Yazı Detayı
23 Nisan 2021 - Cuma 13:09
 
SON PİŞMANLIK FAYDA ETMEZ
MERAL BAYAT İNAT
 
 

SON PİŞMANLIK FAYDA ETMEZ

 

 

Her şeyde olduğu gibi yoksa Ramazan ayının güzellikleri de mi eskide kaldı diye kendi kendime soramadan edemiyorum. 
Hani Ramazan ayı rahmet ve mağfiret ayı demekti. 
Hani Ramazan ayı on bir ayın sultanı demekti. 
Hani Ramazan ayında şeytanın bile bağlı olduğu ay demekti. 
Hani Ramazan sabır ayı demekti. 
Hani Ramazan ayı gönül zenginliği demekti. Hani   Ramazan demek sofra zenginliği demekti. Sofranı  fakir fukaraya sonuna kadar açmak demekti. Oysa oruç açın halinden anla diye bellemekti.   Durumu iyi olanların zekâtını dahi Ramazan da vermesi demekti. 
Nereye gitti bu değerler ?  Veya biz niye kaybettik bu değerlerimizi?
Oysa  eskiden başımıza bir bela (musibet) geldiğinde oruç tutun deniliyordu. Bu kadar musibet başımızda oruç tutmayı boş verin ramazan ayında bile oruçtan haberimiz yok. Ne oldu da bütün bu değerlerimizi tek tek yok ettik?   Ne oldu da bu kadar insanlıktan çıktı  bu insanlar ? Birbirlerine bu kadar  kin ve nefret kusuyorlar. Bu kadar acımasızca hatalar yapıyorlar. Çünkü bazı hatalar vardır ki geri dönüşü yoktur. Bazı hatalar vardır ki telafisi mümkün değildir. Bakın Sivas'ta dört gün önce yemek yapma meselesi yüzünden eşini dört yerden bıçaklayarak hunharca öldüren  adam adliyeye götürülme esnasında gazetecilere yaptığı açıklamada;  Ben çok pişmanım ! dedi:
Çok pişman olman için biraz geç değil mi?  
Ya kardeşim herkes orucu kendine tutar. Nefsinize hakim olamıyorsanız tutmayın. Oruç tutmak sadece bedeni aç bırakmak değil. 
Oruç tutmak sabırlı olmak demek. 
Oruç tutmak eline, diline , beline hakim olmak  demek. 
Oruç tutmak komşun açken, senin de o açın halinden anlaman gerek demek. 
Yani sen oruçlusun  ve karşındaki kişide oruçluysa sen hareketlerinle, davranışlarınla ve sözlerinle onu kırıyorsan  o orucunda boştur. Bence boşu boşuna bedeninizi de aç bırakmayın. Hani gönül kırmak kabeyi yıkmakla eş değer ya. Peki kırdığınız o gönlün hesabını yaradan size sormaz mı?  
Sen kalk eşini hunharca öldür.  Sonra da ben çok pişmanım de.
Hadi ya !
Kusura bakma ama  "Geçti Borun pazarı"   pişman olman için çok geç artık. Ya da pişman olman eşini öldürdüğün gerçeğini değiştirir mi? Veya  eşini geri getirir mi? Daha kırmadan, öldürmeden pişman olacaktın ya sen.
Sonuç olarak gideni geri getiremediğiniz gibi  kötü bir sözü unutmak bir yüzü unutmaktan daha zordur. Çünkü kırdığın ve bitirdiğin gönlü bin parçaya böldüğünde düşüneceksin. Çünkü  bazı hatalar vardır ne yazık ki telafisi mümkün değildir. Bazı hatalar vardır ki geri dönüşü yoktur. Bazı hatalar vardır ki pişman olman için çok çok geçtir artık. Yani son pişmanlık malesef fayda etmiyor . İşte bunu aklından hiç çıkartmayacaksın ey insan oğlu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Etiketler: SON, PİŞMANLIK, FAYDA, ETMEZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı