Yazı Detayı
10 Haziran 2021 - Perşembe 07:58
 
Parti Kapatmak Doğru mu ?
İMAM HÜSEYİN SAVAŞ
 
 

Parti Kapatmak Doğru mu ?

 

Çok partili hayata geçtiğimiz günden beri ülkemizdeki 24 siyasi parti Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmıştır. Bunlardan 13’ünün kapatılma gerekçesi bölücülüktür!
Başlıkta sorduk ya; parti kapatmak doğru mu?
Ulusal güvenlik söz konusu olunca tabi ki parti kapatma kararı doğru bir karardır. Yalnız uygulamada bir takım eksiklikler var.
Şöyle ki; parti kapatma ile ilgili hazırlanan iddianameler, deliller ve belgeler eksik olunca, o partinin yerine hemen bir yenisi kuruluyor. Yani bina aynı, mefruşat aynı, yöneticiler aynı, oy verenler aynı, sadece tabela değişiyor.
İsnat edilen suçları sanki o tabela işlemiş gibi eski tabela çöpe atılıyor hemen yeni tabela asılıyor ve aynı kadro yola devam ediyor.
Sizce de bu işte bir yanlışlık yok mu?
Evet var…
Bu işte kesinlikle bir yanlışlık var ve düzeltilmesi lazım…
Aksi halde bu parti kapatma konusu rutin olarak önümüze gelmeye devam edecek, söz konusu bölücü partiler kapanıncaya kadar da yüzlerce trilyonluk hazine yardımı bölücü partilere yani dolaylı olarak bölücü örgütlere aktarılacaktır.
Fakat bölücülük yaparak ulusal güvenliğimizi tehdit eden siyasi partilerin kapatıldığı gibi, adı yolsuzluğa, ahlaksızlığa, rüşvete vb. fiillere bulaşan siyasi partiler için de bir yaptırım uygulanmalıdır.
Ancak, kapatma kararı alınırken gereken bütün deliller eksiksiz toplanmalı ve suçlu bulunan parti kapatılırken partinin merkezi ve yerel yöneticileri de siyasetten men edilmelidir.
Bakınız, şimdi kapatılması gündemde olan partiyi ele alacak olursak, 81 il, 973 ilçe, 387 belde olmak üzere 1.400 başkan ve yönetim kurulu üyelerinin de seçme ve seçilme hakkı elinden alınmalıdır.
Son yapılan yerel seçimlerde kazandığı 8 il, 50 ilçe ve 12 belde belediyesinin başkanları ve encümen üyelerinin de seçme ve seçilme hakkı elinden alınmalıdır.
Yine son yapılan genel seçimlerde kazanan 67 milletvekili ile bunların danışmanlarının da siyasi hayatları askıya alınmalıdır.
Ayrıca söz konusu 70 belediyede bölücü olduğu kesinleşen başkanlar döneminde işe alınan her çalışanın terör örgütleriyle bağlantıları en ince ayrıntısına kadar araştırılmalı ve herhangi bir örgüt ile bağının ispatlanması halinde, derhal işten çıkarılmalı ve bugüne kadar ödenen maaşlar yasal faiziyle birlikte geri alınmalıdır.
Bu belediyelerin bugüne kadar ödeme yaptığı bakkal, market, kasap, hırdavatçı, müteahhit ve daha kim varsa bütün muhataplarının terör örgütleriyle bağlantıları incelenmeli ve bağlantısı kesinleşenlerin derhal mal varlığına el konularak hazineye gelir kaydedilmelidir.
Aksi halde bu parti kapatma olayı bizim gündemimizi daha çok meşgul edecektir.
………………
………………
………………
Bölücü partiler kapatılınca, belediye araçlarıyla dağa erzak ve tıbbi ilaç sevkiyatı da son bulacaktır.
Bölücü partiler bünyesinde faaliyet gösteren, terör örgütüne adam kazandırma biriminin de (KCK) kökü kazınmalı ve şimdiye kadar bu birim ile teması olan herkes en ağır şekilde cezalandırılmalıdır.
Bütün il ve ilçe Emniyet Müdürlüklerinde özel birimler oluşturulmalı ve bu birimlerde görevlendirilen personel tarafından, 2009 yılında başlayan çözüm sürecinden bugüne kadar yaklaşık 12 yıldan beri terör örgütü lehine/bağlantılı yapılan bütün yürüyüş, miting, konser, kermes ve her türlü gösterilerin kayıtları yeni baştan izlenmeli bu programlara katılan kamu çalışanları tespit edilerek gereği yapılmalıdır.
 Yukarıdaki önerilerin dikkate alınması halinde terör örgütünün bütün dalı, budağı kesileceği için dağlarda kalan bir avuç terörist de kahraman Mehmetçiğin namlusu ucunda can verecek ve örgüt tarihin çöplüğüne atılmış olacaktır.
Şimdi tekrar soralım; Parti kapatma kararı doğru mudur, değil midir?

 

İmam Hüseyin SAVAŞ
10 Haziran 2021

 
Etiketler: Parti, Kapatmak, Doğru, mu, ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı