Yazı Detayı
05 Haziran 2020 - Cuma 02:36
 
ERKEN SEÇİM Mİ ?
HALİL ÇİNİ
 
 

İ. Halil ÇİNİ

 

     Erken seçim mi?

 

“Bismillahirrahmanirrahim”

Her hayırlı işin başında mutlaka “Bismillahirrahmanirrahim” denir. Bende Bugün buradaki köşe yazıma bu dua ile başlıyorum.

Urfa’da medya sektöründe yeni bir soluk olma yolunda ilk adımını atan “urfagaste”ye de bu vesile ile yolun açık olsun diyor ve Erkan GÖNCÜ kardeşimin önderliğindeki bu yeni oluşuma başarılar temenni ediyorum.

COVID – 19 adı konulan ve tüm dünyayı adeta kasıp kavuran virüs olayını hepimiz biliyoruz. Son dönemlerde şükürler olsun ki vaka sayılarında alınan sıkı tedbirler neticesinde de düşüşler yaşanmaya devam ediyor. İnşallah bu sıkıntıdan tüm dünya ülkeleri olarak Rabbimin de izni ile tamamen kurtuluruz.

Dünya bu sıkıntı ile mücadele ederken ne yazık ki bizim ülkemizde ise “yenilen güreşçi güreşe doymaz” misali muhalefet ha bire erken seçim demeye bir kez daha başladı. Son Genel seçimler malumunuz olduğu üzere 2018 yılında oldu ve Genel seçimlere normal süre olarak daha üç yıl var. 2018 yılında yapılan 27. Dönem milletvekili seçimlerinde malumunuz üzere Cumhur ittifakı (AKP,MHP ve BBP) toplamda 334 Milletvekilliği, Millet İttifakı (CHP,İYİ Parti ve SP) 189 ve HDP ise 67 Milletvekilliği kazanmıştı.

Eski Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu”nun 2019 yılı sonunda 12 Aralık”ta kurduğu “Gelecek Partisi” ve yine 2020 yılı başlarında 2 Ocak”takurulan Anadolu Birliği Partisi, 10 Şubat”ta kurulan Aydınlık Geleceğin Partisi, Merkez Ana Partisi, Demokratik Sol Halk Partisi, 24 Şubat”ta kurulan Güç Birliği Partisi ve en son olarak Adı “DEVA” kısaltması ile Ali Babacan”ın kurduğu “Demokrasi ve Atılım Partisi” ile bugün ülkemizde faaliyette olan partilerin sayısı 84 olmuş oldu.

Ülkemizdeki siyasi partilerin sayısı böyle. Partilerin genel durumları ise malumunuz. Şimdi gelelim asıl konumuza yani olası bir Erken Genel seçim senaryosuna.

Bu Pazar erken genel seçim olacağını kabul edelim. Seçime girecek olan siyasi partiler üç aşağı beş yukarı malum. Muhtemelen örgütlenme ve kongrelerini yapamadıkları ya da henüz tamamlayamadıkları için Davutoğlu ve Babacan”ın partileri yarış dışında kalacaklar. Ortaya yen bir kirli ve o kadarda karışık bir işbirliği daha çıkmış olacak. İşbirliğinin olduğunu da kabul edelim. Sonuç ne olur?

Bence değişen hiçbir şey olmaz.

Neden mi?

Birincisi; Olası bir Erken Genel seçim bu zamanda asla olmaz.

İkincisi; seçim olacaksa buna Erdoğan ve Bahçeli karar verir.

Üçüncüsü; bugün olacak olan bir seçim Mecliste değişim yaşatmayacağı gibi ülke ekonomisine büyük zarar vermiş olur.

Sonuncusu iseBirinci Parti AKP olur, Muhalefet yine CHP olur.

Bugün ha bire Erken Genel seçim yaygarası kopartan başta Ana muhalefet olmak üzere tüm yavru muhalefet ve çiçeği burnundaki partilere naçizane tavsiyem siyasetin bir cesaret işi olduğu bilinci ile halkla iç içe olmaları ve halkın sorunlarına, sıkıntılarına dönük çözüm projeler üreterek iktidarı köşeye sıkıştırmalarıdır.

Yoksa eski tas eski hamam misali yol almaya hepimiz devam ederiz.

 
Etiketler: ERKEN, SEÇİM, Mİ, ?,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı