Yazı Detayı
06 Ağustos 2021 - Cuma 08:18
 
Tercih Dönemi Çocuğuma Nasıl Davranmalıyım
PSİKOLOG SEDA DURMAZ
 
 

Merhabalar ;

Şuan ülkemiz olarak zor dönemler atlatmaktayız ve bu zorlu süreçte sınava girmiş olan bütün öğrencileri önce tebrik etmek istiyorum.

 

Değerli veliler biliyorum ki hepinizin kafası çok karışık ve binlerce sorularla karşı karşıyasınız. Hayatın bazı gerçekleri vardır ki bu da ertelenemeyen gerçeklerden biridir. Çocuğunuzun geleceği ile ilgili olumsuz düşünmeniz ve bu davranışınızı ona yansıtmanız bu süreçte kendisinin dalgalanan ruh halini daha da olumsuz bir şekilde etkileyecektir. Hepimiz isteriz ki çocuklarımız en iyi kariyer ve meslek sahibi olmalarıdır. Ama en  büyük sorumluluklar anne ve babaların üzerine düşmektedir . Çocuğunuzun iyi bir kariyere ve mesleğe sahip olabilmesi için daha önce o mesleği ve kariyerini kendisinin kararıyla seçebileceğini  ve o olgunluğa ulaşmış olmasından emin olunuz ki en güzel  başarı önce bu olacaktır. Çocuğunuza göstermiş olacağınız en iyi yol sakin ve akılcı bir biçimde davranmaktan geçer.

 

Sınava girmiş olan çocuğunuz istemediği bir sonuca ulaşmış ise bu durumda halen tekrar ders çalışma isteğinin olup olmadığını sorun. Kendisinin çalışma isteği ve başarı sağlayacağını düşünüyor ise tekrardan sınava hazırlanmasını önerin. Ama unutmamak gerekir ki tekrardan sınava hazırlanmanın bir süresi olduğunu ve bu süreci kendisine belirtmek gerekir.

 

Peki çocuğunuz sınava tekrardan hazırlanmak istemiyor ve tercih yapmak istiyorsa bu durumda ne yapmak gerekir?

-Çocuğunuzla,  önce rahat bir şekilde konuşabileceğiniz bir ortam yaratın.

-Hangi mesleği ve bölümü düşündüğünü sorun.

-Kararlarını,  düşüncelerini dinleyin ve önemseyin.

-Tercih yaparken siz değerli veliler sizin isteklerinizin ve ilgilerinizden ziyade çocuğunuzun hangi mesleğe ilgisi ,yeteneği ve başarabileceğine inandığı mesleğe yönlendirmek daha sağlıklı olacaktır.

-Ve en önemlisi böyle durumlarda kendi alanında uzmanlaşmış psikolojik danışmanlardan yardım almak her zaman sizin içi daha iyi olacaktır.

 

Değerli velilerim lütfen bu süreçte kendiniz ve elalem sırf memnun olsun diye çocuklarınızın geleceklerini tehlikeye atmayın. Çocuğunuza sevmediği bir mesleği seçtirmiş olmanız onun bir ömür hayatını etkilemiş olacaktır. Siz de şahit olmuşsunuzdur ki çevrede kasiyerlik yapan mühendis, kuryede çalışan öğretmenlere dönüştü. Aileler  çocuklarına kendi istedikleri meslekleri seçtirdiği için işe mutsuz giden bireyler var. Ve maalesef işini sevmeyen kişiler gelecek nesilide etkilemektedir.

 

Kötü meslek yoktur, yanlış tanıtılan meslekler vardır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Etiketler: Tercih, Dönemi, Çocuğuma, Nasıl, Davranmalıyım,
Yorumlar
Haber Yazılımı