Haber Detayı
13 Eylül 2021 - Pazartesi 10:19
 
Urfa’da Şaşılık Polikliniği Açıldı
Harran Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları bünyesinde Şaşılık Polikliniği hizmete girdi.
SAĞLIK Haberi
Urfa’da Şaşılık Polikliniği Açıldı

Harran Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları bünyesinde Şaşılık Polikliniği hizmete girdi.

 

Şanlıurfa’da poliklinik anlamında bir eksiklik daha giderildi. Harran Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları bünyesinde Şaşılık Polikliniği hizmete sunuldu. Harran Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Başkanı Doç. Dr. Ali Şimşek, göz hastalığı olan Şaşılık hakkında bilgi verdi.

 

Harran Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ali Şimşek, yapmış olduğu açıklamada; Harran Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları Şaşılık poliklinikliğinin hizmet vermeye başladığını belirterek, Şanlıurfa ve çevre ilerdeki tüm hastalara hizmet sunduklarını ve bu sayede bölgede büyük bir eksikliği giderdiklerini ifade etti.

 

ŞİMŞEK: ERKEN TANI ÇOK ÖNEMLİ

 

Doç. Dr. Şimşek, şaşılığın; her iki gözün birbiriyle olan paralelliğini kaybetmesi sonucu oluştuğunu vurgulayarak, “Bir göz düz bakarken diğeri içe, dışa, yukarı veya aşağı kayabilir. Bazı durumlarda kayma her iki gözde de mevcuttur. Gözlerdeki kayma şaşılığın sebebine göre sürekli ya da geçici süreli oluşabilir. Şaşılığın oluşmasında tek bir neden yoktur. Farklı nedenlerle şaşılık oluşabilir. Şaşılık tedavisinde erken teşhis çok önemlidir. İlk göz muayenesi için geç kalındığında çocukların gözlerinde estetik problemlerinin yanı sıra ömür boyu sürecek görme azlığı sorunları da oluşabilmektedir” dedi.

 

ŞAŞILIK BELİRTİLERİ NELERDİR?

 

Şaşılık, genellikle çocukluk döneminde ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalığın en temel belirtisi, düz bakmayan bir gözdür. Şaşı bireyler bir noktaya baktıkları sırada bir gözleri düz iken diğer göz kayarak farklı bir açıya yönelir. Çocuklarda şaşılık güneşte tek gözünü kapatma, veya her iki gözü kullanabilmek adına başı öne eğme gibi davranışlarla kendini belli eder. Bunların haricinde yaygın olarak görülen şaşılık belirtileri şunlardır:

•       Gözlerde sulanma

•       Baş ve göz ağrısı

•       Çift görme

•       Üç boyutlu görme yeteneğinin kaybolması

•       Baş ve gözün bir yana çevrilerek bakılması

•       Bulanık görme

 

GÜZELÇİÇEK: HİZMET KALİTESİNİ ARTTIRACAĞIZ

 

Harran Üniversitesi Hastanesi  Başhekimi Dr. Öğr. Üyesi Ahmet  Güzelçiçek  de, “Başta Şanlıurfa olmak üzere bölge illerinde de büyük bir eksiklik olan ve bölgemizde de önemli bir göz hastalığı olan şaşılık hastalığının artık Harran Üniversitesi Hastanesi Şaşılık Göz polikliniği olarak başta Şanlıurfa halkımız olmak üzere bölgede bulunan diğer illerdeki vatandaşlarımızın hizmetine sunarak sağlıkta gerekli olan sağlık hizmetinin kalitesini artırarak devam edeceğimizi bildirmek isterim” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Urfa’da, Şaşılık, Polikliniği, Açıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı