Haber Detayı
06 Ekim 2020 - Salı 12:37
 
Urfa’da ikinci el otomobil fiyatları neden arttı?
2, el otomobil piyasası son günlerde gözle görülür bir artış gösterirken, fiyatların yükselerek tavan yapması dikkat çekti. Piyasada sıfır kilometreli araç bulunamadığından dolayı ikinci el araç fiyatlarının arttığını söyleyen Şanlıurfa Oto Galericiler Sitesi esnafı, fiyat değişikliklerinin hızına yetişemediklerini söyledi.
EKONOMİ Haberi
Urfa’da ikinci el otomobil fiyatları neden arttı?

2,  el otomobil piyasası son günlerde gözle görülür bir artış gösterirken, fiyatların yükselerek tavan yapması dikkat çekti. Piyasada sıfır kilometreli  araç bulunamadığından dolayı ikinci el araç fiyatlarının arttığını söyleyen Şanlıurfa Oto Galericiler Sitesi esnafı, fiyat değişikliklerinin hızına yetişemediklerini söyledi.

 

Şanlıurfa’da  2, el  otomobilin nabzının attığı Şanlıurfa Oto Galericiler Sitesinde son günlerde hareketlilik hakim. Galericiler sitesine gelen araçlar kısa sürede alıcı bulurken, galerici esnafı ise satmak için temiz 2, el araç bulamamaktan yakındı. Piyasada sıfır kilometre araç bulunamadığından dolayı Şanlıurfa vatandaşlarının 2, el araca yoğun talebin olduğu, bu yüzden de 2, el piyasasının yükseldiğini söyledi.

 

 

Fiyatların en üst seviyede olduğunu ve bu artışın süreceğini söyleyen Çalışkan Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Çalışkan , galericiler olarak temiz araç bulmakta da sıkıntı çektiklerini ifade etti. Galerici Ömer Çalışkan, "Fiyatlar şu an en üst seviyede ve bu böyle devam edecek. Sıfır araç fiyatları yükseldikçe ikinci el araçların da fiyatı yükselecek. Şu an piyasa çok hızlı. Fiyat değişikliklerine yetişemiyoruz. Temiz araç bulma sıkıntımız var ve biz garantili, ekspertiz raporlu otomobil satmak zorundayız. 

 

Son günlerde fiyatlarında yaşanan artışla sürekli gündeme gelen 2, el araç piyasasına yönelik fiyatların ne zaman düşeceğine ilişkin açıklama da bulunan Çalışkan : Sıfır araç üretiminin azalması ve kredi faizlerinin düşmesinden dolayı 2. el araç fiyatlarının sürekli yükseldiğine dikkat çeken Çalışkan, fiyatların üretimin artmasıyla düşüşe geçebileceğini söyledi.

 

 

Artık ucuz araç bulmak çok zor

 

Artık ucuz arabanın kalmadığını belirten Çalışkan, “Türkiye'de bir artış meydana geldi. İkinci el araç fiyatlarının ucuzlamasını bekleyen Şanlıurfalı varsa yanılır. İkinci el fiyatları aynı seviyede devam eder. Her ne kadar ÖTV'de indirim olsa, piyasa daralsa bile fiyatlarda değişme olmadı. Fiyatların da bu saatten sonra düşeceğini zannetmiyoruz” diye konuştu.

 

Fiyat artışının sebebi  internet siteleri

 

Çalışkan Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Çalışkan, ikinci el araç fiyatlarının geçen yıla göre 2 kat arttığını belirterek, "Özellikle internet üzerinden arabalarını satışa sunan insanların, diğer araç ilanlarına bakarak ciddi anlamda 'satılırsa' düşüncesiyle üzerine rakamlar eklediğini tespit ettik. Bu da piyasayı yanıltmaktadır" dedi.

 

HABERİN DETAYI VİDEO'DA 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Urfa’da, ikinci, el, otomobil, fiyatları, neden, arttı?, ,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı