Yazı Detayı
03 Aralık 2021 - Cuma 09:39
 
Okulumuzdaki Eksikler Ve Eğitime Etkileri
MÜSLÜM KAYA
 
 

Müslüm Kaya - Okulumuzdaki Eksikler Ve Eğitime Etkileri 

 

         Hepimiz az ya da çok okullarımızdaki eksikleri görmüşüzdür. Okul müdürlerimizle konuştuğumuzda eskiye nazaran sorunlarınazaldığını söyleseler deçalışan sayısının yetersizliğininkronik bir sıkıntı olarak karşımızda durduğu aşikar bir durumdur. Eğitim sendikalarının Kasım ayında yapmış olduğu toplantılardaülke genelinde çalışan sayısının yetersiz olduğu ve 1500 öğrencisi olup sadece bir temizlik görevlisinin çalıştığı okullar olduğunu ve bazı okullarda hiç çalışan verilmediğini ifade etmişlerdir. Temizlik çalışanı yetersiz olan okullarda bizzat öğretmen ve idareciler okulun temizliğini yapmaktadır.Okullarımızın temel taşı olan öğrencilerimiz demaalesef okulu ve kendi evleri gibi görmemekte olduklarından dolayı temizlik konusunda yeterince hassas davranmamaktadırlar.Tüm bu durumlardan dolayı hijyene en çok dikkat edilmesi gereken dönemde,asgari temizlik bile yapılamamaktadır.

 

Japonfutbol severlerin milli takım maçındansonra tribünleri temizleyerek ayrılması, olaya şahit kalanlartarafından şaşkınlık ve ibretle izlenmiştir. Ayrıca Japonya’da öğrenciler tuvalet temizliği gibi okulun her türlü temizlik işlerini bizzat kendileri yapmakta ve dünyaya örnek olmaktadırlar. Japonya örneğindeki gibi böylesi bir bilinçle yetişen çocuk gittiği her yerde temizlik işini yapmayı sorumluluk bilecektir. Bu disiplin sonradan her konuda disiplinli olmamızı sağlayarak çalışmada ön saflarda bulundurmamız gereken önemli bir alışkanlık olacaktır. Ama ne yazık ki bizim öğrencilerimizde bir türlü bu alışkanlığı kazandıramamanın acısını çekmekteyiz. Hala küçümsenmeyecek sayıda öğrencimiz okul sıralarına yazılar yazmakta ve sıralara zarar vermeyi normal karşılamaktadır.

 

Okullarda görülen bir diğer eksiklik te materyal yetersizliğidir. Örneğin bir öğretmenin okulda test dağıtımı, sınav hazırlığı ve kaynak dağıtımını okul dışından tamamlamaya çalışması eğitim ve öğretim için can sıkıcı bir durumdur. Okul atölyeleri, laboratuvar eksiklikleri ve fotokopi makinelerin olmayışı en çok göze çarpan eksikliklerdir. Bu eksiklikler okulun bulunduğu şehre, ilçeye, mahalleye göre artıp azalmaktadır. Bu da fırsat eşitsizliğine neden olmaktadır. Sizce de öyle değil mi?

 

Sosyo-ekonomik olarak yüksek ülkelerde, okuldaki eksiklerin azaltılması okul başarısını ve dolayısıyla ülke başarısını attırdığı görülmektedir. "PISA sonuçları, bir ülkede eğitim kurumlarına yapılan harcama arttıkça ülkenin ortalama başarısının da arttığını gösteriyor. Bu da bize eğitime ayrılan kaynağın miktarının artması öğrencilerimizin başarısını arttırma noktasında en önemli etkendir. Ülkemiz eğitimedaha fazla kaynak artırması gereken ülkelerden biri olarak sayılıyor.

 

Okulların masraflarının neler olduğuna bakıldığında, bunları; personel gideri, su, elektrik, telefon, internet, fotokopi, bilgisayar, ofis harcamaları, doğalgaz, kömür, odun, temizlik giderleri, sınıf malzemeleri, boya, çimento gibi tamirat giderleri, kitaplık gibi mobilya malzemeleri, spor malzemeleri sayılabilir.

Peki ihtiyaçları karşılamakta zorluk çeken devlet okulları para isteyebilir mi?

Konuyla ilgili Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafındanhiçbir devlet okulunun velilerden kayıt döneminde veya farklı isimler altında zorla para talep edemeyeceği belirtilmişti.

Aynı zamanda MEB Okul Aile Birliği Yönetmeliği'nin Birlik Gelirleri başlıklı 15'inci maddesinin 2'nci fıkrasında, 'Birlikler, velileri hiçbir surette bağış yapmaya zorlayamaz, okul kayıt döneminde bağış ve yardım toplayamaz. Diyerek bu konuda gerekli uyarılarda bulunmuştur.

Peki bu durumda okullar ihtiyaçlarını nasıl karşılayacaktır? Sizce ?

 

 

 

 

 

 

 

 
Etiketler: Okulumuzdaki, Eksikler, Ve, Eğitime, Etkileri, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı