Yazı Detayı
01 Nisan 2022 - Cuma 11:59
 
Hoşgeldin şehr-i Ramazan
NURAY MERMERTAŞ
 
 

Nuray Mermertaş - Hoşgeldin şehr-i Ramazan 

Öncelikle bizleri Ramazana tekrar ulaştıran Rabbimize şükürler olsun. 
Neden şükrediyoruz? Çünkü Ramazan insanın yenilenmesine fırsattır. Fiziki sağlık açısından, ruhsal açıdan ve  en önemlisi günahlarımıza tövbe etme ve sevaplarımızı fazlalaştırmak için bir fırsattır. Manevi duygularımızın daha çok ön planda olma vesilesidir. Yaşadığımız her gün bizim için fırsat tabi Rabbimizin  böylesi özel bir ayı armağan etmesi dolu dolu geçirmemiz de en güzel fırsat. Kur'anı Kerim bu ayda nazil olmuştur. (inmiştir) illa özel bir gün kutlamak istiyorsak işte buyur fırsat Kur'anın nazil ayını/ gününü en güzel şekilde kutlayalım. 
Ey iman edenler! Sizden öncekilere yazıldığı gibi, "siyam" (oruç) size de yazıldı. Umulur ki takva sahibi olursunuz.”
BAKARA 2/183
SIYÂM (صيام): Yeme içmeden kaçınıp kendini tutmak, geri durmak. Anlamına gelir.  Evet yeme, içme yasağı vardır ama sadece bu kadarla yeterli değildir. Yani sadece midemizi aç bırakmak yeterli değil tüm uzuvlarımız ile oruçu eda etmek takvadır. Özellikle Son yıllarda  insanların oruçlu olma alışkanlığı pek takva ile uzlaşmıyor. Kendimizi tamamen yemeye içmeye ve uykuya adamışız.  Belki bazılarımız mukabeleye gidiyor ve anlamadığı için okunan Kur'an ona ninni gibi geldiğinden ordada uyuklamakla süreyi dolduruyor. 
Akşam daha imamın nefesinin sesi dahi duyulsa  yemek hızı başlıyor ve sahura kadar geceyi tv. Yada başka boş işlerle geçirip bolca yemek yedikten sonra gündüzü ise uykuyla geçirir olduk.  Böyle bir ibadet sistemi olmaz!!!  Olsa da faydası olmaz.  Orucun fiziki sağlığımıza da faydasını zarara çeviriyoruz. "Oruç tutun sıhhat bulun" hadisi Şerif.
 Yıl boyunca aralıksız yediklerimizle sindirim sistemlerimizin dinlenmesine vesiledir oruç dolayısıyla Ramazan boyunca ye, iç, yat kavramı daha beter sağlığımıza zarar verir. Ve aynı şekilde manevi ve ruhani duygularımız da pek haz almamış olur ve bayrama zayi bir şekilde girmiş oluruz. Onun için çok tertipli bir şekilde Mübarek Ramazan ayını geçirmemiz lazım. Öncelikle kalbimizi, beynimizi  bu güzel ayın faziletlerine odaklamamız gerek.  Kur'an bu mübarek ayda nazil olmuş madem bunu dikkate alarak içeriğini inceleyip anlamıyla okumak gerek. Yani anlamadan günde bir cüz okumaktansa anlayarak bir ayet okumak çok daha efdaldir.  Oruç demek aç kalıp sonra tıka basa yemek olarak algılamaktan çok açın halinden anlayıp Rabbimin vermiş olduğu nimetlere şükredip ve yıl boyu mağdur insanları gözetme bilincinin olmasıdır.  Daha çok tövbe daha çok nafile ibadetler ayrıca bizleri huzura erdirecektir. Rabbim şuurlu bir şekilde rızasına uygun Ramazan-ı eda etmemizi nasib etsin. 
Selam ve dua...

 

 

 

 

 

 
Etiketler: Hoşgeldin, şehr-i, Ramazan, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı