Yazı Detayı
09 Temmuz 2021 - Cuma 08:22
 
Mutluluk Sensin
PSİKOLOG SEDA DURMAZ
 
 

Bu hayatta ki sınavın hiç bitmeyecekmiş gibi gelir değil mi? Ama bir şekilde yaşadığın ve yaşatılan o zorlukları atlatıp ayağa kalkarsın. 


Benim bu hayatta öğrendiğim en önemli ve tecrübe kazandığım şey, iyi şeylerin hep çabayla, inanmakla, ümit etmekle, sabırla ve umudumu kaybetmemekle geldiğini gördüm. Kötü şeylerin veya olayların öyle ya da böyle hep bir şekilde geldiğini. Bu yüzden iyi olan kötü olan her şey için teşekkür etmeyi ve şükür etmeyi  öğrendim. Her gün güneşin doğuşuna ,yanımda olan sevdiklerime , hayatıma giren- çıkan herkese , yediğime-içtiğime, başarılarıma , hatalarıma…


İnan bana herkes her gün ayrı ayrı sorunlarla ve problemlerle başa çıkmakta. Ve bu sorunlar hep var olacak. Değerli okurum asıl önemli olan bu yaşadığın sorunlarla nasıl başa çıkmaya çalıştığındır. Ben bu hayatta ki, evrende ki her şeyin bir nedeni  amacı olduğuna inanıyorum. Bazen öğrenmemiz ve görmemiz gereken koca bir tecrübe. Ama artık başkalarının mutluluğu için değil de kendin için bir şeyler yapmalısın. 
Herkesi sen mutlu edemezsin!  


Peki ya senin mutluluğun?


Herkesi düşündüğün kadar kendini de hiç düşündüğün oldu mu? 


Herkesin işine koşarken kendi işlerinede bu kadar koştun mu?


Öncelik sen olmalısın. Önce kendini sevmelisin , değer vermelisin ve önemsemelisin. 
Peki nerden başlamalıyım diyorsun;


Bugün senin günün olsun, yeni bir gün yeni bir başlangıç…


-Sevdiklerini ara , onlara nasıl olduklarını sor , güzel şeylerden  bahset .


-mesela dışarı çık , ya da bulunduğun yerde  pencereni aç  derin nefes al. Havayı bedeninin iliklerine kadar hisset. Arabaların sesini duy, kuş sesleri ,koşturan insanları seyret…


Herkes , her şey bir telaş içinde değil mi? 


Sonra kendi içine dön,
Seni üzen ,sürekli şikayette bulunan , canını acıtanlardan, sadece kendini düşünen ve çıkar sahibi olanlardan , sana tek bir fayda bile sağlamamış insanları çıkar hayatından. Evren bile düzen üzerine kurulu. Kendini bu kadar görmezden gelmemelisin. 


Mutluluk denen şey sensin. Kalbinde , hislerinde, yüreğinde …

 

 

 

 

 

 

 
Etiketler: Mutluluk, Sensin,
Yorumlar
Haber Yazılımı