Yazı Detayı
23 Kasım 2021 - Salı 14:36
 
Çocuklara Mahremiyet Eğitimi
PSİKOLOG SEDA DURMAZ
 
 

Psikolog Seda Durmaz - Çocuklara Mahremiyet Eğitimi

 

Dünyada çocuklara  yönelik cinsel istismar olayları ve vakaları her geçen yıl daha da artmaktadır.Türkiye’de bu konuda çoğu ülkelerle ilk sıralarda yer almaktadır.Ne yazık ki ülkemizde mahremiyet eğitimi yasak, ayıp, günah gibi kavramlarla özdeşleştirdiği için hem duygu dünyası hem de cinsel hayatı problemli bireyler  yetişmektedir. Kültürel adetlerimiz teyze, hala, amca, dayı gibi kucaklarında büyümelerimiz, kardeş ile birlikte girilen banyolar…

Erkek çocuklarına “ göster oğlum amcana”.

Kızlarımıza “ayıp, terbiyesiz, kapat” diye öğretilerimiz…

Değerli anne ve babalar mahremiyet önce sizin çocuğunuza ve onun bedenine saygı duymanızla başlamaktadır. Çocukların 0-6 yaş dönemi gelişim sürecinde mahremiyet eğitimi önemli bir detaydır. İnsan kişiliğinin , temeli okul öncesi dediğimiz bu dönemde başlamaktadır. Çocuğun kendisinin,  vücudunun ve özel yerlerinin farkına varması hem kendisinin sınırlarını hem de diğer insanların sınırlarının farkına varmasını sağlamaktadır. Fakat bazı anne ve babalar bu konun erken ya da daha çocuk diyerek mahremiyet eğitimini ileri yaşlara bırakmaktadır. Yalnız bu yanlış bir düşüncedir anne-babalar. Mahremiyet eğitiminin verilmesi çocuğunuzun ruhsal ve cinsel açıdan korunması önemlidir.

 

Mahremiyet eğitimi bir çocuğa verilmesi gereken en önemli en temel eğitimdir.Bazı anne ve babalar cinsellikle ilgili sorular sorulup cevaplandırırken  aileler ya sessiz kalmayı ya da konuyu değiştirme gibi jest ve mimiklerle çocuğuna “ ben yanlış bir soru mu sordum “ algısı yaşatmaktadır. Oysa ki çocuklar olumsuz duyguları-davranışları, rahatsız ediş bakışlar ve dokunuşları, ses tonlarını kolayca anlamakta ve hissetmektedir. Çocuklar kendisine zarar verecek kişiyi gördüğünde-hissettiğinde  huzursuzluk yaratır ya da sevmediğini dile getirir. Ailelerin çocuklarına verecekleri mahremiyet eğitimi bu gibi durumlarda çocuklarının nasıl ifade edebileceklerini ve dile getirebileceklerini de öğretmektedir.

 

Peki Nedir Mahremiyet Eğitimi?

Mahremiyet eğitimi bir çocuğun kendisine ve diğerlerine ait özel alanların farkındalığının kazanması sağlayan eğitimdir. Mahremiyet eğitimini ebeveyn olarak kimin vereceği önemli değildir. Eğitimin sadece bir kere mahsus verilmesi yanlıştır. Belirli süreler içinde eğitim tekrarlanmalıdır.

 

Mahremiyet Eğitimi Ne Zaman Verilmelidir?

Mahremiyet eğitimi çocuklarda 0-6 yaş aralıklarda verilmelidir. Bu eğitim yalnız ergenlik dönemime kadar devam ettirilmelidir. Çünkü fiziksel ve bilişsel olarak sürekli değişen ve gelişen olan çocuklar bilgiye olan ihtiyacı her zaman artacaktır.

 

Mahremiyet eğitimi verilirken aileler çocuklarına yaşına uygun soru ve cevaplar vermelidir. Bu eğitimi verirken çocuğunuzun bu duruma hazır olup olmadığını , isteyip istemediğini sorun. Çünkü çocuk bu durumda zorlanmalar yaşayabilir. Çocuğunuzun öz bakımıyla bebeklikten itibaren belirli kişiler ilgilenmelidir. Herkesin önünde bebeklerinizin altını açmayı ya da giysisini  önünde indirip lavabo ihtiyacını sağlamayın. Çocuklarınızın da  özel mahremiyetine kendinize verdiğiniz hassasiyet kadar özen göstermelisiniz. Çocuğunuzun özel bölgesine dokunurken bile bunun öncesinde kendisine ne için dokunulduğu kendisine bakım veren kişi tarafından anlatılmalı ve konuşulmalıdır.

 

Çocuğunuzun Mahremiyet Eğitimine Ne Zaman Hazır Olduğunu Anlarsınız?

Çocuğunuzun 2 yaşına yaklaştığında ya da bastığında kendi bedenine yönelen ilgisi ile eğitime hazır olduğunun belirtisini size gösterecektir.

 

Siz Değerli Anne ve Babalara Önerim;

-Çocuğunuza  korku ve endişe yaratmadan günlük yaşam içinde doğal bir şekilde anlatılmalıdır.

-Çocuğun istediği dışında sevmek, öpmek ve sarılmak gibi davranışlarda zorlayıcı davranmayınız.

-Çocuğunuzla kı/erkek dudağından öpmeyiniz.

-Herkesin içinde bezini değiştirme veya üzerini çıkarma gibi girişimlerde bulunmayın.

-Mahrem gibi özel bölgelerine şaka yapmaktan kaçının.

-Anne ve babaların çocuklarının yanında kendi mahremiyetlerini koruyarak örnek olmalıdır.

-Çocuklarınızın odasına veya özel alanına girerken izin almalısınız.

-Kıyafetler ve aksesuarlar çocuklarınızın yaşlarına ve cinsiyetlerine uygun olmalıdır.

-Çocuklarınıza mahremiyetlerine yönelik rahatsız edici gibi durumları hissettiklerinde anne ve babalarıyla ya da güvendiği kişilerle paylaşmaya teşvik edilmelidir.

 

Ve sevgili anne ve babalar çocuklarınıza mutlaka kendini telefon numaranız , 155 Polis İmdat, 112 Acil ve 156 Jandarma gibi önemli numaraları mutlaka öğretiniz.

 

Herkese daha güvenli ve huzurlu bir hayat, çocuklarımızı ruhu kötü insanlardan korumak dileği ile sağlıklı günler ve ülke dilerim.

 

 

 

 

 

 

 
Etiketler: Çocuklara, Mahremiyet, Eğitimi,
Yorumlar
Haber Yazılımı