Yazı Detayı
28 Ağustos 2020 - Cuma 08:28
 
Bütün İktidarlar Öldürür
AHMET DOĞAN
 
 

Bütün İktidarlar Öldürür

 

Zülfü Livaneli’nin “SERENAD” kitabını eskiden okumuştum ve çok etkilenmiştim. Öyle akıcı bir üslup, ve sade bir dil kullanılmış ki kitapta, başladığınız zaman elinizden bırakamıyorsunuz bitene kadar.

 

Her zaman yaptığım gibi, okuduğum kitaplardan önemli ve ilgimi çeken yerleri not ederim. “SERENAD’da ilgimi en çok çeken yer, Maya Duran ve Profesör Maximillian Wagner arasındaki bir konuşmaydı.

 

Konuşma faslına geçmeden önce, kitap hakkında biraz bilgi vermekte fayda olacağını görüyorum.

 

Kitap, 2001 yılının şubat ayında soğuk bir gün, İstanbul Üniversitesi’nde halkla ilişkiler görevini yürüten Maya Duran’ın (37), ABD’den gelen Alman asıllı Profesör Maximillian Wagner’i (87) karşılamasıyla başlıyor. 1930’’lu yıllarda İstanbul Üniversitesi’nde hocalık yapmış olan profesörün isteği üzerine, Maya bir gün Şile’ye götürür. Böylece, katları yavaş açılan 60 yıllık dokunaklı bir aşk hikayesine karışmakla kalmaz, dünya tarihine ve kendi ailesine ilişkin bir takım sırları da öğrenir.

 

Beni en çok etkileyen kısım, Profesör Max’in,Maya’ya Hitler’den neden kaçtıklarını ve İstanbul’da karşılaştığı olayları anlattığı bölüm;

 

“Her iktidar öldürür mü?” diye sordu Maya.

 

“Evet! İktidar zulüm demektir. Hele denetlenemeyen iktidar.”

 

“Peki, iyi insanlar iktidara gelirse?”

 

“Öyle bir şey olmaz!”

 

“Neden?”

 

Acı bir gülümsemeyle açıkladı Max:

 

İyi insanlar iktidara gelmez, gelse bile iktidar onu bozar, zalim yapar.”

 

Güldüm.

 

“Kusura bakmayın ama profesör, sizin aklınız Hitler’e takılı kalmış. Her iktidar öldürür ne demek. Şimdi ben, saçma bir şey ama, iktidara gelirsem öldürür müyüm sizce. ”

 

Omuzlarımdan tutu, gözlerimin içine baktı.

 

“Evet!” dedi. “Siz bile öldürürsünüz. Çünkü iktidar olmanın başka yolu yok. Eskiden daha açık yapılıyordu, şimdi daha gizli.”

 

Ellerini çekip daha yumuşak bir sesle devam etti.

 

“Dolaylı olarak öldürürsünüz, ölümlere neden olursunuz, ama bir şekilde, iktidarınızın sürekliliği öldürmenize bağlı olur. Belki şu anda böyle bir şey yapamayacak bir yapıdasınızdır. Ama iktidar yolu zorlu bir yoldur. Uzun bir yoldur, insanı dönüştüren bir yoldur. Ancak iktidara hazır hale geldiğinizde, gerektiği kadar değiştiğinizde, bu yolu tamamlayabilirsiniz.”

 

Bir an içimden “Belki de haklı!” diye düşündüm.

 

“Size” dedi profesör, “Şehzade Selim’ ile kardeşi Korkut’un hikayesini anlatayım. Bu iki şehzade Bursa’da yaşıyorlardı. Babaları ölünce içlerinden birisi imparator olacaktı. Başa geçenin erkek kardeşlerini öldürtme geleneği olduğu için birinin padişah olması, ötekinin katledilmesi anlamına gelecekti. Kimin tahta geçeceğini ise bilemiyorlardı. Bunun için birbirlerine yemin ettiler. Hangisi başa geçerse ötekinin canını bağışlayacaktı. Sonunda o gün geldi ve Selim padişah oldu.”

 

“Korkut’a ne oldu peki?”

 

“Ne olacak, öldürüldü. Bu işin sözle, iyi niyetle falan alakası yok. İktidarları ancak sıkı bir denetim dizginleyebilir. Yoksa peygamberleri iktidar yapsan, onlar da öldürürler.”

 

“Bu durumda” dedim. “Asıl fark yaratan iktidar değil, muhalefet olmalı.”

 

Öğrencisinden memnun bir hoca gibi, gülümseyerek “Elbette” anlamında başını salladı.

 

Bu parçayı okuduktan sonra ülkemizi, çevre ülkeleri, Ortadoğu’yu, Afrika’yı, dünyayı düşündüm. Hem iktidarları hem de muhalefetleri gözden geçirdim. Esad, Saddam Hüseyin, Hüsnü Mübarek, Sisi, Kaddafi, Kim, Erdoğan, Maduro, Putin, Trump, gibi iktidarları düşündüm. İsrail iktidarını düşündüm. Amerika’yı düşündüm. Macaristan’ı, Sırbistan’ı ve Kuzey Kore’yi düşündüm. Venezuela’yı gözümün önüne getirdim.

 

Hepsi sürekli yeni düşmanlar ilan edip, öldürmeye çalışır ve böylece iktidarının sürekliliğini korumaya çalışır. Ne kadar çok düşman, ne kadar çok ölüm, o kadar korku ve o kadar birbirine kenetlenme demek onlar için. Otoritelerini korumanın en büyük yolu öldürmektir.

 

Öldürmeyi bazen doğrudan, bazen de dolaylı olarak yaparlar. Kimi mültecilere karşı duvarlar örer, açlıktan ölmesini bekler. Kimi adalet arayan insanların cezaevlerinde ölmesini bekler. Kimi KHK’lerle insanları ötekileştirerek ölmesini sağlar, kimi insanların üzerine kimyasal silah bırakır.

 

 

Siz de başınızı iki elinizin arasına koyun ve biraz düşünün ne kadar doğru noktalara değindiğini hemen fark edeceksiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 
Etiketler: Bütün, İktidarlar, Öldürür,
Yorumlar
Haber Yazılımı