Yazı Detayı
06 Ağustos 2021 - Cuma 09:39
 
İslam Beş Şartla Sınırlandırılamaz
NURAY MERMERTAŞ
 
 

İslam’ın beş şartını kabul ettik ve Müslüman olduk. Allah'u Teâlâ’nın seçkin kullarından olduğumuza inanıp sırtımız yere gelmez misali gayet rahat günah işlemeye devam ettik. Çünkü bu beş şartı yerine getirdiğimizde cenneti garantilediğimizi zannettik. Ama maalesef ki ;  yine aldandık! 
Adam "Kelime-i Şahadet" getirip haksız yere adam öldürmeyi yiğitlik zannedip nice canlar yakıyor. 
"Namaz kılıyor " kul hakkı ve tüm canlıların haklarına riayet etmeksizin bu hakları resmen gasp ediyor. 
"Oruç tutuyor " midesine yemek hariç her türlü haram gıdayı gönderiyor. Yani dilin her türlü afetleri onda mevcut. Yalan, gıybet, iftira, fitne, bozgunculuk, küfür, su-i zan yorumları ne kadar çirkin ve tehlikeli gıdalarla kendini beslediğinin farkında değil. Çünkü  " O" bir oruç tutan. 
"Zekat veriyor" faizcilik, dolandırıcılık yapıyor, haksız kazanç elde ediyor. Devlet malı, vatandaş hakkı demeden fırsatı bulduğu an çalıp, çırpıyor sonra da her sene haram malların zekâtını verdi mi ohh ne ala yan gel yat. 


"Hacca gidiyor "  Kâbe’yi tavaf ediyor, Haceru'l-Esvede yüzünü sürüyor, şeytan taşlıyor.  Aslında en  "esved" yüzün kendisinde olduğunu aynada bir görse ve asıl taşlanacak şeytan'ın kendisi olduğunu bilse o mübarek topraklara gidecek yüzü olamaz. Ama maalesef ki görmüyor. Çünkü "O" İslam 'ın beş şartını yerine getiren güya Müslüman. Allah' ın tüm emir ve yasaklarını çiğneyip insani vasıflarından yoksun yaşayıp, bin- bir çeşit günah yüküyle Hacca gidip tüm günahlardan arındığına inanır, anasından doğmuş gibi tertemiz olacakmış. Peki fakir günahkar ne yapmalı? Hacca gidecek parası yok. Dünyadayken zaten hakları yenildiği için fakirleştirilmiş hakkı'nın üzerine gidip cehennem de mi yanacak. 
Allah'ın adaletini, yüceliğini çarpıtarak anlatan, her toplum kendine göre biçimlendirerek yorumlandırmanın azabı ne korkunçtur. 

 

Bu beş şartları yerine getiren güya Müslüman olanlar. Bilmelidirler ki;  İslam beş şart ile sınırlandırılmamış, Beş şart sadece insanın kişisel ibadetleridir.  Tüm ibadetler Allah için yapılır ve bunun amacı ise insanı terbiye etmek içindir. İnsandaki iradeyi ortaya çıkararak kullar arasında nefsini arka plana çekerek ümmetin ıslahı için çalışmaktır. 


İslam' ın şartları önce "Oku" emriyle başlar. Oku ki; Allah’a nasıl kul olabileceğini, topluma nasıl davranabileceğini öğren.
Sonra
Allah'a şirk koşma! 
 Yeryüzünde bozgunculuk çıkarma!
Kimseye zulm etme!
Kimsenin hakkını gasp etme!
Adaletsizlik karşısında dilsiz şeytan olma!
Her zaman mazlumun yanında ol!
Din, dil, ırk, cinsiyet, insan - hayvan ayırtmaksızın tüm canlıların haklarını koru!
Bu ve bunun gibi birçok İslam kanunlarını uygulamaya geçir. Rabbine yönel o zaman gerçek Müslüman olduğunu kanıtlayabilirsin.


Selam ve dua ile...

 

 

 

 

 

 
Etiketler: İslam, Beş, Şartla, Sınırlandırılamaz,
Yorumlar
Haber Yazılımı