Yazı Detayı
03 Eylül 2021 - Cuma 07:07
 
Çocuğum Yemek Yemiyor
PSİKOLOG SEDA DURMAZ
 
 

Değerli ebeveynler sizin için önemli sorunlar arasında bulunan bir konuya değineceğim bugün. Her ne kadar çocuklarınızın gelişimi ve sağlıkları için en iyisini isteseniz de bilmeden ve istemeyerek kendi geliştirdiğiniz tutumlar çocuklarınızda yeme problemine yol açmaktadır. Ve bu yüzden bebeklik döneminden itibaren bebeğin, anne-baba arasında doğru bir şekilde ilişkinin gelişmesi çok büyük bir öneme sahiptir. Çocuğunuzun sağlıklı bir şekilde büyümesini etkileyen faktörün genetik etkenlerden sonra beslenme şekli yer almaktadır. Fakat toplum arasında en çok bilinen  en yanlış gelenek kalıplarından biri olan çok yemek yiyen çocukların daha sağlıklı oldukları inancıdır. Bu yüzden ki birçok  ebeveyn özelliklede annelerin bu konuyu kendi içlerinde içselleştirdiği, sorunu çözmek adına pek çok alternatif yollara başvurduğu görülmektedir.


Elbette ki biliyorum çocuğunuzun iyiliğini düşünmekte ve sağlıklı büyümesi için bunları yapmaktasınız. Ama size bu uyguladığınız davranışların çocuğunuzun ileriki yaşamını olumsuz bir şekilde etkileme ihtimalinin ciddi bir derecede olduğunu söylemiş olursam? Çocuk kendi bedenini ve yaşantısı ile ilgili söz hakkına sahip olmadığı inancına varabilir. Ağzına zorla bir şeyler konulan ya da hayır denilmesine dahi izin verilmeyen çocuğunuzu bir düşünün.


Çocuğum kreşte veya okulda yemek yiyor ama evde yemeyen çocuklarınız var ise;
Bunun en önemli sebebi okulda ya da kreşte yeme baskısı ortadan kalkmıştır ve kendi başına yenmesine izin verilmiştir. Bu yüzden ki çocukta yeme stresi azalmış, kendi kontrolünü sağladığını düşünmektedir.
Mutlaka dikkat etmeniz gerekenler ve size önerilerim;


-Çocuğunuzun gelişimi göz önünde bulundurmalısınız
-Ve mutlaka çocuğunuzu bir yaşından itibaren sofrada aile bireyleri ile oturtmalı ama kendi yaşına uygun gıdaları tükettirmelisiniz
-Çocuğunuz etrafı ya da üstünü kirletmesine izin verin, çatal kaşık kullanması için kendisine fırsat verin
-Yemek yaptığınız sırada çocuğunuzun size yardım etmesine izin verin.Hazırlık aşaması onları tatmaya teşvik edecektir.
-Mutlaka yemek düzeni oluşturun
-Kendi istediği miktarda yemek koymasına izin verin
-Zorla yedirmekten kaçının
-Sebzelerini eğlenceli bir şekilde kesin


Ve son olarak çok önemli ve özellikle belirtmek istediğim şey güzel anneler lütfen çocuklarınızın karınlarını doyururken çocuğun dikkatini çekecek olan tablet, telefon ve televizyon gibi unsurları bulundurmayın.

 

 

 

 

 

 
Etiketler: Çocuğum, Yemek, Yemiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı