Yazı Detayı
20 Ağustos 2021 - Cuma 09:10
 
Çocuğum Okula Hazır Mı ?
PSİKOLOG SEDA DURMAZ
 
 

Okulların açılmasına az bir süre kaldı ve bu sene okul hayatına başlayacak olan çocuklar ve ailelerinin heyecanları ve kafalarında bir çok soru bulunmaktadır. O yüzden bu hafta bu konuya değinmek istedim. Özellikle 66-72 ay arası olan çocukların ilkokula başlatılıp başlatılmama konusu aileleri oldukça zorlamaktadır. Ve böylece ailelerin aklına gayet normal olarak bir çok soru gelmektedir.


-Çocuğum okula hazır mı?
-Okula uyum sağlar mı?
-Okul seçerken nelere dikkat etmeliyim?


Okula başlayacak olan çocuğunuzun yaşı ne olursa olsun , okula başlayan çocuğunuz ister kreş, anaokulu veya ilkokul döneminde olsun ailelere bir ön bilgi verilmesi gerekir.Değerli anne ve babalar çocuğunuzun okula hazır olması hem akademik açıdan hem de duygusal açıdan yeterli olup olmamasına bağlıdır. Hazır olmadan okula başlatılan çocuklarda bazı duygu sorunları yaşanmaktadır. Bu duygular yoğun değersizlik, yetersizlik duyguları gibi sorunlar yaşatmaktadır.


Çocukta okul döneminde ise en sık karşılaşılan sorunlar;


-Güvensizlik
-Kaygı bozukluğu
-Ödev yapmada problemler
-Ayrılık kaygısı gibi


Peki çocuğumun okula hazır olup olmadığını ve okul olgunluğuna eriştiğini nasıl anlarım?
Çocuğunuzun okul olgunluğu fiziksel, zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimi belli bir düzeye geldiği ve okulda kendisinden beklenenleri başarılı bir şekilde yerine getirmesidir. Ayrıca çocuğunuzun okula hazır olup olmadığı konusunda kararsız ve endişeniz var ise kendi alanında uzmanlaşmış psikologlardan ve psikiyatristlerden  yardım alabilirsiniz ve Metropolitan Okul Olgunluğu Testi uygulatabilirsiniz. 


Nedir Metropolitan Okul Olgunluğu Testi?


Çocuğun okula hazır olma sürecinde temel becerileri ölçen tamamen bireysel olan bir testtir. 5-6 yaş arası uygulanmaktadır. 100 maddeden oluşan 6 alt test bulunmaktadır. Bu teste Kelime anlama, Cümleler, Genel bilgi, Eşleştirme, Sayılar ve Kopya etme testleri bulunur.


Çocuğunuzun okul süreci ayrıca hayatında duygusal ve sosyal açıdan da bir birey olarak kendi başına var olacağı için önemli bir adımdır. Ve bunun için çocuğunuzun her şeyden önce okulda yerine getirmesi gereken bazı önemli hedefler bulunur. Bu hedefler, 


-Öz bakım becerileri ( bağımsız giyinebilmesi, tuvalet ihtiyacı , yeme-içme vb. )
-Arkadaşları ile paylaşma, yardımlaşma, işbirliği içinde hareket etmesi
-40 dakika boyunca yerinde durabilmesi
-Sırasını bekleme 
-Kendisini doğru bir şekilde ifade edebilmesi
-Grup kurallarına uyabilmesi
-Renkler, şekiller, ve sayı gibi kavramları bilgisine sahip olması


Çocuğunuzun okula başlama konusunda endişe duymanız ve korkularınızın bulunması gayet normal. Okula başlama süreci gerçekten ailelerin dikkat etmesi gereken çok önemli bir dönemdir. Ama bu süreci rahatça atlamanın kolay yolları var, bu yolları da yukarda belirtmiş bulunmaktayım. Bu yazıyı okurken aklınıza çocuğumun okula hazır olmadığını nasıl anlarım ya da bunu gösteren faktörler nedir diye düşünmeye de başlamış da olabilirsiniz. Eğer ki çocuğunuzda gelişimi ile ilgili bir sorun fark etmiş iseniz, uzaman biriyle görüşmek daha sağlıklı olacaktır. Okul seçerken de en önemli husus okulun yakın olması her zaman daha iyi bir avantajdır. Özel okul mu devlet okulu mu diye kararsız iseniz, bu durumda her zaman öğretmen konusu daha önemlidir. Çocuğunuzun sağlık açısından da okula başlamadan önce belli kontrollerden geçirmelisiniz. Bedensel gelişimi, görme-işitme gibi sağlık kontrollerinden muayene olmalıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 
Etiketler: Çocuğum, Okula, Hazır, Mı, ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı