Yazı Detayı
19 Şubat 2021 - Cuma 09:44
 
URFANIN EN BÜYÜK SORUNU
MUSTAFA GÜL
 
 

URFA'NIN EN BÜYÜK SORUNU

 

Değerli Dostlar;

Urfa’nın en büyük sorunu nedir, diye sorulunca herkes farklı bir sorunu dile getirebilir.

Evet, Urfa’nın birçok sorunu vardır fakat bence en büyük sorunu trafiktir.

Her geçen gün insan ve araç sayısı artan Urfa’mızın en büyük sorunu kesinlikle trafik yoğunluğudur.

Yetkili kurumlar durmadan yeni yeni yollar açıyor -Allah razı olsun- ama her ne hikmetse yollar açıldıkça trafik rahatlayacağına daha da çekilmez bir hale geliyor.

Tabi, bunun birçok sebebi var. Gözlemlediğim birkaç sebebi sizlerle paylaşmak istiyorum. Belki yazdıklarım yerini bulur da bu konularda çözüme yönelikher ne gerekiyorsa yapılır.

 

Açılan yeni yollara, genişletilen caddelere rağmen bitmeyen trafik çilesinin en önemli sebeplerinden biri: kaldırım kenarlarına gelişigüzel park edilen araçların yolları daraltmasıdır.

Geçen haftalarda genişletme çalışması biten Devteşti yolu mevcut haliyle çok güzel oldu fakat gelin görün ki eski yoğunluğundan hiçbir şey kaybetmedi. O bölgede trafik hala çile olmaya devam ediyor ve bunun tek sebebi bizleriz.

Yol; iki yönlü ve her yönü üç şeritli olarak düzenlendi ama kaldırım kenarlarına park edilen araçlar sebebiyle bir şeridi zaten kullanılmaz durumda olan o yol boyunca ikinci şerite de park edilen araçlar yüzünden trafik akışı Urfa’daki diğer birçok yolda olduğu gibi orada da tek şeritten akıyor ve dolayısıyla trafik, günün hemen hemen her saatinde yoğun.

Evet, en büyük sorunumuz trafik fakat bu sorunu oluşturan sebep yolların darlığı değil, ardından geleni düşünmeyecek derecede bencil, neye sebep olduğunu umursamadan aracını park eden sürücüler.

Şehrin birçok bölgesinde yolların neredeyse hepsi üçer şeritli fakat trafik akışı sadece bir şeritten yapılabiliyor. Yolların iki şeritli olduğu yerlerde kaldırım kenarına yan park edilen araçlar, yolların üçer şeritli olduğu kısımlarda ya kaldırıma dik olarak park ediliyor veya yan yana iki araç park edilmek suretiyle yolun üçte ikisi işgal ediliyor ve her hâlükârda mevcut yol sadece tek şeritten işleyebiliyor.

Bunların üstüne bir de akan o bir tek şeridi, özellikle sabahları, tam da insanların işe gittikleri saatlerde belediyelerimizin çöp toplayan kamyonları işgal edince trafik tamamen eziyete dönüşüyor.

Ayrıca büyük marketlerin önleri de başka bir muamma! Tamamen evlere şenlik! Nasılsa ceza yiyen de yok! O yüzden millet kafasına göre takılıp istediği yere aracını park ediyor.

Karaköprü’de 35 mt. yol boyunca onlarca büyük market var ve genelde bunların büyük çoğunluğu ya döner kavşaklarda ya da kavşağa çok yakın bir konumda. Hal böyle olunca müşteriler araçlarını, markete yakın olabilmek için kavşak içerisine, yaya geçitlerine, engelli vatandaşlar için ayrılmış bölgelere park etmekten hiç çekinmiyorlar. Niye çekinsinler ki! Nasılsa ceza yiyen yok, nasılsa karışan yok, nasılsa düşünce denilen insani vasıf görev mahallini terk etmiş!

Daha yazılacak çok şey var da…

 

Yazımın başından buraya kadar Urfa’mızın bu büyük sorununugözlemlediğim kadarıyla dile getirmeye çalıştım lakin sorunları dile getirmekle iş bitmiyor. Sorun bulmak veya bir sorunu dillendirmek her zaman kolaydır ama çözüm üretmek zordur.

Fakat bu konuda çözüm o kadar basit ki…

Peki, nedir o çözüm?

Trafik polisi sayısının ve dolayısıyla denetimlerinin arttırılması!

Evet, çözüm çok basit. Özellikle ana arterlerde, şehrin can damarı sayılan yollarda, trafik polislerimiz yanlış park edilen araçlara şöyle en azından bir iki hafta boyunca ceza kesseler, kaldırıma doğru dik park edilmiş araçları çekicilerle otoparka çekip üstüne de gereken ceza-yımüeyyideyi uygulasalar Urfa’nın trafik sorununun büyük kısmı kısa sürede çözüme kavuşmuş olur.

Peki, ceza kesmek çözüm müdür?

Aslında gönül ister ki insanlar birbirine saygılı olup kendilerini düşündükleri kadar arkalarından gelenleri de düşünsünler, bilinçli olsunlar, kurallara uygun davransınlar ve hayat, trafik yoğunluğu gibi çekilmez bir hal almasın ve dolayısıyla hiç kimseye en ufak bir ceza kesilmesin ama maalesef böyle bir kültür seviyesine ulaşabilmemiz için daha çok yol almamız gerekiyor.

Bu durumda en iyi çözüm hepimiz en iyi anladığı dil olan cezaların tavizsiz uygulanmasıdır. Çünkü biz bunu hak ediyoruz.

 

Saygılar sunuyorum.

 

 

 

 

 

 
Etiketler: URFANIN, EN, BÜYÜK, SORUNU,
Yorumlar
Haber Yazılımı