Yazı Detayı
07 Ağustos 2020 - Cuma 08:30
 
URFA’ DA SİNEK TİCARETİ YAPILDIĞINI NDAN HABERİNİZ VAR MI?
EDİBE AYDIN KAHYA
 
 

URFA’ DA SİNEK TİCARETİ YAPILDIĞINI NDAN HABERİNİZ VAR MI?

 

TİCARETİN BÖYLESİ

 

Küçük bir otomobilin sığabildiği, dar sokaklardan oluşan bir mahallede yani Beykapısı’ ında oturuyorduk. Sokağımızın iki tarafında, sırt sırta vermiş tek katlı taş binalar vardı. Bu mahallenin en büyük ve gösterişli evi bizimdi. Sokaktaki büyük ve süslü kapı, içerisinin daha da gösterişli olabileceğini hatırlatıyordu. İki parçadan meydana gelen kapımız açılınca, içeriye heybeleri dolu bir deve rahatça sığabiliyordu.Günlük giriş çıkışlarımızda büyük kapııı açmıyorduk. Büyük kapının alt kısmında küçük yuvarlak bir kapı vardı. Bu kapılara halk arasında “ enikli kapı” denirdi. Eve yük ve büyük eşya gelince, büyük kapıyı kullanırdık.Kapıdan içeriye girdiğimizde , misafirler için özel bir bölüm vardı. Bu bölümde misafirlerin ağırlandığı, gece yatırıldığı geniş bir oda vardı.Ayrıca , misafirlerin binek hayvanlarının kalacağı bir bölüm, kuyu ve tuvalette vardı. Buraya “ çıharı heyat” deniyordu. Yani evin “ selamlık” bölümü gibi kullanılırdı. Buradan ayrı bir kapı ile ev halkının yaşadığı, çok odalı ve mutfağın bulunduğu” haremlik” bölümüne geçilirdi.Eve gelen misafirler, bu “ dışarı heyatta” ağırlanırdı.Bu  misafirhanede günde 15-20 kişiye yemek veren babam için "sofrası açık" ifadesi kullanılırdı. Küçük yerlerde insanların iyi özelliklerinden en önemlisi misafirlerin iyi ağırlanmasıydı.


Çocukluk anılarımı süsleyen bu anılarım, babamın varlıklı bir insan olduğunu anlatıyordu.


Mutlu günlerimizin sayısının, babamın hastalanması ile giderek azaldığını, ölümüyle de bütünü ile bittiğini hatırlıyorum. Artık, evimizde misafir ağırlamayı düşünmem  mümkün değildi. Çünkü, kendimizi zor geçindiriyorduk. Annem: Babasız kalan sekiz çocuğu doyurmak için, büyük bir mücadele veriyordu. Bağımızdan topladığımız üzümleri kurutup pekmez,pestil yaparak hem kışlık yiyeceğimizi hazırlıyor, hem de satarak geçimimizi sağlıyorduk


 Üzüm tiyeklerinin( tevek ya da kütük) dallarını da, kışın odun olarak yakmak için balya yapıp, eşek sırtında eve getiriyorduk.


Ablalarımın dikiş dikmesi ile bütçemiz biraz daha rahatlıyordu.


Henüz on bir yaşındaydım. Babamın ölümü ile okul masraflarımı karşılayacak kimsenin de kalmadığını düşünüyordum. Ailemin geçimine katkıda bulunamadığım için üzülüyordum. Korktuğum başıma gelmişti. Çünkü okulu bırakıp babamın dükkânındaki ortağımızın yanında duracak, sözüm ona malımıza sahip olacaktım.


Dükkânımız canlı hayvanların satıldığı yere yakın olduğu için "Koyun Pazarı" denilen çarşının işlek yerindeydi. Dükkânın arka bölümünde, boşalan sandıkları koyduğumuz bir depo vardı. Ön tarafta, yerden 60- 70 cm yükseklikte tahtadan mavi boyalı sandıklar diziliydi. Sandıklara kuru fasulye, nohut, pirinç gibi kuru yiyecekler koyarak, dükkân zenginleştirilirdi. Duvardaki camlı bölmelere, toz şeker kesme şeker ve tadını asla unutmadığım badem biçiminde yeşil renkli limonlu şekerler konulur, dükkâna ayrı bir hava verilirdi. En önde, sebze ve meyvelerin konulduğu ağaç dallarından örülmüş sepetler(taylıh) vardı. Meyveleri, yazın gölgede 45 dereceye ulaşan Urfa sıcağında satmak bir şans işiydi. Sabah saatlerinde satış yapabilirsek, o günü şanslı sayıyorduk.


 Çünkü , sıcak havada, akşama kadar satılmayan meyve ve sebzeleri , koruyacak ne bir buzdolabı, ne de  serin bir ortam vardı. Bizim için zarar olan bu çürümüş meyveler, sinekler için bir ziyafet oluyordu.


Dükkânımızın sağ köşesine döndüğümüzde, sadece et satılan "Kasap Pazarı" dediğimiz kapalı bir çarşı vardı. Bu çarşının kapısında, sokak kedileri ve köpeklerinin sayısını saymak mümkün değildi. Kasapların attıkları  et artıklarını, yiyerek geçiniyorlardı. Sineklerin fazlalaşmasının bir sebebi de "Kasap Pazarı" idi. Sokaktan geçen çocukların çapaklanmış gözlerine, üç beş  sinek aynı anda konuyordu. Bütün bu olumsuz çevre faktörleri, Trahom denilen göz hastalığının yayılmasını kolaylaştırılıyordu. Bulaşmayı önlemek için, Trahomlu çocuklar ayrı okula gönderilerek diğer öğrenciler korunmaya çalışılıyordu. Okula giden çocuklar, bu ayrımı biliyor ve üzülüyorlardı. Sağlık Müdürlüğü,’’ göz dispanserleri’’ açarak ücretsiz ilaçlama yapıyordu. Okullarda da,’’ sağlık memurları’’ her gün göz ilaçlaması için sınıflara giriyordu. Bu çalışmalar tedavi yöntemiydi. Koruma için kararlı bir çalışma yoktu. Hani derler ya” çaresizlik insana, çareler üretir” Urfa’ daki bu koruma yöntemlerini yeterli bulmayanların ürettiği ilginç bir proje hayata geçirilir.O zamanlar pek anlam veremediğim bir koruma yöntemini hatırlayarak, bu uygulamayı başlatan Dr. Hasan Basri Bey'in pratik buluşunun önemini daha iyi anlıyorum.Böyle bir uygulamanın, hayatımı değiştiren bir olay  olduğunu düşündüğümde de hem gülüyor, hem de,  aklımdan çıkaramıyorum.


Okulların açılmasına az bir zaman kalmıştı. Arkadaşlarımın büyük bir kısmı, okul hazırlığını tamamlamak üzereydi. Yüreğimdeki burukluk giderek artıyordu. Çünkü okula gidemeyecektim. Oysa; okumayı ne kadar da çok istiyordum. On beş  yirmi liram olsa her şey halledilecekti. Bir ceket, bir pantolon, bir şapka bir de defter ve kitaplarım. Ama bu parayı nereden ve nasıl bulacaktım?
Bir sabah erkenden dükkâna geldim.


Yerleri silip süpürdüm. Vitrin camlarının tozunu alıp, henüz yerime oturmuştum ki, ortağımız Mehmet Amca geldi. Beni sigara almak için, köşedeki  bakkala gönderdi. Dükkânda oturmaktansa, ayak işlerini yapmak daha çok hoşuma gidiyordu. Bu teklifi kabul edip, hızla dükkândan ayrıldım. Köşeye geldiğimde, koltuk değnekli bir adam,yanındaki resmi kıyafetli adamın:,Yavaş  sesle okuduğu duyuruyu,gücü yettiği kadar,yüksek sesle (herkesin duyabileceği bir sesle) tekrarlayarak okuduğunu gördüm.Bu iki kişi de resmi kıyafetli belediye personeliydi.1955-1956  yıllarda hoparlör olmadığı için,halkın duyması gereken bildirimleri, belediyenin görevli “tellalları”,şehrin önemli yerlerinde, yüksek sesle okuyarak herkese duyururlardı.Bugün de önemli bir duyuruyu ‘’Kasap Pazarı’ ve ‘’Koyun Pazarı’nın birleştiği yerde , okuyarak duyuruyorlardı. Etrafa toplanan insanlar arasına karışarak; dinlemeye başladım.


Bağıran koltuk değnekli adam, belediyenin kadrolu tellalıydı. . Topal Ahmet Amca gücünün yettiği kadar bağırıyordu
Eşidin baylar! (lütfen dinleyin) bu günden itibaren, en geç bir hafta içinde’’ fak’’(sinek tuzağı) alacaksınız!
Faka giren sineklerin kilosu belediyeye 30  liradan satılacak. Paralar aynı gün ödenecek.


Fak almayan, sinek mücadelesine katılmayanlara ceza verilecekti.


Büyüklerin arasında duyduğum bu sesle birlikte, bütün beyin hücrelerimin harekete geçtiğini fark ettim. 15-20  liralık bir gelir kaynağını, sürpriz bir anda yakaladım diye, çok heyecanlandım. Sinek toptancılığı ile artık okula gidebilme şansım vardı.


Mehmet  Amca'nın istediği sigarayı alıp dükkâna döndüm. Topal Ahmet Amca’ nın sözlerini ve cezayı söyledim.


“Mehmet Amca bu fakı hemen alalım. Çünkü hem sineklerden kurtulur, hem de ceza almayız”.dedim.


 Mehmet Amca’ya


‘’Ben şimdi gider,alırım’’ deyince ; bana koşmamamı ve parayı kaybetmememi söyledi.


Parayı cebime koydum.Fak satılan tenekeci dükkanı bizm dükkana çok yakındı.Duyuruyunun etkisi ile dükkanın önü epeyce kalabalıktı.Biraz bekledikten sonra ,fakı alıp dükkana geldim.Sinek fakı: Silindir şeklinde telden yapılmıştı.Bu silindir,yemek tabağı büyüklüğünde,bir tabağın üstüne oturtulmuş,içinde telden ‘’huni’’ şeklinde ikinci bir bölüm vardı.Fakın altındaki tabağa bal,pekmez gibi sinekleri cezbeden, tatlı bir yiyecek konuyordu.Tatlı için tabağa gelen sinek, telden girince bir daha çıkamıyordu.Çıkmak için çabalasa da ikinci tel tuzağında kalıyordu.Hemen fakımızı kurduk.Tabağa pekmezi koyduk.Mehmet Amca ile birlikte ,sineklerin tuzağa nasıl düşeceğini gözlemeye başladık.


Biraz sonra, meyve ve sebze sandıklarının üzerindeki sinekler, kısa bir süre sonra, pekmez dolu tabağa hücum etti. Kısa sürede ,silindir telin etrafında siyah bir sinek halkası oluştu. Sineklerin bir kısmı ters huniden içeri giriyordu. Çıkmak isteyince de tel silindirin içinde kalıyorlardı. Bir saat sonra, iki üç santimetre  kalınlığında ölü sinek birikti.Çevresinde sineklerin uçuştuğu faka, dikkatle bakıyordum. Bir kilo olması için kaç gün bekleyecektim? Okulun açılmasına az bir zaman kaldığı için, bu parayı , çok sinek yakalayıp,hemen kazanmam gerekiyordu.


O günlere döndüğümde, dünyanın en ilginç, belki de benzeri olmayan bir ticaretin mucidi olduğumu, gülerek hatırlarım. Çocukların yaşlarına göre ne kadar parlak düşünceler üretebileceğini  de düşünmeden edemem.


Bizim aldığımız sinek fakından, bütün dükkânlar almıştı. Bu düşünce, beni ilk ticaretimin uygulamasına yöneltmişti. Sinek fakı çarşı esnafını mutlu etmişti. Çünkü sinekler azalmaya başladığından, satışlarda artmıştı. Fakat hiçbiri benim düşündüklerimi düşünmüyordu.


Çarşıdaki dükkânları birer birer dolaşarak, dükkanlardaki çıraklara,faka giren sinekleri  satın almak İstediğimi  söyledim.Sinek miktarını da göz kararı ile 5 kuruş ya da, 10 kuruşa alabileceğimi söyledim. Bu iş, umduğumdan daha iyi başladı. Herkes sineği bana vermek için, dükkâna geliyordu. Ben de arka depodaki on litrelik cam kavanoza boşaltıyordum. Heyecanım giderek artıyordu. Çünkü kavanoza baktığımda sinek seviyesinin yükseldiği gözlüyordum. Bazen sinekleri kavanoza koyarken, yarı ölmüş sinekler uçabiliyordu. Bunu da çocuk aklımla değişik bir yöntem uygulayarak başardım. Sinek fakını alıp, yakındaki camide küçük balıkların gezdiği bir suya daldırıyordum. Suya batan sinekler boğuluyordu. Böylece uçan sineklerle zarara uğramıyordum. Uyguladığım alım-satım işi ile kavanozumu üç dört günde doldurdum.


Sinekleri büyük bir kese kâğıdına koyup tarttım. Yine umudum kaybolmuştu. Geçen süre içinde sinekler kurumuş böylece hafiflemişti. Tartılan sinek ancak 350  gram geliyordu. Fakat aklıma koyduğumu yapmalıydım. Kavanozu büyük bir kâğıt üzerine döktüm. Bir sopanın ucu ile dağıtarak yaymaya çalıştım. Bu arada kokuşan sinek kokuları beni bunaltıyordu. Ama bu bir ticaretti, zorlukları da vardı. Büyüklerden gördüğüm bir usulle, “tütün tavlama” yöntemi ileağzıma su doldurdum. Sineklerin üzerine ağzımdaki suyu püskürterek,, sinekleri ıslatmaya çalıştım. Dedem tütün tavlarken bu yöntemi uyguluyordu.Aklımda kalan bu yöntemi ticaretin ‘’püf noktası’’ olarak kullanmak istiyordum


Sinekler ıslanınca ,ağırlığı artarak eski ağırlığına gelmişti.Sinekleri yaş alıyordum.Kuru satarsam zarar edecektim.Bu nedenle sinekleri ıslatma gereğini duydum.Kuruyunca ağırlığı azalıyordu.. Sinekler ıslanınca iç içe geçirdiğim iki kese kâğıdına koydum.
Yaptığım işi başarmamın mutluluğu ile belediyenin önüne geldim. Sinekleri kime satacağımı öğrenmek için, sağa sola bakındım. Belediye bekçisi "Bekçi Bako" elimden tutarak beni doktorun yanına çıkardı. Beni göstererek:


‘’Bu çocuk sinek satmak istiyor’’dedi. Doktor beni bir süre gözledi. Elimdeki büyük paketi görünce, yüzünde farklı bir tebessüm belirdi. Çünkü, ülkesinin önemli bir sorununa, bir hekim olarak çare bulduğu için seviniyordu. Bu ilkel mücadele yöntemi ile, özellikle çocukları hastalıklardan korumak için,büyük bir çaba sarfediyordu.


‘’Aferin oğlum! Daha çok sinek getir. Daha çok para al dedi.’’


Sineklerim tartıldı. Küçük bir kâğıda ağırlığı yazıldı. Aynı anda tuvalete döküldü. Ben elimdeki kâğıtla 450  gram gelen sinek için, 12  liramı aldım. Bu ilginç ticaretten kazandığım parayı, okul ihtiyaçları için harcadım. Artık ben de ortaokul öğrencisi olarak, bir daha bırakmamak üzere okuluma başladım. Zor bir yaşam mücadelesi vererek, üniversiteyi bitirdim.Yüksek orman mühendisi olarak ülkemin birçok yerinde görev yaptım.Kısa süreliğine Urfa’ya atandığımda ; ağaçlandırma yapmak istesem de bürokratik engellerle karşılaştım.  Fakat sinek parası ile aldığım, üç tarafı fermuarlı kahverengi okul çantamı o günlerin anısı olarak saklarım. Bu arada yıllar önce öldürdüğüm binlerce sinekten özür diler gibi, en olumsuz ortamda bile gördüğüm bir sineği öldürmemeye özen gösteririm.


Edibe Aydın( Kahya)15/01/2019

 

Yaşanmış bir olayı sizlere aktarmama vesile olan Dayım İsmet Yeşilçimen’ e teşekkür ediyor, sağlıklı bir ömür diliyorum.

 

 
Etiketler: URFA’, DA, SİNEK, TİCARETİ, YAPILDIĞINI, NDAN, HABERİNİZ, VAR, MI?,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
14 Ocak 2022
Eski Türkiye’ de Yetişen Bir Genç Kız Nasıl Meslek Sahibi Oluyordu
03 Aralık 2021
Avrupa'da Engelliler Her Yerde Rahat Dolaşabiliyor Ya Bizdekiler Ne Yapıyor ?
12 Kasım 2021
Nezire Dayze İlana Mı (S) Çatala Mı (Y) Bindi
05 Kasım 2021
Önce İyi Öğretmen Sonra Nitelikli Eğitim
15 Ekim 2021
Sıcak Pidenin Isıttığı Kalpler
08 Ekim 2021
Taşımalı Eğitim İlkokuldaki Sosyalleşmeyi Olumsuz Etkilediği Gibi Köyden Kente Göçü De Hızlandırıyor
01 Ekim 2021
Okullarda Serbest Kıyafet Mi Yoksa Forma Mı ? Sorusuna Cevap Veriyorum
24 Eylül 2021
Bu Ülkenin Çocuklarına Kim Sahip Çıkacak ?
17 Eylül 2021
Eğitim Mi ? Öğretim Mi ?
20 Ağustos 2021
AŞURENİN İFADE ETTİĞİ GERÇEK ANLAMI BİLİYOR MUSUNUZ?
06 Ağustos 2021
NETİCE NİNEYİ YATAKTAN KURTARAN MUZİCE DOKTOR
23 Temmuz 2021
VEZİR HAMAMI , SULTAN HAMAMI , ARASA HAMAMI , CINCIKLI HAMAM , SERÇE HAMAMI , VELİ BEY HAMAMI ,ŞABAN HAMAMI
09 Temmuz 2021
SICAK YAZ GÜNÜ URFA’ DA KUYU SUYU İLE ÇİMDİNİZ Mİ ?
02 Temmuz 2021
BAĞDA HAYMADA YATTINIZ MI?
25 Haziran 2021
BEDİÜZZAMAN’ DA KUR’ AN OKUYAN ÇOCUK KİMDİR ?
18 Haziran 2021
BEDİÜZZAMAN’ DA KUR’ AN OKUYAN ÇOCUK KİMDİR ?
14 Haziran 2021
BİYAMBALIÇININ SESİNİ HATIRLIYOR MUSUNUZ
11 Haziran 2021
RAHİME TEYZE URFA’ DAN İSTANBUL’ A OTOBÜSLE GİDERSE
04 Haziran 2021
URFA’ NIN BALCANLA DOSTLUĞU
29 Mayıs 2021
29 MAYIS 1453
28 Mayıs 2021
SU İLE HAYAT FELSEFESİNİN İLİŞKİSİ
13 Mayıs 2021
TELAŞSIZ BAYRAMI NEŞESİZ KUTLUYORUZ
07 Mayıs 2021
URFA’ DA ULUCAMİ’ DEN TOPUN PATLAMASINI HATIRLIYOR MUSUNUZ
02 Mayıs 2021
KOMŞU EKMEĞİ Mİ, ÇARŞI EKMEĞİ Mİ?
23 Nisan 2021
BİR DÜNYA BIRAKIN BİZ ÇOCUKLARA
11 Nisan 2021
URFAM GURURLAN
09 Nisan 2021
11 N İ S A N
02 Nisan 2021
YÜREKTEN DUA EDENİN SESİNİ ALLAH DUYAR VE BİRİNE DUYURUR
26 Mart 2021
URFA ADINI DUYUNCA
19 Mart 2021
YİRMİ YEDİ KİŞİNİN DOĞUM GÜNÜNÜ AYNI GÜN KUTLANIR MI ?
12 Mart 2021
7 Sayısının Hayatımızdaki Yeri
05 Mart 2021
GÜNÜMÜZDE KADIN TOPLUMUN NERESİNDE
26 Şubat 2021
BİRİMİZİN REFAHA ULAŞMASI HERKESİN REFAHA ULAŞMASI DEMEKTİR.
19 Şubat 2021
AŞKINI SANATINA YANSITAN MİMAR SİNAN’ IN ÖYKÜSÜNÜ MUTLAKA OKUYUNUZ
12 Şubat 2021
BİR LİSAN BİR İNSAN, İKİ LİSAN İKİ İNSAN VE ÜÇ LİSAN ÜÇ İNSAN
05 Şubat 2021
BABOYIN DAĞI
29 Ocak 2021
DEVLET MALINI GEREKSİZ KULLANIRSAK KAÇ KİŞİYE HESAP VERECEĞİNİZİ BİLİYOR MUSUNUZ ?
22 Ocak 2021
İÇTİĞİMİZ BİR BARDAK ÇAYIN NELERİ BAŞARDIĞINI BİLİYOR MUSUNUZ ?
15 Ocak 2021
ANNEME KİM BAKACAKTI ?
08 Ocak 2021
İYİLİĞİ UNUTMAYAN SADECE İNSANLAR MI ?
01 Ocak 2021
Siz Hiç Tandır Yorganın Altında Uyudunuz Mu ?
25 Aralık 2020
Çıra Kürsüsü
18 Aralık 2020
ÖĞRENCİYE SINAVDAN “ SIFIR” VERMEK DOĞRU MU?
11 Aralık 2020
URFA’ YA NEDEN GİTMELİYİM ? DİYENLERE AŞAĞIDAKİ CEVABI GÖNDERİR MİSİNİZ?
04 Aralık 2020
KÖYDEKİ BAYRAK ŞEHİRDEKİNDEN FARKLI MI DALGALANIYOR
27 Kasım 2020
ÇOCUĞUN EĞİTİMİNDE AİLENİN ÖNEMİ DİYİNCE AKLIMIZA NELER GELİYOR ?
20 Kasım 2020
DİLEK ALLAH’ TAN NE DİLEDİ BEN ALLAH’ TAN NE DİLEDİM
13 Kasım 2020
URFA’ DA KUŞLAR VE DERTLİ EŞLER
06 Kasım 2020
URFALI GENÇ EVLENİRKEN ALTIN ALACAK PARASI YOKSA NE YAPAR
30 Ekim 2020
BAYRAM TÖRENİNE KATIL Kİ ; CUMHURİYETİ KORUYABİLESİN.
23 Ekim 2020
KEDİ NASIL CERRAHLIK YAPTI
16 Ekim 2020
BEN BI UŞAHLARLA MEKİRE DÜŞMİŞEM
09 Ekim 2020
TAŞIMALI EĞİTİM KÖYDEN KENTE GÖÇÜ HIZLANDIRIYOR
02 Ekim 2020
NİTELİKLİ İNSANLARI HANGİ EĞİTİM SİSTEMİ İLE YETİŞTİREBİLİRİZ
25 Eylül 2020
SİZİN EVDE ŞİRE YAPILDI MI
18 Eylül 2020
ÇOCUĞUN EĞİTİMİNDE AİLENİN ÖNEMİ DİYİNCE AKLIMIZA NELER GELİYOR ?
11 Eylül 2020
ÇOCUĞUN EĞİTİMİNDE AİLENİN ÖNEMİ DİYİNCE AKLIMIZA NELER GELİYOR ?
28 Ağustos 2020
VURMA ZALIM VURMA BEN URFALIYAM
21 Ağustos 2020
ZEHREDAMI ve ZERZEMBE’ yi UNUTTUK MARKETE TESLİM OLDUK
14 Ağustos 2020
EVİMİZ OKULA YAKIN OLSUN EĞİTİMDEKİ KARMAŞA SON BULSUN
30 Temmuz 2020
TARTIŞMA ANINDA NASIL SAKİNLEŞEBİLİRSİNİZ
24 Temmuz 2020
EVLENECEK OLAN GENÇLER VE AİLELERİNE GÖZLEMLERİME DAYANARAK SESLENMEK İSTİYORUM
17 Temmuz 2020
TIRNİK İSO KUTTİK CEMO İLE CEMELDEN CEMELE KONİŞİKEN BEN UŞAHTIM
10 Temmuz 2020
URFA’ DA KORONA İLE MÜCADELE BÖYLE Mİ YAPILIYOR?
03 Temmuz 2020
URFALICA ÇİÇEKLERİN ADLARINI BİLİMİSİZ ?
25 Haziran 2020
NİTELİKLİ İNSANLARI HANGİ EĞİTİM SİSTEMİ İLE YETİŞTİREBİLİRİZ
19 Haziran 2020
GELECEĞİMİZİN GÜVENCESİ ÇOCUKLARIMIZI BİLİNÇLİ EĞİTMEZSEK ÜLKEMİZİN GELECEĞİ GÜVENDE OLABİLİR Mİ
11 Haziran 2020
URFA ANLATILMAZ YAŞANIR
05 Haziran 2020
ANNE BABA OLARAK EN ÖNEMLİ GÖREVİMİZİN NE OLDUĞUNU BİLİYOR MUYUZ?
Haber Yazılımı