Yazı Detayı
11 Eylül 2020 - Cuma 06:33
 
MİMARI
MERAL BAYAT İNAT
 
 

MİMARI

 

Sabahın yedisinde beni uykumda kaldıran o yürek yakan ses!Baba hayır diyor çocuk. Çalışan anne ve baba işte o sesin sahibi üç yaşındaki çocuk. Babası çocuğu kucağına almış, kreşe götürmek için arabaya binecekler. Ama çocuk yeri göğü ağlatan ağlamasıyla baba hayır diyor. Anne babama bir şey söyle, ben kreşe gitmek istemiyorum. Ben herkesin çocuğu gibi evde annemle kalmak istiyorum. Bunu söyleyen üç yaşın bir erkek çocuğu. Ben inanıyorum ki Hz İsmail bıçağın altına yattığında bile bu kadar yürekten, insanın içini acıta acıta ağlamıştı.

 

Değerli ebeveynler ve adayları ben psikolog değilim nede uzmanlığım var. Ama ben bir çocuk oldum. Ve bir anneyim. Nacizane fikrim. Bir çocuğu imkanlar dahilinde en azından birinci sınıfa kadar. Sizin himayenizde, sizin gölgenizde, anne şevkati ve anne ilgisiyle büyütün. Çünkü o yaşta çocuğun sevgiye, şevkate, ilgiye ve merhamete ihtiyacı vardır. Bir düşünün çocuğunuz evde düştü. Anne refleksi ile hemen yanına koşarsınız. Sizi görünce ağlar. Sizde öpüp koklarsınız, sarıp sarmalarsınız. Sizi görünce anne dizim çok acıyor,der. Sizde o narin dokunuşunuzu yapıp bir öpücükle sanki pansuman yapmış gibi hemencecik iyileşiverir. Bunun adı anne çocuk sevgisi. Bunun adı onunla olan duygusal bağınız. Bunun adı yürekten yüreğe konuşma dili.

 

O çocuk gönül gözüyle baktığında hareketlerinize ve yüz mimiklerinize kendini hep güvende hisseder. Oysa kreşte düştüğünde sadece soruyorlardır. Kızım yada oğlum bir şey oldumu diye? Sizin gibi yüreği titreyerek bakmaz hiç bir bakıcı. Belki sormazlar bile yada görmezden gelip o yaştaki çocuğun tek başına ayağa kalkmasını beklerler. O yaştaki çocuk mecburi düştüğünde kendi kendine ayağa kalkmayı öğrenecek. Yaslanacağı bir dağı yok gibi hisseder kendini, güvende hissedeceği bir limanı yok gibi düşünür. Çalışan anne akşam iş yerinden yorgun argın gelir. Amenna evladını seviyordur. Sevmek tek yetmezki göstermek lazım , her daim yanında olduğunu hissettirmek lazım. Her fırsatta, her cümlenizde hal ve hareketinizde ona değerliniz olduğunu vede vazgeçilmeziniz olduğunu hissetirin ona. Sadece adı çocuğum varmış gibi değil. Yürekten bütün benliğinizle hissettirin ona, öyle bir hissettirinki sevginin gücüyle en zirvelere çıksın. O zirvelere çıkarken arkasındaki dağın sağlam olduğunu bilsin. Başı sıkıştığında zorda kaldığında güveneceği bir limanı olsun. Ağaç yaşken eğrilir atasözünün şiarıyla sizin himayenizde sevgiyi, saygıyı, güveni o yaşta aşılatın ona. O çınarın kökü sağlam olursa günümüz dünyasında ki sorunlarla rahatça baş edebilir. Etraf kreşlerden geçilmiyor. Anne, baba sevgisinden mahrum yeni bir nesil yetişiyor. Yazık ne acı! Kardeş kardeşi tanımayacak duruma gelmiş. Öyle bir nesil yetişiyor ki sanırsın insanlar fabrika üretimi robotlar gibi duygusuz !

 


Ebeveynler dünya kaaline düşüp , sevgi,saygı olmadan, aynı çatı altında ama birbirlerine çoook yabancı! Yazık bu yeni nesile, ne acı! Ve mimarı tabiki biz ebeveynleriz.

 


"Her çocuk bir dünya, lütfen dünyanıza sahip çıkın"

 

 

 

 

 

 
Etiketler: MİMARI,
Yorumlar
Haber Yazılımı