Haber Detayı
12 Ekim 2021 - Salı 18:41
 
Şanlıurfa'da Bakan Varank’ın Açılışını Yaptığı Ayakkabı Fabrikası Kapandı
Şanlıurfa’da Teknoloji ve Sanayi Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla geçen yıl haziranda açılışı gerçekleştirilen ayakkabı fabrikası sesiz sedasız kapatıldı. İşçileri ücretsiz izne gönderen işveren, fabrikayı boşaltarak işçilerin maaşlarını ödemeden kayı
GÜNDEM Haberi
Şanlıurfa'da Bakan Varank’ın  Açılışını Yaptığı  Ayakkabı Fabrikası Kapandı

Şanlıurfa’da Teknoloji ve Sanayi Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla geçen yıl haziranda açılışı gerçekleştirilen ayakkabı fabrikası sesiz sedasız kapatıldı. İşçileri ücretsiz izne gönderen işveren, fabrikayı boşaltarak işçilerin maaşlarını ödemeden kayı

 

Şanlıurfa’da Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı himayesinde Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın desteklediği proje kapsamında, Organize Sanayi Bölgesi’nde 2020’de faaliyete geçen Yılmazlar Ayakkabı Fabrikası kapatıldı. Bakan Mustafa Varank’ın toplu açılış töreni ile açılışını yaptığı fabrikada iş yeri sahibi birkaç gün önce işçilerin maaşlarını da ödemeden fabrikayı boşaltıp kayıplara karıştı.

 

İŞÇİLERİ GÖNDERİP FABRİKAYI BOŞALTTILAR

 

Taziyeleri bulunduğu gerekçesiyle geçen hafta bir hafta ücretsiz izine gönderilen işçilerse dün fabrikaya geldiklerine büyük şok yaşadı. Fabrikadaki makinelerin sökülüp götürüldüğünü gören işçiler, içeride tek bir yönetici bulamazken fabrika sahibine de bir türlü ulaşamadı.

 

ŞOKA UĞRADILAR

 

Gördükleri manzara karşısında şoka uğrayan işçiler, biriken maaşlarını ödemeden ortadan kaybolan fabrika yetkililerine ulaşamadıklarını söyledi. İş yeri sahiplerinin taziyeleri nedeniyle bir süredir fabrikaya gelmediği bilgisine inanmayan işçiler, “Bugün de kaçtıkları anlaşıldı. Makineler de yok ortada” dedi.

 

Mağdur olduklarını ileri süren işçiler, Ahmet Bahçıvan İş Merkezi’nde basın açıklamasıyla seslerini duyurmaya çalıştı.

 

İŞÇİ ÇITLAK: “KARŞILIĞI BU OLMAMALIYDI”

 

Mağdur işçilerden Bedir Çıtlak, Yılmazlar Ayakkabı Fabrikası’ndaki işçilerin yaklaşık 4 aydır maaşlarını alamadığını söyledi. Maaşların sürekli düzensiz yattığını anlatan Çıtlak, “Bazı ay bin lira bazı ay ise 500 lira yatırdılar. Sonrasında bizi ücretsiz izne yolladılar. İzne yolladıktan sonra fabrikaya gittiğimizde fabrikanın boş olduğunu gördük. Patron fabrikayı boşaltıp kaçmış. Biz mağduruz. Yetkililer bize yardımcı olsunlar. Şuanda yüzlerce mağdur işçi var. İçeride yüklü miktarda paramız var. Yaklaşık 2 yıldır orada çalışıyorduk. Karşılığı bu olmamalıydı” dedi.

 

İŞÇİ ŞİMŞEK: “YETKİLİLER DESTEK VERSİN”

 

Yetkililerden destek beklediklerini belirten işçi Mustafa Şimşek de şunları söyledi: “Bu kadar insan mağdur.  Biz ne kadar da bağırsak boştur. Evine ekmek alamayacak durumda olan işçiler var. Geçen bakan açılış için geldiğinde bizi izne gönderdiler. Kendi aralarında bir açılış yaptılar. Kimsenin haberi yok. Biliyorlar bizim alacağımız var. Bir devlet büyüğü gelse derdimizi anlatacağız. Ama bizi engellediler. Bizim de bakanın da hiçbir şeyden haberi yok. Engelli olan, çocuğu yeni doğan arkadaşlarımız var. Bebeğine süt alamıyor.”

 

İŞÇİ DOĞAN: “TEKMEYİ VURUP KAÇTILAR”

 

İşçilerden Ali Doğan da iş zamanı el birliği yaparak iş yaptıklarını ama şimdi mağdur edildiklerini söyledi. Doğan, “İş bittikten sonra bize tekmeyi vurup kaçtılar. Bu firmanın sahipleri Antepli. Bunu Vali bey de biliyor. Vali de oraya gelip gidiyordu. Devlet büyüklerimiz bize sahip çıksın. Bizi ücretsiz izne çıkardılar. Bize başka bir şey denilmedi. Bizi işe geri çağıracaklarını söylediler. Dün fabrikaya gittiğimizde fabrikayı bomboş gördük”  ifadelerini kullandı.

 

Açıklama “İşçiyiz haklıyız kazanacağız” sloganıyla son buldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Şanlıurfa'da, Bakan, Varank’ın, , Açılışını, Yaptığı, , Ayakkabı, Fabrikası, Kapandı, ,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı