Yazı Detayı
26 Kasım 2021 - Cuma 08:25
 
Matematik Nasıl Öğretilmeli ?
MÜSLÜM KAYA
 
 

Müslüm Kaya - MATEMATİK NASIL ÖĞRETİLMELİ ?


 Matematik, Hayatın içindeki her şey gibi zahmet ve emek ister. Bunun karşılığında onu sevmene izin verir.  Gayret göstermeden sevemezsin, sevmezsen gayret göstermek içinden gelmez. Böyle bir kısır döngü var maalesef. 


         Birçok öğrencim bana her defasında şu soruyu sordu: Matematik ’in bana ne yararı var? 
         Bende onlara, “Matematik bir şeye yaramaz, çünkü matematik çok şeye yarar!” Klasik ama bir o kadarda gerçekçi cevabı verdim. O kadar çok şeye yarar ki neye yaradığını söylemek imkânsızdır. Aklınıza gelen her mesleğin içinde matematiği bulabilirsiniz. Bir düşünün bakalım.


         Örneğin bir binanın depreme dayanıklı olup olmadığını anlamak için binayı sallamamıza gerek yoktur, biraz incelemeden sonra masa başında, bazı işlemleri yaparak yani matematik kullanarak kolayca hesaplayabiliriz.


Matematiğin en güzel tarafı tek bir doğrunun olmasıdır. Bu sayede matematikçiler arasında kavga gürültü olmaz, yaptıkları çözüm üzerinden tartışırlar ve fikir alışverişinde bulunup doğru üzerinde karar verirler. Sizce de öyle değil mi? Keşke hayatta var olan doğrularda bu kadar kolay anlaşabilsek…
Matematik doğruyu bulma sanatıdır. Doğruya nasıl ulaşmamız gerektiğini o doğruları bulmak için neler yapmamız gerektiğini hemen pes etmeden zorluklarla başa çıkmanın yollarını öğretir. Bu bize gerçek hayatta ki doğruları bulmamız açısından tam bir yol göstericidir. Pusuladır. 


Biz eğitimciler;


Çocuklara küçük yaşlarda iken saymayı ezberletiyoruz. Oysa çocuk önce eşleştirmeyi öğrenmeli, çocuk kendi matematiğini kendi oluşturmalı. Hayatının içindeki oyuncaklarla kendi dünyasında çeşitli etkinlikler yoluyla. Yani oyuncaklarını sayarak, saymayı öğrenmeli ezberleyerek değil. Matematiği oyunlarla sevdirmeliyiz. Eğitime başladığı ilk günden itibaren çocukları sınava tabi tutarak onları derslerden soğutmamalıyız.


Türkiye, katıldığı uluslararası sınavlarda başarısız oluyorsa, bunun sebebi çocuklarımızın zekâlarında olmadığına göre sorun büyük ölçüde uyguladığımız öğretim yöntemlerinde...

 

      Çocuğun hayatında matematiği yaşaması yoğurması gerekir. Öğretmen bu konuda çocukları ne kadar ders içinde aktif bir birey olarak kullanırsa çocuk açısından bu ders ezberden ziyade öğretilmiş olur. Temel amacımız çocuklara nasıl öğretiriz olmalı. Nasıl ezberletiriz değil, çünkü ezberlenen şey unutulmaya mahkumdur. Unutulmamalıdır ki çocuğun ilk öğretmeni anne ve babasıdır. Sonra okulla beraber diğer öğretmenleri etkilidir. Bu yüzden ilk eğitimini çocuk aile yani ebeveynlerden alır.


Biz öğretmen ve veliler olarak çocukta öğretilen dersin kalıcı olması için mümkün olduğunca duyu organlarını kullanmasını sağlamalıyız. Çünkü eğitimde daha çok iletişim ve etkileşim olması gerekir.
Çocuklar matematikle ilk tanıştıklarında sizde fark ettiyseniz matematiği severek yapıyorlar, fakat zamanla yanlış anlatmalar yanlış yöntemler çocukta matematiğe karşı isteksizlik ve “ben matematik yapamıyorum” serzenişlerini duymamıza neden oluyor. Çünkü çocuk yapamadığı konulardan bu her neyse korkar ve ondan kaçmanın yollarını arar


Anlayamadığınızda kaygı ve korku başlar. Her öğrencinin aslında matematiği yapabileceğini bilerek davranmalı, biz eğitimciler olarak onlara fırsat vermeliyiz. Sınıflarda çocuklar konuşabilmeli, tartışabilmeli ve en önemlisi kendilerini ifade edebilmelidir. Söyledikleri yanlışta olsa onları sonuna kadar dinlemeli ve yanlışlarını düzeltmelerinde yardımcı olmalıyız. Bağırarak çağırarak onları iç dünyalarına kapatmamalıyız. Böylelikle çocuklar kendi matematiklerini kendileri oluşturabilmelidir.


 Başka türlü matematik korkulan ders olmaktan kurtulamaz.

 

 

 

 

 

 

 
Etiketler: Matematik, Nasıl, Öğretilmeli, ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı