Yazı Detayı
08 Ekim 2021 - Cuma 09:48
 
Cahiliye Dönemi Bitti, Canilik Dönemi Geldi
NURAY MERMERTAŞ
 
 

Nuray Mermertaş - Cahiliye Dönemi Bitti, Canilik Dönemi Geldi

 

Cahiliye dönemi İslam geldikten sonra bittiğini biliyorduk, artık kimse kızlarını diri, diri toprağa gömmüyordu. 


Bu son yıllarda ardı arkası kesilmeyen hemen her gün kadın cinayetlerinin yaşanmasını hangi isimle adlandırabiliriz? Cahiliye dönemi bitmemişmiydi? ya da tekrar o dönem mi geri döndü!?  Aslında daha beter durumdayız. O dönemlerde insanlar bilmiyorlardı adından da anlaşıldığı gibi "cahiliye dönemi" İslam geldikten sonra herkes kendine çeki düzen verip toplumun selametini sağladılar. 


Bizim dönemin  adı canilik, sapkınlık dönemi. Hemen her gün  haberlerde kadın cinayet haberlerine şahit oluyoruz. Dünya genelinde artık kadınlar eceliyle değil, erkek eliyle ölümleri gerçekleşiyor. Eskiden belirli bölgelerde namus gerekçesiyle katledilirlerdi. Şimdi her bölgede anlamsız gerekçelerle öldürülüyorlar. 80 yaşındaki kadın oğlu tarafından hangi gerekçeyle öldürülür ki ; geçen hafta Adıyaman da yeni doğmuş bir kız çocuğunun diri, diri toprağa gömülmesini hangi namus anlayışı izah edebilir? Bir çok durumda namus davası yok namus yoksunu insanların var oluşu ile korkunç olaylar yaşanıyor. 


Ülkemizde 2020 yılında yaklaşık 500 kadın katledildi. 2021 yılının ilk altı ayında 130 kadın'ın cinayetiyle yılı yarılamış olduk. Tabi burda katil suçlu olsa da tek suçlu o değil, çok suçlular var ama kimsenin yargılama yetkisi yok! 


Mesela ;


bazı kadınların öldürülme sebepleri eşleri, kardeşleri, çocukları'nın uyuşturucu bağımlı olmalarının kurbanı oluyorlar. Bu illeti burnumuzun dibine kadar getirenler, gücü yettiği halde gelmesine 
engel olamayanlar suçlu!


Maddi sıkıntı sebebiyle eşinin ihtiyaçlarına karşılık vermediğinde cinnet kurbanı oluyorlar.
Hayatı maddi olarak zor duruma koyanlar da suçlu!


Cahiliye dönemi nasıl bittiyse, canilik döneminin de bitmesini temenni ediyorum.


Selam ve dua ile.

 

 

 

 

 

 

 
Etiketler: Cahiliye, Dönemi, Bitti,, Canilik, Dönemi, Geldi,
Yorumlar
Haber Yazılımı