Yazı Detayı
19 Ocak 2021 - Salı 14:02
 
NECMETTİN CEVHERİ İÇİN NE DEDİLER
ÖMER AĞ
 
 

 

NECMETTİN CEVHERİ İÇİN NE DEDİLER

 

Yazı dizimizi bitirdik bitirmesine ama o kadar önemli telefonlar aldık ki bu yazıyı yazma gereği hissettik. Türkiye’nin her tarafından bizlere ulaşan okuyucular kendisine dualar ettiler ve anılarını anlattılar. İnanın yüzlerce telefon aldım. Kendisi ile siyaset yapan ve o döneme damgasını vuran arkadaşları ve onun siyasetini sürekli anlatan günümüz siyasetçilerinden bazılarının duygularını sizlerle paylaşmak istedim. Merhum Süleyman Demirel’in geçmişte kıymetli ağabeyim Yusuf Sabri Dişli’ye verdiği röportaj ve Sayın Meral Akşener’in demeci dışındaki tüm yorumlar birebir şahsıma yapılmış güncel yorumlardır. Yazıları çok kısaltmak zorunda kaldığım için kıymetli büyüklerimden ayrıca özür diliyorum.

 

Bana yapılan en özel yorum da şu oldu. Necmettin Cevheri bu hizmetleri Urfa’ya getirmek için Ankara ile sürekli tartışır, diğer şehirlerin vekilleri ve bakanları ile hep karşı karşıya kalırdı. Cevaben şunu söylerdi, ‘’Ben Urfa’da bulunan ovaları, nehirleri sizin şehrinize getiremem. Bari müsaade edin hizmeti oralara götüreyim bundan bütün ülke faydalansın.’’ Sonuç olarak bu işler olurken Ankara’ya yaranamadığı gibi, ‘’Necmi Urfa’ya ne yaptı ki?’’ diyenler bile oldu. Onlara da şöyle derdi. ‘’Ben bir şey yapmadım, Devletin malını Millete harcadım.’’

 

Bakın Sayın Necmettin Cevheri için neler söylemişler.

 

SÜLEYMAN DEMİREL:TC 9. CUMHURBAŞKANI

Necmettin Cevheri’yi anlatarak bitiremem. KendisiTürkiye’ye mal olmuş bir arkadaştır. O hep benim yanımdadır. 1977’de Urfa tünellerinin temelini atarken, 1994’deUrfa tünellerini açarken benim yanımdadır.  Keban barajının, Karakaya barajının temelini atarken benim yanımadır.  90’lı yıllarda Birecik barajının, Karkamış barajının temellerini atarken benim yanımdadır. Harran üniversitesinin temellerini atarken, Harran üniversitesini açarken benim yanımdadır. Urfa’da ne yapılmışsa, devlet hastanesinden yola kadar, sanayi bölgesinden okullara kadar, yaptığımız her işte benimle beraberdir. Yalnız Urfa’da değil Türkiye’nin çeşitli yerlerinde yaptığımız hizmetlerde hep benimle beraberdir.

ESAT KIRATLIOĞLU: Dönemin Bakanı

Necmettin Cevheri deyince benim aklıma dostluk, kardeşlik, vefa, vatanseverlik, hizmet aşkı ve hepsinden de önemlisi İslami yaşamı geliyor. Uzun yıllar beraber çalıştık, Doğru Yol Partisini beraber kurduk. Türkiye’nin en büyük barajı olan Atatürk Barajı açılışında bende onun yanındaydım. Çok duygulanmıştı, bende çok etkilendim ondan. Ben de Urfa’nın yabancısı değildim zaten, Suruç’ta Kıratlı’lar var, onlarla akrabalık bağımız var, hala görüşürüz.

MERAL AKŞENER: Dönemin Bakanı

Ben siyasete hızlı giriş yaptım, 37 yaşında başladım 40 yaşında İçişleri Bakanı oldum. O zamanlarda müthiş bir nezaket vardı, büyükler küçüklere el verirdi. Necmettin Cevheri Beyefendiden öğrendiklerimi anlatamam size. O Türkçenin güzelliği, kitap okurlardı, literatür takip ederlerdi. O devrin siyasetçileri Türkiye’nin bütün imarını yapmışlardı. O nezaket, o nezahet anlatamam size.

SALİM ENSARİOĞLU: Dönemin Bakanı

Necmi abi çok itibarlı, imanlı, inançlı biri vehepimizin ağabeyi idi. Doğu ve Güneydoğu siyasetinde tek belirleyici o idi. Adeta Demirel’in akıl hocası idi. Ondan sonra görevi ben devraldım, bende hep ona danışırdım. Türkiye’ye mal olmuş bir devlet ve siyaset adamıydı. Parti içinde çok önemli biriydi.

ZİYAETTİN AKBULUT: Dönemin Şanlıurfa Valisi–TekirdağMilletvekili

Necmettin Cevheri benim valilik hayatımda tanıdığım çok kıymetli devlet ve siyaset adamıdır. Kendisinden bir vali olarak demokrasi adına devlet adına çok şey öğrendim. Dört yıl beraber hizmet ettik, Urfa’ya çok büyük katkılarını gördüm.Gap Projesi, Elektrik Üretimi, Harran ovasına suyun verilmesi gibi.  Benim başlatmış olduğum Dergah Projesine çok büyük destekleri olmuştur. Başbakan Süleyman Demirel’in örtülü ödeneğinden kaynak temin ederek projeye önemli destek sağlamış ve proje tamamlanmıştır. Yine o dönemde GAP Havalimanı, Harran Üniversitesi,  Hipodrom, yine benim başlatmış olduğum Organize Sanayi Bölgesine çok önemli alt yapı yatırımları için katkılarda bulunarak bu projenin tamamlanmasında bize çok önemli destekleri olmuştur. Urfa spora çok büyük destekleri oldu, ayrıca 35 bin kişilik şehir stadyumunun yapımı da onun gayretleri sonucunda olmuştur. Bu hizmetlerin yanı sıra kişiliği ile şahsiyeti ile duruşu ile siyasetteki tavrı ile ülkemize de çok önemli hizmetler vermiş bir şahsiyettir.

MURAT BATUR: Şanlıurfa Milletvekili

Babam Demokrat Parti Akçakale İlçe Başkanı idi, bende Adalet Partisi gençlik kollarında bulundum. Ben gençtim kendisi ile siyasi kavgalarımız olurdu,fakat asla kin tutmaz idi. Gençlik yıllarımızda hatalarımızı hep görmezden gelirdi.

MEHMET GÜNEŞ: Şanlıurfa Milletvekili

Ben Şanlıurfa spor kulüp başkanı iken Anavatan Partisinden siyaset yapmam adına teklif aldım. Necmi abinin izni ve müsaadesi ile Anavatan Partisine katılıp oradan milletvekili oldum. O siyasi parti ayırmaksızın hepimize ağabeylik yaptı.

MAHMUT YILDIZ:  Şanlıurfa Milletvekili

Bu şehrin gelmiş geçmiş en büyük Devlet ve Siyaset adamıdır. 1977 yılında tünellerin temeli atılırken ben de DSİ Bölge Müdürü idim. O gün temel atma törenlerinde kimi gizli gizli, kimi aleni gözyaşlarını akıtıyordu. Ne mutlu bana ki ben de o güne şahit ve onlardan biriydim.

İBRAHİM HALİL ÇELİK: Dönemin Şanlıurfa Belediye Başkanı - Şanlıurfa Milletvekili

Farklı partilerde siyaset yapmamıza rağmen kendisi ile çok uyumlu çalışma ortamımız oldu, beraber mecliste de çalıştık. Necmettin Cevheri deyincesiyasetin duayeni, Demirel’in sağ kolu akla gelir. Doğu ve Güneydoğu siyasetine damgasını vuran, siyaseti çok iyi bilen bir zattır. Urfa siyasetinde kardeşliği tesis etmiştir.

AHMET BAHÇİVAN: Dönemin Şanlıurfa Belediye Başkanı

Siyasette aktif olduğu yıllarda bende Şanlıurfa Belediye Başkanı idim. Partilerimiz farklı olmasına rağmen konu Urfa olunca çok güzel çalışmalar yapıyorduk. Ben muhalefetin belediye başkanı olduğum halde bana asla ayrı bir muamelede bulunmazdı. Hükümet ile aramızda çok iyi bir köprü olmuştu, hepimize abilik yapıyordu.

MEHMET YALÇINKAYA: Şanlıurfa Milletvekili – Akçakale Belediye Başkanı

Kendisini yıllar öncesinden yakinen bilirim. 1999 genel seçimlerinde Şanlıurfa Milletvekili olarak meclise girince beraber çalışma imkânımız da oldu. Değerli bir siyaset adamı ve bizler için saygın bir abi idi.

MUZAFFER ÇAKMAKLI: Şanlıurfa Milletvekili

Hepimiz bu şehre hizmet etmeye çalıştık, fakat hiçbirimizin hizmeti onun tozuna yetişemez. Babam ile beraber siyaset yaptı. Şehir olarak O’na karşı vefamızı gösteremedik.

EŞREF ERDEM: Ankara Milletvekili

Farklı partilerde siyaset yaptığımız halde çok güzel bir diyalogumuz vardı. Herkes tarafından sevilen, sayılan bir devlet adamıydı. Çok kibar, beyefendi ve nazik bir abimizdi.

MAHMUT NEDİM BİLGİÇ: Adıyaman Milletvekili

Doğru Yol Partisini beraber kurduk, aynı bölge insanı idik. Genel Başkan Yardımcısı olarak görev aldığım yıllarda çok daha yakın çalışma imkânımız oldu. Çok değerli, sözünün eri bir abimizdi.

ATİLLA MARAŞ: Şanlıurfa Milletvekili

Nezaket, terbiye, beyefendilik abidesidir. Hepimize ağabeylik yapmış, hepimize hakkı geçmiştir. Gerçek bir memleketçi idi. Her pazartesi meclis kütüphanesine gelir, bizlere nasihat ederdi. Salgın öncesi cuma namazlarını hep meclis camisinde kılardı.

RÜSTEM ZEYDAN:Hakkari Milletvekili

Babam Mustafa Zeydan ve amcam Ahmet Zeydan ile birlikte siyaset yapmıştır. Biz ailece kendisine Necmi amca deriz. O bütün Doğunun ve Güneydoğunun Necmi amcasıdır. Ben 1978 yılında Hacettepe Tıp Fakültesinde öğrenci iken kendisinin yanına gider gelirdim. Üzerimde emeği, hakkı çoktur. Hep vatandaşı kazanalım, ufak yanlışlarını görmeyelim, affetmesini bilelim derdi. Olaylara hep çok insani yaklaşırdı.

ABDÜLKERİM GÖK: Şanlıurfa Milletvekili

Beni sürekli motive ederdi, sende kendi gençliğimi görüyorum, benim yaptığım şekilde siyaset yapıyorsun derdi. Hepimize gerçek manada ağabeylik yapmıştır.

MAHMUT TANAL: İstanbul Milletvekili

Salgın öncesine kadar sürekli meclise gelirdi, bizleri yönlendirirdi. 90 yaşında bile hala bu ülkeye ne verebilirim derdinde bir ağabeyimiz idi. Meclis kütüphanesini sürekli kullanırdı.

AZİZ AYDINLIK:Şanlıurfa Milletvekili

Biz onu hep bu şehrin bir ağabeyi olarak görürdük. Uzlaştırmacı yapısı, ayrım yapmadan herkese adil davranması bizler için bugün dahi konuşuluyor. O bu şehrin kıymetli bir devlet ve siyaset adamıdır.

İBRAHİM ÖZYAVUZ: Dönemin Harran Belediye Başkanı - Şanlıurfa Milletvekili

Necmettin Cevheri Urfa’nın yetiştirdiği ve ülkemiz siyasetine büyük katkı sağlamış önemli bir Devlet adamıdır. Kibarlığı, nezaketi ve temiz siyaset diliyle de örnek bir insandır. Kendisi Bakan iken bende Harran Belediye Başkanı idim. Şanlıurfa için Harran için yaptıklarına yakinen şahit oldun.

 

 

 

 

 

 

 
Etiketler: NECMETTİN, CEVHERİ, İÇİN, NE, DEDİLER,
Yorumlar
Haber Yazılımı