Yazı Detayı
23 Mart 2022 - Çarşamba 08:40
 
Lütfen Dikkat ,Mevzu Eğitim
ÖMER AĞ
 
 

Ömer Ağ - LÜTFEN DİKKAT,MEVZU EĞİTİM

 

Bu sese kulak verin lütfen, çünkü tespitlerin tamamı yaşayarak öğrenilen konular.

 

Yazının detayına geçmeden şunu sormak istiyorum. Bir öğrencinin başarılı olması için neler gerekli? Alacağım cevaplar aşağı yukarı aynı. Kimileri iyi bir eğitim, kimileri iyi bir rehberlik, kimileri iyi bir alt yapı, kimileri ise iyi bir disiplin der. Bunlar yanlış değil, ama asla yeterli doğrular da değil. Zaman içerisinde doğruluğu ispatlanan gerçekler de var aralarında, ama inanın yaşadığımız bu zaman, o zaman değil.

 

Benim ise cevabım şu.

 

Yaşadığımız bu dönem için başarı sadece ve sadece güvenlik ile mümkün. Yani başarı, öğrencinin güvende olması ile doğru orantılı. Ailenin ve öğrencinin endişeli olması başarıyı asla getirmez. Çok iyi biliyoruz ki zamanın çocukları ve gençleri gerek somut, gerekse soyut birçok tehlike ile maalesef karşı karşıya.

 

Biraz açalım.

 

Geçmiş yıllarda yani 30-40 yıl öncesine gidelim. Yaşı müsait olanlar bilirler ki o yıllarda okumak bu günlere nazaran çok da kolay değildi. Kendi içerisinde bir mekanizma okuyacak öğrencileri seçiyordu. Okumaya istekli olanlar ve bunun için çaba sarf edenler okuyabiliyordu. Sistemin bir zorlaması yoktu, zorunlu eğitim gibi. Hal böyle olunca okumaya hevesli kesim için başarı iyi bir eğitim ile mümkün olabiliyordu. Zira bu anlamda yoğun bir disiplinde aranmıyordu. Çünkü o kitle kendisini disipline edebiliyordu. Biraz zaman ilerleyince iyi bir eğitimin başarı için yeterli olmadığı gerçeği ortaya çıktı. Ülke olarak eğitimde bir mesafe kat etmiş, okumak isteyenlerin sayısını arttırmayı başarmıştık. Sayı artınca doğal olarak disiplin problemleri de yaşanmaya başladı. İyi bir eğitim için disiplin şart olmuştu artık. Üzerinden biraz daha fazla zaman geçince öğrenciler için daha kötü bir ortam oluşmaya başladı.

 

‘’Güvenlik Problemi’’

 

 Öğrencilerin büyük bir kısmı gerek sosyal medyadan, gerek sosyal hayattan, gerek akranlarından kendilerini koruyamaz oldular. Ve eğitimde güvenliğin ne denli önemli olduğu gerçeği ortaya çıktı.

 

Aile, okul, öğretmen eğitim verdiği öğrenciyi koruyamazsa başarılı olmasını da bekleyemez. Peki, nasıl sağlanacak bu güvenlik. Bir defa okul yaşam alanının iyi seçilmesi gerekiyor. Öğrencinin her şeye kolay ulaşamaması ya da öğrenciye her kesin kolay ulaşamaması gerekiyor. Okulların yapması gereken de tam olarak bu değil mi? Anne baba olarak en önemli nasihatimiz çocukların arkadaş çevresi ve girdiği ortamlar ile ilgili değil mi? Bu yüzden öğrencilerin çevrenin zararlı alışkanlıklarından korunması için her şeye kolay ulaşmaması gerekiyor. Aynı şekilde öğrencilerimize de her kesin, ya da her kesimin kolay ulaşamaması gerekiyor. Şehir merkezine sıkışmış okulların en fazla muzdarip olduğu konulardan biri bu güvenlik olayı. Çözüm basit, eğitim kurumlarının çevreden izole olması gerekiyor, peki bu ne zamana kadarböyle olmalı? Tabi ki öğrencilerin kendilerini koruyacak yaşa gelene kadar, hayatı tanıyana kadar, akılları daha gerçekçi düşünene kadar. Bu çözüm öğrencileri yaşamsal alanlardan gelecek tehlikelere karşı korumaya fayda sağlar.

 

Bir diğer tehlike de yaş grubu farklılıklarından kaynaklı tehlikedir. Yani 7 yaşında bir çocuk ile 17 yaşındaki bir ergenin aynı alanlarda zaman geçirmesi, teneffüs yapması, birbirleri ile temas etmesi. Bu durum dünyanın hiçbir yerinde doğruluğu savunulamayacak bir durumdur. Her öğrencinin kendi yaş grupları ile eğitim alması en doğru olandır. Aksi durumda birçok kötü örnek başkaları tarafından kabul görür ve yanlışların yayılmasına sebep olur. Bunun da çözümü çok basit, eğitim kurumları eğitim verdikleri alanları seçerken yaş gruplarına mutlaka dikkat etmek zorundadırlar.

 

Eğitimde başarıyı yakalamak isteyen kişiler ya da kurumlar güvenlik sorununu çözerek işe başlamak zorundadırlar. Günlük yaşamdan izole edilmiş, şehir merkezinde olmayan okullar, içerisinde aynı yaş gruplarına eğitim veren kurumlar bunu görmüş ve tedbirlerini almışlardır. Sadece ilkokul, sadece ortaokul, sadece lise önemli bir ayrımdır. Gençlik ancak bu çözüm ile hayallerine ulaşabilirler ve başarılı birer birey olabilirler.

 

 

 

 

 

 

 

 
Etiketler: Lütfen, Dikkat, ,Mevzu, Eğitim, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı