Yazı Detayı
16 Temmuz 2021 - Cuma 09:25
 
Boşanma Süreci Ve Sonrası
PSİKOLOG SEDA DURMAZ
 
 

Son zamanlarda boşanma kararıyla ilgili ya da boşanma sürecinden sonra ki süreçlerle ilgili bir çok soru ve mesaj aldım.


Değerli dostlar;


Biliyoruz ki kültürel açıdan baktığımızda Türk toplumunun bir kadının ve erkeğin boşanma isteklerini açıkladıklarında bu durum pek de hoş karşılanmamaktadır. Evlilik kararı alınırken her ne kadar ciddi bir süreç ise boşanma kararı da aynı ciddiyetliktedir. Hayatta bazen istemediğimiz halde yolunda gitmeyen şeyler gerçekleşebilir. Evlilik sırasında yaşanılan ve karşılaşılan sorunlar karşısında tabi ki ilk çözüm yolu boşanma kararı olmamalıdır. Ama her ne kadar istemesek de, gösterilen her çabaya rağmen yürütülemeyen evlilikleri, kişinin kendini mutlu hissetmediği, hoşgörü ve saygının bitmiş olduğu  ayrıca işin içinde şiddet olayı barındırıyor ise ,sadakatsizlik varsa tabi ki de bu evlilik daha fazla sürdürülmemeli ve bitirilmelidir. Bize verilen ve bahşedilen bu değerli hayatı hiç kimsenin önüne serip cehenneme döndürmesine izin vermemeliyiz. Evliliği bir amaç için değil de kendi mutluluğumuz ve hayatımızda ki bireyi mutlu etmek için gerçekleştirilen bir eylem olmalıdır.

 
Peki çocuk sahibi olan anne ve babalar boşanma süresinde nasıl davranmalıdır?


-Çocuğunuza bu durumu ne zaman ve nasıl izah edeceğinizi ortak bir şekilde karar vermelisiniz.


-Çocuğa alınan boşanma kararıyla ilgili olarak yaşına ve gelişimine uygun bir biçimde boşanmanın ne olduğunu ve boşanma sonrasında ki süreçte aile bireylerinin yaşamlarında ne tür değişiklikler olacağı anlatılmalıdır.


-Alınan bu karar karşısında mümkün ise bir arada söylenmelidir. Eğer ki bu durum mümkün değilse önceden ortak bir dil kararlaştırılarak çocuğa söylenmelidir.


-Her zaman onun annesi ve babası olacağınızı, bu durum karşısında ona olan sevginizin asla değişmeyeceği söylemelisiniz.


-Ve en önemlisi yapmış olduğunuz konuşmanın ve almış olduğunuz kararın bilgisi verilirken  çocuğun kendisini asla suçlu hissetmesine sebep olunmamalı. Almış olduğunuz kararın tamamen kendi aranızda ki anlaşmazlık ve uyuşmazlıktan kaynaklandığını belirtin.


-Konuşma sonrası çocuğunuzun sorusu olup olmadığını sorun ve bir sorusu yok ise kendisini ısrar etmeyin. Fakat daha sonra aklına gelen bir şey olursa rahatlıkla sorabileceğini ve söyleyebileceğini izah ediniz.
Değerli ebeveynler boşanma sürecinde en ağır kalıcı yaraları çocuklar alırlar. Aldığınız bu süreçten çocuğunuzun ihtiyaçlarını ihmal etmediğinizden emin olun. Bu süre içinde terapi desteği de almanızda fayda var. 


Biliyorum boşanma kararını almak hiç de kolay değil. Hiç kimse durduk yere boşanmaz ve boşanmak istemez.  Bazen hayatta istemediğimiz elimizde olmayan problemler ve sorunlar gerçekleşir. Asıl burada önemli olan şey sizin bu sorunlar ve problemler karşısında ne kadar güçlü durup başa çıkabildiğinizdir. Boşanma sonrası yaşama yeni bir başlangıç yapabilmeyi ve başarabileceğinizi kendinizi inandırmalısınız. Gelecekle ilgili yeni planlar yapmalı ve yaşamınızdan yeni şeyler beklemelisiniz. Bazen tercihlerimizden dolayı yanlış seçimler yapmış olabiliriz. Ama hayal kırıklıklığın seni hayata küstürmemeli. Görmüş olduğun ve karşılaşmış olduğun her zorluk seni daha güçlendirir. Sana değer vermeyen , sevgisini göstermeyen bir insan için üzülmemelisin. İsteyerek vermiş olduğun bir karar değildi. Zorunda olduğun ve karşındaki insanın yaptığı durumlar karşısında eyleme geçmen gerekti. 


Zor da olsa , acı da olsa bazı şeyleri kabullenip yola devam etmek gerekir. Bu hayat senin , almış olduğun ve vermiş olduğun karar seni mutlu ediyor ise olay bitmiştir.


Kendinden ve hayatından çalmamalı insan…

 

 

 

 

 

 

 
Etiketler: Boşanma, Süreci, Ve, Sonrası,
Yorumlar
Haber Yazılımı