Yazı Detayı
24 Eylül 2021 - Cuma 09:23
 
Çocuklarda 2 Yaş Sendromu “ Terrible Two”
PSİKOLOG SEDA DURMAZ
 
 

Psikolog Seda Durmaz - Çocuklarda 2 Yaş Sendromu “ Terrible Two”

 

Sevgili ebeveynler

 

1.5-2.5  yaşına yaklaşan veya basan çocuklar kendilerini keşfetmeye başlarlar ve bazen isteklerinde diretebilmektedirler.Bu durum 4 yaşına kadar da sürmektedir. Çünkü 2 yaşında öfke krizleri, çocuğun bebeklikten çıktığı ve beceriler kazanmaya başladığı zamanlardır. 2 yaş dönemi, çocuğun her şeye   “hayır“ diyerek anne ve babasını durdurduğuna inanmaktadır. Değerli ebeveynler bu dönemde hayır kelimesini kullanmada seçici davranmanız gerekir. Her davranışında kendisine kullanmış olduğunuz hayır kelimesi ya da annenin evet dediğine babanın hayır demesi veya tam tersi olduğunda çocuğun kafasının karışmasına ve gerginleşmesine sebep olacaktır. Niçin  “hayır “ dediğinizi açıklayıcı bir şekilde kendisine anlatın. Ve bu dönemde kendisini  ifade etmede zorluk çeken çocuklar engelleme hissiyle beraberinde kendilerine zarar verebilmektedir. Bu gibi durumda sakinleştirmek için oyun oynatarak dikkatinin dağılmasını sağlayın.

 

2 yaş döneminde çocuklar sürekli olarak dış dünyayı keşfetme ve öğrenmek istemektedir. Bununla beraber bağımsızlaşma konusunda da ısrarcı davranmaktadırlar. Anne ve babalarının koyduğu kararları zorlayarak karşı çıkmaktadırlar ve her şeyi kendi başlarına yapma konusunda ısrarlı bir şekilde davranmaktadırlar.

 

Öfke krizi sırasında çocuğunuza bunları yapmayın!

-Çocuğunuzla inatlaşmayın

-Kararınızı yumuşatmayın

-Başka tekliflerle onu susturmaya çalışmayın

-Tehdit etmeyin

-Öfkesini hafife alıp gülmeyin

-Onu susturmaya çalışmayın, karşınıza alıp açıklayıcı bir şekilde konuşun

 

Çocuğunuzun öfke nöbetine sebebiyet veren davranışları takip etmelisiniz. Kriz esnasında ne zaman, hangi durumlarda, nerede, kimin yanında bulunduğunda bu davranışları sergilediğini belirlemelisiniz. Bu durumu belirlemek, sebebiyet veren davranışların önlenmesini sağlayacaktır. Çocuğunuzun öfke krizi durumunda ebeveynlerin sakin kalması gerekir. Çocuk öfke sırasında karşısında kendisini dinleyen ve anlayan bir anne-babaya ihtiyaç duymaktadır.

 

Peki Bu Dönemde Ne Yapmamalısınız?

- “Hayır yapma söylemek “ yerine,  “Bunu yapmalısın çünkü… “

- “Yeter kalk şu televizyon önünden “ söylemek yerine  “Yeter oğlum-kızım  bu kadar televizyon izlemek biraz beraber oyun oynayalım“

- “Dur sen yapma “ söylemek yerine  “ Bunu denemek ister misin?“

Gibi cümleler kurmak daha doğru olacaktır.

Sevgili ebeveynlerim yeterli ve doğru ebeveynlik kişinin kendi iyilik durumunu gerektirmektedir. Siz kendinizi iyi hissederseniz çocuğunuzda bu pozitif enerjinin etkisinden faydalanacaktır. Çocuğunuz için kendinize de bol bol zaman ayırın.

 

Sağlıklı günler dilerim

 

 

 

 

 

 

 
Etiketler: Çocuklarda, 2, Yaş, Sendromu, “, Terrible, Two”,
Yorumlar
Haber Yazılımı