Yazı Detayı
26 Şubat 2021 - Cuma 09:10
 
ABETIRAN
MUSTAFA GÜL
 
 

ABETIRAN

 

Değerli hemşerilerim;

 

Urfa ağzı ile “Abetıran” dediğimiz bitkiyi bilirsiniz. Çok güzel, ferahlatıcı bir kokusu vardır. Eskiden hayatlı evlerin bahçelerine veya avluda bahçe yoksa saksılara ekilirdi.

 

Geçen hafta, bir arkadaşıma yeni yaptığı bağ evinin bahçesine ekmesi için bu bitkiyi tavsiye ettim fakat arkadaşım“Abetıran”ıbilmediği içinnasıl bir bitkiolduğunu anlatmakta zorlandım. Elimde bir fotoğraf veya çizim olsaydıtarif edebilmem epey kolay olacaktı ama yoktu.

 

İnternetten bulup görselini göstermek istedim fakat ben de çocukluğumdan beri o bitkinin ismini yalnızca“Abetıran”olarak bildiğim için nasıl arayacağımı bilemedim.

 

Sonra belki bir hemşerim bu bitkiyi Urfa ağzı ismi ile internette paylaşmış olabilir düşüncesiyle arama motoruna “abetıran, hoş kokulu bitkiler, süs bitkileri, bahçe bitkileri” vb ifadeler yazıp aradım ama nafile!Hiçbir sonuca ulaşamadım.

 

Dün, sosyal medyadaki Urfa gruplarınaAcaba ‘Abetıran’ın Urfa dışında kullanılan,halk arasındaki başka bir ismini bilen var mı?” diye yazıp sormayı düşünürken işyerimizdeki koridorda çaycı arkadaşla göz göze geldik. O da Urfa ağzı kelimelere meraklı biri olduğundan bu soruyu ilk ona sordum.Biraz düşündü fakat bulamadı.

 

Dedi: “Biz Arapça ’da ona ‘Mügeşecenne’ diyoruz.”

 

“Peki, Türkçesi nedir bu tanımın,” diye sordum;

 

“Cennet Süpürgesi” dedi.

 

Kendimce bir ipucu yakalamıştım.

 

Hemen internete giriparama motoruna “Cennet Süpürgesi” yazdım ve buldum. Bizim “Abetıran”ın görseli karşımdaydı.

 

“Cennet Süpürgesi” yazmama rağmen bitkinin ismi çoğu yerde “Peygamber Süpürgesi” olarak geçiyordu.

 

Meramımı ifade edebilecek olmanın mutluluğuyla o, yeni bağ evi yapan arkadaşa “Abetıran”ın fotoğraflarını gösterdim.

 

Bu arada görselini ararken okumuş olduğum yazılardan ve dolayısıylaedindiğim bilgilerden bizim “Abetıran”ın biyolojik adının da “Artemisia Annua” olduğunu ve çevresine yaydığı hoş kokusunun yanında birçok faydasının da bulunduğunu öğrenmiş oldum.

 

İçeriğinde bulunan“artemisinin” maddesiantiviral özelliği sebebiyletıbbi olarak bazı hastalıkların tedavisinde kullanılıyor; ateşin düşürülmesine yardımcı oluyormuş.  Ayrıca vücuda kuvvet veriyor ve mide sağlığını koruyucu etkileri bulunuyormuş.

 

Bu bilgileri de sizlerle paylaşmak istedim.

 

Hayırlı günler dilerim.

 

Saygılarımla…

 

 

 

 

 

 
Etiketler: ABETIRAN,
Yorumlar
Haber Yazılımı