA GELEBİLİR, SABİT KALABİLİR VE HAFİF İLE ŞİDDETLİ ARASINDA DEĞİŞEBİLİR. ANCAK, TEMEL NEDENİ ANLADIĞINIZ SÜRECE ÇOĞU ÖKSÜRÜĞÜN TEDAVİSİ KOLAYDIR. ASTIM, ALERJİ VE SOĞUK ALGINLIĞI ÖKSÜRÜĞÜ ARASINDAKİ FARKLARI BİLMEK, DURUMU YÖNETMENİN ANA YOLUDUR."

 

ALERJİNİN YAYGIN BELİRTİLERİ

 

ALERJİLERİN BAZI BELİRTİLERİNİN SOĞUK ALGINLIĞIYLA AYNI OLABİLECEĞİNE İŞARET EDEN AKÇAY, ALERJİLERİN BELİRTİLERİNİ ŞÖYLE SIRALADI:

"ALERJİLERİN BAZI BELİRTİLERİ, SOĞUK ALGINLIĞI İLE AYNIDIR. ÖRNEĞİN BURUN AKINTISI VE SULU GÖZLERE SAHİP OLABİLİRSİNİZ. BUNUNLA BİRLİKTE, KAŞINTILI GÖZLER, SIK HAPŞIRMA NÖBETLERİ VE CİLT TAHRİŞİ, ALERJİNİN YAYGIN BELİRTİLERİDİR."

PROF. DR. AKÇAY, SOĞUK ALGINLIĞININ NEDEN OLDUĞU ÖKSÜRÜKLE ALERJİK ÖKSÜRÜK BELİRTİLERİNDE ÖNEMLİ FARKLILIKLAR BULUNDUĞUNU KAYDETTİ. AKÇAY, "ALERJENLER MEVCUT OLDUĞU SÜRECE GÜNLER VEYA AYLARCA SÜRER. SOĞUK MEVSİMLERDE EN SIK GÖRÜLEN SOĞUK ALGINLIĞININ AKSİNE YILIN HERHANGİ BİR ZAMANINDA ORTAYA ÇIKABİLİR. SONBAHAR DA ALERJENLERİN YAYGIN OLDUĞU BİR MEVSİMDİR VE BU MEVSİMDE DE ALERJİ BELİRTİLERİNDE ARTIŞ OLABİLİR. ALERJENE MARUZ KALINDIĞI DURUMLARDA ANİ BELİRTİLERLE ORTAYA ÇIKABİLİR" İFADESİNİ KULLANDI.

SOĞUK ALGINLIĞININ ÇOK NADİREN 14 GÜNDEN UZUN SÜRDÜĞÜNÜ BELİRTEN AKÇAY, ÖKSÜRÜĞÜN İKİ HAFTA SONRA GEÇMİYORSA VE SOĞUK ALGINLIĞI TEDAVİLERİNE VE İLAÇLARA YANIT VERMİYORSA, ALERJİ OLMA OLASILIĞININ DAHA YÜKSEK OLDUĞUNU KAYDETTİ.

AHMET AKÇAY, "ALERJİK ÖKSÜRÜĞE BURUN AKINTISI, GÖZLERDE KAŞINTI VE SULANMA, BOĞAZ AĞRISI DA EŞLİK EDEBİLİRKEN, ASLA ATEŞ VE VÜCUT AĞRILARI EŞLİK ETMEZ. ÖKSÜRÜĞÜNÜZ VARSA VE ATEŞİNİZ VARSA, ÖKSÜRÜĞÜN SOĞUK ALGINLIĞINDAN KAYNAKLANMASI MUHTEMELDİR" AÇIKLAMASINDA BULUNDU.

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Öksürüğe, Dikkat,
Yorumlar
Haber Yazılımı