Yazı Detayı
05 Kasım 2021 - Cuma 08:29
 
Kardeş Kıskançlığı
PSİKOLOG SEDA DURMAZ
 
 

Psikolog Seda Durmaz - Kardeş Kıskançlığı

 

 

Çocuklarda görülen  kardeş kıskançlığı anne ve babanın başkaları ile paylaşılamamasından doğan üzüntü, öfke, nefret ve intikam alma düşünceleriyle birlikte sevgi, koruma, yakınlık hissetme duygusu gibi karışık duyguların görüşmesidir. En yaygın görülen kıskançlık türü kardeş sayısının fazla olduğu ailelerde görülmektedir.Elbette ki aşırı düzeye kaçınılmadıkça kardeşler arasında kıskançlık görülmesi normal bir durumdur. Burda dikkat etmemiz gereken şey kıskançlığın ne derece yaşandığıdır. Vurma, itme, ısırma gibi davranışlar çocuklukta görülen en yaygın  kıskançlık örnekleridir. Sevgili anne ve babalar çocuklarınız arasında ki kıskançlığı yok edemezsiniz ama bu duyguyu daha dikkatli bir şekilde şiddetlenmesini engelleyebilirsiniz. Çocuklarınız arasındaki kıskançlığı iyi yönetemediğinizde çocuğunuzun  kişilik gelişiminde sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Kıskançlık duygusunun önüne geçebilmek için anne ve babanın davranışlarının önemi büyüktür. Çocuklarınıza gösterdiğiniz ilgi ve sevgi dağılımına dikkat etmeniz gerekir. Çocuklarınızda kıskançlık duygusunu yok etmek yerine olumsuz duygu ve düşüncelerini ifade etme konusunda kendisini teşvik etmelisiniz.


Kardeşe  beslenen kıskançlık duygusunun aslında iç yüzünde çocuğun anne ve babasını kaybetme korkusu yatmaktadır, kardeşini sevmeme ya da istememe duygusu değildir. 

 

Kardeş kıskançlığında karşınıza çıkacak sorunlar;

 

-Çocuğunuz öfkesini dile getirebilir.(Keşke doğmasaydı, keşke kardeşim olmasaydı).
-Regresyon yapabilir yani tekrar öğrendiği halde bebeklik dönemine dönebilir.( alt ıslatma, bebeksi konuşma).
-Sizin artık onu sevmediğini düşüncelerine girebilir ve içine kapanabilir.
-Kardeşine fiziksel şiddet gösterebilir.

 

Değerli ebeveynler sizlere verebileceğim öneriler;

 

-Çocuklarınızda asla kıyaslama yapmayın. Sen abisin-ablasın, sen büyüksün-küçüksün gibi cümleleri kurmak çocuğunuza itici gelebilir.
-Tartışma ve kavga sırasında ayırın ve sakinleşmelerini bekleyin.
-Fizyolojik cezadan uzak durun.
-Paylaşılmayan oyuncak veya bir eşya için adil bir plan uygulayın.
-Çocuklarınıza durduk yere “kardeşini kıskanmamalısın” gibi cümleler kurup uyarımda bulunmayın.
-Kıskançlık kelimesini kullanmayın ve yaşanan her olayda çocuğunuzun kıskançlık yaptığını düşünmeyin.
-Büyük olan çocuğunuza sen suçlusun gibi etiketlerde bulunmayın.
-Sen abisin-ablasın idare etsen ne olur gibi cümlelerde bulunmayın.
-Çocukları tarafsız bir şekilde dinleyin.
-Bebeğiniz yeni doğmuş ise büyük olan çocuğunuzun önünde sevgi davranışında bulunmayın çünkü çocuğunuzda kaygı oluşabilir.
-Çocuğunuza kardeşinin daha çok sevildiğini ya da sevdiğinizi söyleyip rekabeti körüklemeyin.
-Çocuğunuzu kardeşine zarar verecek endişesiyle uzak tutmayın.

 


Kardeşler arasında kıskançlık duygusu gelişebilir. Anne ve babaların bu durum karşısında kimin haklı veya haksız olduğunu bulmak yerine yaşanan olaya karşı çözüm odaklı yaklaşmalıdır. Sen abisin-ablasın o küçük gibi cümlelerden uzak durulmalı  ve çözüm sunulmalıdır. Çocuklarınız durumu şiddet boyutuna getirdiği zaman bu durum hiçbir şekilde kabul edilmemeli ve mesajı çok net bir şekilde verilmelidir. Ve tüm önerilere rağmen çocuklarınızda kardeş kıskançlığı devam ettiğini fark ettiğinizde ve bu duyguyu şiddet, öfke, saldırganlık göstermeye başladığında uzman  kişilerden de yardım alabilir danışabilirsiniz.

 

Sağlıklı ve mutlu günler dilerim

 

 

 

 

 

 

 
Etiketler: Kardeş, Kıskançlığı,
Yorumlar
Haber Yazılımı