Yazı Detayı
07 Mayıs 2021 - Cuma 08:16
 
Bir alamet içindeyiz, adı pandemi mi?
NURAY MERMERTAŞ
 
 

“ Bindik bir alamete, gidiyoruz kıyamete ” dedikleri bu olsa gerek. Bir alamet içindeyiz, adı pandemi mi? plandemi mi?  Düşündürücü... Adı ne olursa olsun. Her koşulda olduğu gibi olan yine millete oldu.

 

Dünyayı ayakta tutan en önemlisi şey "Eğitim". Eğitim bittiyse herşey bitti demektir nazarımda... Zira herşey eğitimden geçer.

 

Yalan söylemek!

Hırsızlık yapmak!

Yolsuzluk yapmak!

Kul hakkı yemek!

Devletin malına zarar vermek!

Milleti mağdur etmek!

Bulunduğun makamı kötüye kullanmak!

 

Vs. vs. kaleme alınacak bir sürü maddeler. Bunların hepsi eğitimden geçer ve eğitim bitti. Artık herkes karın tokluğuna yaşıyor diyeceğim ama nerdeyse karın tokluğu da yok artık. Çünkü güya adı pandemi olan bu illet işi de, aşı da aldı herkesin elinden. Önce "şahdık olduk şahbaz" zaten önce kısıtlı iş imkanları ya da kiralar ve faturalara ancak yeterli gelen gelire sahip olan bir milletken şimdi nerdeyse bunları ödeyemeyecek duruma geldik... Derken ekonomi de çöktü. Hal böyleyken sağlık denen değerli varlığımız da derinden etkilenince daha ne kaldı..?

 

 Gerçi herşey eğitimden geçer diyorum evet bu bir gerçek ama bir diğer taraftan değerlendirdiğimizde de bugün o gıpta ile baktığımız Avrupa’nın insanlığı düşürdüğü hallere bakın. Amerika eğitimsiz mi ki bütün gelişmiş teknolojiyi insanlara zarar vermek için kullanıyor. Kadın çoluk çocuk demeden üstüne bomba yağdırıyor. Bakın ameliyatı yapan da aynı el, bombayı yapıp atan da. Bunu eğitimle açıklayamayız. Sadece maneviyat, doyumsuzluk ve kul hakkı olarak açıklayabiliriz. En yüksek makamlarda bulunanlar eğitimsiz mi ki herkesin hakkını gasp edip servetlerine servet katıyorlar. Ya da makamları baba mirası gibi ellerinden bırakmamak için her türlü yolsuzluğu, kul hakkını, görevini kötüye kullanmayı göze alıyor. Bunları eğitimle açıklayamayız. Öz değerlerimizi kaybettik. İnsan olmanın yüceliğini kaybettik. Toplumsal yaşamanın gereklerini yerine getirmeyi kaybettik. Altta kalanın canı çıksın dedik. Daha da önemlisi “ komşusu açken tok yatan bizden değildir ” şuurunu kaybettik. Hepsini metaya, güce, makama ve gösterişe peşkeş çektik. Bir kaç yıl öncesine kadar en azından insanların dünyasını süsleyen hayalleri vardı şimdi geleceğe dair kimsenin ne ümidi, ne hayali, ne de başka bir şey kaldı. Ne bayramlarımız ne de bayram sevincimiz kaldı çocukların bayramlıkları bile elinden alındı. Sen neymişsin... Eyy... Pandemi!

 

 

 

 

 

 

 
Etiketler: Bir, alamet, içindeyiz,, adı, pandemi, mi?, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı