Haber Detayı
15 Ekim 2021 - Cuma 07:34
 
Uhud Savaşı ve Günümüz Türkiye’si…
GÜNDEM Haberi
Uhud Savaşı ve Günümüz Türkiye’si…

Mehmet Yalçın - Uhud Savaşı ve Günümüz Türkiye’si… 

 

 

Uhud savaşını bilirsiniz. İsmini Uhud Dağından almış olup 625 yılında Müslümanlarla Mekkeli müşrikler arasında yapılmıştır. İslam tarihinde önemli bir yere sahip olan bu savaşta Müslümanlar 70 şehit vermiş, Hz. Hamza bu savaşta şehit olmuş ve yine Peygamber Efendimiz bu savaşta yaralanmıştır. 

 

Bu savaş neden kaybedildi? 

 

Peygamber Efendimiz müşriklerin sayısını, savaşın yapılacağı Uhud Dağı bölgesinin konumunu gayet iyi biliyordu. Savaş stratejisini buna göre geliştirdi ve uyguladı. Önce 700 kişilik ordusunu Uhud dağı eteğine yaslar vaziyette konuşlandırdı. Daha sonra  Ayneyn Tepesine 50 kişilik bir okçu grubu yerleştirdi. Bu grup Uhud dağı ile Ayneyn Tepesi arasındaki vadiden gelebilecek düşman saldırısına karşı orduyu koruyacaktı. Allah’ın Resulü bu vadinin kontrol altında olmasının önemini bildiği için özellikle okçuların kendisinden emir almadan yerlerini terk etmemelerini sıkı sıkıya tembihlemişti.  

 

Savaş tüm hızıyla devam ederken durum Müslümanların lehineydi. Çünkü büyük kayıplar veren Kureyş ordusu (müşrikler) artık geri çekiliyordu. Bu geri çekilmeyi düşmanın yenilgiyi kabul ettiğini sanan okçular ganimetten pay almak için yerlerini terk ettiler. Bunu fırsat bilen müşrikler geri dönüp Ayneyn tepesinden yeniden saldırdılar. İki ateş arasında kalan Müslüman ordusu Uhud Savaşında yenilmekten kurtulamadı. 

 

Sonuç olarak kısaca diyebiliriz ki; 

Kazanılacak savaş okçuların yerlerini terk etmesiyle kaybedildi. 

Okçular yerlerini neden terk etti? 

Ganimetten pay alma hırsına kapıldıkları için. 

Şimdi günümüz Türkiye'sine bakalım. 

 

Nasıl ki okçular yerlerini terk edip savaş ganimetine saldırmışsa günümüzde de iktidar içinde yuvalanmış bazı gözü doymazlar tıpkı okçular gibi ganimet diye kamu mallarına saldırmakta. Düşünce ve eylem aynı. Arada hiçbir fark yoktur. Kamu mallarının kimisi yok pahasına satılmakta, kimisi eşe dosta peşkeş çekilmekte. Dört-beş yerden maaş alan mı dersin, israf mı dersin, fuzuli harcamalar mı dersin, yolsuzluk, hırsızlık mı dersin hepsi diz boyu. Herkes bir taraftan devleti kemirip zayıflatmakta. 

 

Ganimete saldırının acı sonucunu Uhud savaşında gördük. İbretlik savaştan ders alınmadığı içindir ki üretim, yatırım, tasarruf yerine kamu mallarına saldırılmakta. Halk arasında yaygın olarak söylenen güzel bir atasözü vardır; “hazıra dağ dayanmaz.” Yani üretmeden hep tüketmeye kalkışılırsa    eldeki ergeç biter.

  

“Teşbihte hata olmaz” diyerek bir benzetme yaptım. Şayet bu alışkanlık (kamu malına saldırma) devam ederse ve eldeki de biterse korkarım ki sonuç hiç de iyi olmaz.  

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Uhud, Savaşı, ve, Günümüz, Türkiye’si…, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı