Yazı Detayı
19 Haziran 2020 - Cuma 12:32
 
URFA'DA GARİP BİR MEZAR
MUSTAFA GÜL
 
 

Değerli dostlar,

Geçen haftalarda sosyal medya hesaplarımdan paylaşarak belki bilen birileri çıkar ve hakkında ayrıntılı bilgi alabiliriz diye düşündüğüm Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü bahçesinde yıllardır garip bir halde duran mezar hakkında elhamdülillah epey bilgiye ulaştım. Şairlik vasfımı da kullanarak o paylaşıma öncelikle iki dörtlük şiir ile başlamış ve şöyle devam etmiştim.

 

URFA'DA GARİP BİR MEZAR

 

Gözlerden ırakta kalmış bir mezar

Taşında ismi ve rütbesi yazar

Kuytu bir köşede görünmez yeri

Kimseler bilmez ki eylesin nazar!

 

Taşına kazınıp işlenmiş ismi

Doktormuş Binbaşı Abduselami

Hayatını bilen çıkar mı acep?

Yoksa gizem dolu meçhul biri mi?

 

Mustafa Gül (Hamdi)

                               (04.06.2020)

 

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü bahçesinde bulunan bu mezarın sahibi kimdir, hangi sebepten dolayı tek başına buraya defnedilmiştir?..

Konuyu araştırıyorum. Bilgi edindiğim takdirde yazısını da yazacağım, inşallah.

 

***

 

Bugün o bilgileri sizlerle paylaşmak istedim.

Sosyal medyadaki o paylaşıma ilk olarak yorum yapan kişi konu hakkında epey bilgi sahibi olan ve önceki yıllarda Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğünde İdari Mali İşler Şube Müdürlüğü yapmış olan Sedat GÜNEK Bey oldu. Ardından kendisiyle telefonda görüştüm. Allah razı olsun çok kıymetli bilgiler aktardı bizlere.

 

Bu mezarın sahibi Tabip Binbaşı Selami Bey’in şahsı hakkında pek fazla bilgi yokmuş.

Sağlık Müdürlüğü'nün halen kullandığı tarihi taş bina geçmişte “Azınlıklar Yetimhanesi” olarak inşa edilmiş, daha sonra Trahom Hastanesi olarak kullanılmış. Urfalı olmayan rahmetli Dr. Selami Bey de binanın hastane olarak kullanılmaya başlandığı 1925 veya sonrasındaki yıllarda o hastaneye baştabip olarak atanmış ve Urfa halkına hizmet etmeye başlamış. O dönmede yaptığı bir ameliyat sırasında meydana gelen bir kesi sebebiyle parmağı enfeksiyon kapmış, ardından enfeksiyon tüm vücudunu sarınca 1933 yılında vefat etmiş ve hastane bahçesine defnedilmiş.

 

İşte benim de asıl merak ettiğim: Selami Bey neden şehir mezarlığına değil de hastane bahçesine, tek başına defnedilmiş. Tahminim: o dönemde Selami Bey’in hastane bahçesine defnedilerek sonraki yıllarda vefat eden personelin de oraya defnedilmesini sağlayıp  bir sağlık şehitliği yapılması düşüncesi olduğu yönünde; ama en doğrusunu Allah bilir.

 

Yukarıdaki bilgileri bize aktaran Sedat Bey, yıllar içerisinde yeri kaybolmaya yüz tutan mezarın 1998 yılında kendisinin de içinde bulunduğu bir ekip tarafından onarılarak kaybolmaktan kurtarıldığını ve bugünkü haline getirildiğini; ayrıca Dr. Selami Bey’in yakınlarının o dönemde belli aralıklara gelip mezarı ziyaret ettikleriniifade etti.

 

Sosyal medyadaki paylaşımıma yorum yazarak çok farklı ve bir o kadar da kıymetli bilgiler aldığım bir başka kişi de Ramazan TÜRKMEN Bey oldu.

Ramazan Bey; çocukluğunda şimdiki “İpekyol” olarak bilinen yolun olmadığını, evlerinin de o hastane karşısında eski ismiyle “Simitçi Sokak” ta bulunduğunu, rahmetli babasının trahom hastanesinde hastabakıcı olarak çalıştığını ve kendisinin de küçüklüğünde oraya çok defa gidip geldiğini, hastane bahçesinde oyunlar oynadığını, hastane bahçıvanı olan Abdurrahman amcadan havuç vb. sebzeler aldığını ve mezarı çok iyi hatırladığını; ama o dönemlerde mezarın şimdiki gibi değil de dört köşeli, anıt şeklinde olduğunu ifade etti. Hatta o anıt mezarın yanında bir de küçük bir çocuk mezarının olduğunu ama zamanla onun kaybolduğunu belirtti.

Ramazan Bey; şu an hayatta olan dayısının da yıllarca o hastanede görev yaptığını ve müsait bir zamanda birlikte ziyaretine gidebileceğimizi, ondan daha ayrıntılı bilgiler alabileceğimizi de söyleyince çok mutlu oldum. Dayısı altmış beş yaş üstü olduğundan malumunuz üzere şu günlerde dünya çapında görülen covit-19 virüs salgını sebebiyle ziyaretine henüz gidemedik ama en kısa sürede ziyaret etmeye çalışıp alacağım bilgileri buradan sizlerle paylaşacağım inşallah.

Bu makalede bahsi geçen cümle geçmişlerimize Allah gani gani rahmet eylesin; hayatta olanlara sağlık, sıhhat, afiyet versin.

Makaleyi yazmamıza vesile olan başta rahmetli Tabip Binbaşı Selami Bey’e ve ismi geçen ahirete irtihal eylemiş büyüklerimize birer Fatiha okumayı unutmayalım.

Saygılar sunuyorum.

 

 

 
Etiketler: URFA'DA, GARİP, BİR, MEZAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı