Yazı Detayı
27 Ağustos 2021 - Cuma 08:09
 
Televizyonun Çocuklarda Etkisi
PSİKOLOG SEDA DURMAZ
 
 

Değerli ebeveynler hepinizin bildiği gibi günümüz koşullarıyla beraber tüm çocukların, büyük çoğunluğu önemli dönemlerini televizyon karşısında geçirmektedir. Ve bazı aileler bu durumun ciddiyetinin ve çocuklarının üzerinde yarattığı zararın farkında değillerdir. Şuan her evde oturulan oda haricinde mutfak dahi olmak üzere bütün odalarda televizyon bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre 2 yaşındaki çocuğun televizyonu açıyor olabilmesi ve büyük çoğunluğu günlerini televizyon karşısında geçirmekte olduğu görülmüştür.Televizyon önünde kalkmadan seyreden çocuklar hayliyle reklamları dahi ezberlemiş olmaktadır.

 

Bu da çocuğun kişiliğinde ve karakterinde olumsuzluk yaratabilmektedir. Bununla beraber çocuğun zihinsel ve ruhsal gelişiminde de bozukluklara yol açabilmektedir. İlk 2 yıl çocuklar televizyondan uzak tutulmalıdır. 0-2 yaş dönemi televizyon izletilen çocuklarda bilişsel gelişimlerini büyük bir olumsuzluk yaratmaktadır. Çocuğun dil gelişiminde gecikme, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluk görülebilmektedir. En önemli sorunlardan biri de çocuklarda dikkat problemine yol açmaktadır. Özellikle okul çağındaki çocuklarda gün geçtikçe daha da yaygınlaşmaya başlamıştır.Evde kimsenin izlemediği halde televizyonun açık bulunması dahi çocuğunuzun dil gelişiminin gecikmesinde büyük etki sağlamaktadır.

 

Peki çocuğunuza televizyon seyretmesinde nasıl yararlı düzenlemeler sağlayabilirsiniz?

-Çocuğunuzu televizyon karşısında yalnız bırakmayınız

- Televizyon karşında neyi seyrettiğinden haberdar olmalısınız ve izlediği programın mutlaka içeriğini kontrol etmelisiniz.

-Televizyon izleme süresi 1-2 saatle sınırlandırın.

-Boş zamanınızı televizyon seyrederek değil, onunla çeşitli ve eğitici oyunlar oynayarak vakit geçirebilirsiniz

-Televizyon karşısında yemek yeme alışkanlığı kazandırmayın

 Elbette ki televizyonun çocuk üzerinde yararları da yok değil. Fakat çocuklara özel olarak hazırlanmış olan, onlara uygun olan çizgi filmler, dans, müzik, belgesel içerikleri bulunan kanallar tercih edilmelidir.

 

Sevgili ebeveynler sağlıklı çocuklar yetiştirmeyi hepimiz isteriz. Ama bunun için öncelikle biz ebeveynler sağlıklı bir biçimde davranmamız gerekir. Bunun için çocuğunuzun bebeklik döneminden itibaren dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Eğer ki çocuğunuzu daha iyi bir biçimde büyütmek ve iyi bir birey yetiştirmek istiyorsanız öncelikle onunla daha çok zaman geçirmeye özen gösterin. Çocuğunuzla eğitici oyunlar oynayın, bol bol kucaklaşın, sevgi ve sıcaklığınızı hissettirin. Çocukların gelişimi tamamen siz ebeveynlerle alakalıdır.

 

Hepinize sağlıklı günler dilerim.

 

 

 

 

 

 
Etiketler: Televizyonun, Çocuklarda, Etkisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı