Yazı Detayı
04 Aralık 2020 - Cuma 04:04
 
URFA’DA PLAZMA BAĞIŞÇISI OLMAK
MUSTAFA GÜL
 
 

URFA’DA PLAZMA BAĞIŞÇISI OLMAK

 

Değerli Dostlar;

 

Malumunuz, yaklaşık iki ay önce atlatmıştım bu covid-19 illetini, elhamdülillah.

 

Urfa'mızın değerli isimlerinden bir ağabeyimiz yaklaşık bir haftadır Urfa'da yoğun bakımdaydı. Son birkaç gündür yakınları tarafından sosyal medyada plazma arandığı haberlerini gördüm. Kan grubumuz aynıydı ve Kızılay tarafından istenilen diğer şartlar da tam olarak uymaktaydı.

 

O ağabeyin akrabası olan bir arkadaşımı telefonla arayarak durumu anlattım ve sonrasında yoğun bakımdaki hastamızın oğlu ile irtibata geçtik. Kan verebilmek için Gaziantep'e gitmemiz gerektiğini ondan öğrendim.

 

Geçen aylarda Urfa'da alınan plazma her nedense artık komşu ilimiz Gaziantep'te alınıyormuş. Bunu öğrenince çok şaşırdım, inanamadım ve hemen araştırmaya başladım.

 

Maalesef doğruymuş.

 

Biz de Allah rızası için belki o hastamıza vesile olur düşüncesiyle hareket edip bu arada da işimizi sağlama almak için önce T.C. numarası ile Gaziantep Kızılay'dan sorgulama yaptırdık. Herhangi bir sıkıntı yok denildi.  Sonrasında damar boyutunun da önemli olduğu belirtildi ve biz de işimiz garanti olsun diye yola çıkmadan önce sabah ilk iş olarak Urfa'daki Kızılay kan alma ünitesine gidip damarların uygun olup olmadığını kontrol ettirdik. Benimle birlikte bir bağışçıarkadaş daha vardı ve ikimizin de damarlarımız için“uygundur,” denildi.

 

Salı günü plazma bağışı yapabilmek için saat 10.00 gibiyola çıkıp Gaziantep'e gittik.

 

Kanlarımızın alınacağı binayı bulup girişteki masalara konulmuş formları da doldurduktan sonra içeriye geçtik.

 

Burada da öncelikle damar uygunluğuna bakılıyordu ve ilk olarak benim kollarımdaki damarlara bakıldı fakat asıl şoku burada yaşadık. Damarlarımın plazma cihazı için uygun boyutta olmadığı tespit edildi. Israrla bağışta bulunmak istediğimi belirtmeme rağmen kan almadılar benden.

 

Ta Urfa'dan, bu adamlar beni buraya getirdi; hastaları yoğun bakımda; ona plazma gerekiyor vs. ne söylediysem kabul etmediler.

 

"Damarınız normal kan almak için ideal boyutta fakat plazma cihazı kanı önce alıp ayrıştırdıktan sonra damara geri verdiği için hem kolunuza hem de cihaza yazık," dediler. Damar uygun olmayınca cihaz tıkanıyormuş meğer.

 

Neyse ki diğer arkadaşın damarları uygun görüldü de o bağışta bulundu.

 

Buraya kadar olayın akışını sizlere anlattım fakat şimdi gelelim diğer yönüne. Madalyonun bir de öteki yüzüne bakmamız gerek.

 

Koskoca Urfa’mızda, büyükşehir(!) dediğimiz Urfa’mızda plazma alınacak bir ünite, bir cihaz veya personel yok!

 

Bir hastaya plazma verebilmek için iller arası seyahat ediliyor; o da tüm şartlar yerindeyse ve damarlar da cihaza uygunsa!

 

Neden her konuda hep geri kalıyoruz? Neden hastalarımız böyle mağdur ediliyor?

 

Yetkililere sesleniyorum: Kızılay ile irtibata geçip Urfa’ya birkaç cihaz ve personel getirmek çok mu zor?

 

Gaziantep’teki Kızılay çalışanlarından öğrendiğime göre daha önceleri ayda iki gün gelip Urfa’daki bağışçılardan plazma kanı alıyorlarmış fakat kasım ayı itibarıyla artık gelmiyorlar.

 

Korona yayılımının iyice arttığı ve yoğun bakımların neredeyse dolmak üzere olduğu şu günlerde hasta yakınlarının plazma bulabilmek için arayışa girmelerinin yanında bir de bulabildikleri bağışçıları bu kışta, soğukta komşu illere taşımaları; maddi manevi yük altına girmeleri hangi vicdana sığar?

 

Biz, belki de bu olay başımıza geldi diye farkına vardık ve buradan dillendirebiliyoruz ama bu vb. bilmediğimiz o kadar iş için komşu illere bağımlıyız ki hiçbirinden haberimiz bile yok!

 

Şimdi soruyorum: Nerede kaldı bizim büyük şehir olduğumuz!

 

Hep söyleyenlere kızardım ama galiba haklılarmış “Urfa, büyük bir köy!” olmuş da haberimiz yok!

 

Allah sonumuzu hayır eylesin inşallah.

 

Bu mağduriyetleri yaşamamak için maske, mesafe ve temizlik kurallarına azami riayet edelim lütfen. Benim başıma gelmez demeyelim. Covid, gözle görülmeyen bir düşman. Dikkatli olalım.

 

Sağlıcakla kalın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Etiketler: URFA’DA, PLAZMA, BAĞIŞÇISI, OLMAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı