Yazı Detayı
29 Ekim 2021 - Cuma 07:52
 
Tablet Bağımlısı Çocuklar
PSİKOLOG SEDA DURMAZ
 
 

Günümüz şartıyla teknolojinin hızla gelişimi ile teknolojiden uzak durmak pek de mümkün olamamaktır. Büyükten küçüğe herkesin elinde düşmeyen tabletler ve akıllı telefonlar gereğinden fazla kullanılmaktadır. Fazla kullanımda zihinsel gelişimi olumsuz yönde ciddi bir şekilde etkilemektedir. Çocukların tabletten uzak kalması ve bağımlı haline gelmesi ebeveynlerin elindedir. Uzun süre tablet ve akıllı telefonlarla vakit geçiren çocukların başta boyun ve bel rahatsızlıkları olmakla beraber bir çok ciddi rahatsızlıklara da sebebiyet vermektedir. Gelişim çağında olan çocukların omurgalarında sorunlara yol açmaktadır. 
Profesör Barbara Cagnie tablet veya akıllı telefonlarla sürekli oynayan kişilerin öne eğilmeden dolayı kişide eklemlerle birlikte boyun kaslarında ciddi hasarlara yol açtığını önemle belirtmiştir.Bu yüzden Barbara Cagnie çocuklarınızı uzun süre tablet ya da akıllı telefonlarla oynatmayın demiştir. Oynadığı zaman ise çocuklarınızın oturum şeklini sık sık değiştirmeye çalışın demiştir. 

 

Değerli anne ve babalar çocuğunuzun saatlerce tablet önünde vakit geçirmesi çocuğun zihinsel becerilerini bozmakta bu da ileride şekilleri, harfleri ve sayıları öğrenmesinde güçlük çekmesine yol açmaktadır. Bununla beraber odaklanmada ve öğrenmede zorlanmaktadır. Çocuklarınız okul ortamında, derslerde performans gösterememekte ve arkadaşlarıyla sağlıklı iletişim kuramamaktadır. Tabi ki tableti tamamen hayatından çıkarmayınız. Kullanımını daha sağlıklı bir şekilde sınırlandırmanız lazım. 

 

Peki bu durumda ne yapabilirsiniz ?


-Çocuklarınızı teselli etmek amacıyla veya  susturmak için tableti eline vermeyiniz.
-Onun neden bağımlı olduğunu anlamaya çalışın ve uzman yardımı alabilirsiniz.
-Çocuğunuzla sürekli iletişim halinde bulunun sizinle sohpet etmesini sağlayın , ona gerçek ilişkiler kurmasını öğretin.
-Onunla oyun oynayarak vakit geçirin ve sizinle oyun oynarken daha çok  eğlendiğinin bilincine vardırın.
-Onun yaşına uygun sorumluluklar verin. ( Oyuncaklarını toplamak , sofra kurulumunda masaya ekmek koymak ) gibi.
-Tablet ve akıllı telefon kullanımını çocuğunuza bırakmayın. Evin ortak kullanımı olduğunu ve sırasının olduğunu belirtin.
-Çocuklarınızı sanal dünyaya değil onun gelişimini ve sosyalleşmesini sağlayacak aktivitelere katılmasını sağlayın. Müzik, spor, resim gibi. 
-Tablet ve akıllı telefon kullanımını haftalık çizelgeler hazırlayıp plan oluşturun. 
-Arkadaşlık ilişkilerini destekleyip onları bir araya getirerek aktivitelere yönlendirin. 
-Mutlaka kullanımı kontrol edin ve sanal arkadaşlarının kim olduğunu kontrol edin.

 

Değerli ebeveynler çocuğunuzu uzun süre tablet ve akıllı telefon kullanımında uzaklaştıramıyorsanız uzman kişilerle görüşüp yardım almanızda fayda vardır.

 

 

 

 

 

 

 
Etiketler: Tablet, Bağımlısı, Çocuklar,
Yorumlar
Haber Yazılımı