Yazı Detayı
05 Haziran 2020 - Cuma 01:38
 
YENİ BİR MECRA , YENİ BİR HEYECAN
AHMET DOĞAN
 
 

Yeni Bir Mecra, Yeni Bir Heyecan

 

 

Merhaba dostlar,

 

Urfa’ya yeni bir ses, yeni bir soluk gerektiğinin uzun zamandır farkındaydım. Ancak bu sesin nerden ve hangi şartlarda ortaya çıkacağını kestiremiyordum. URFAGASTE buna aday oldu ve bundan sonra ben de haftalık köşe yazılarıyla duygu düşüncelerimi siz değerli okurlarla buluşturmaya çalışacağım.

 

Öncelikle şunu belirteyim, benim yazılarımın olduğu köşe SORGULAMA köşesidir. Bu ismi seçmemin çok özel sebepleri var. En önemli sebebi karakteristik özelliklerim ile alakalı. Çünkü SORGULAMA’yı seven bir insanım.

 

Çok soru sorarım. Cevaplarını alıncaya kadar sorarım. Aklıma yatmadıysa, yine sorarım. İnsanlara sorarım. Kitaplara sorarım. Evrene sorarım. Kendime sorarım…

 

Mutlaka aklımı, mantığımı ve vicdanımı tatmin edecek bir cevap bulmaya çalışırım.

 

Bu SORGULAMA köşesinde neler paylaşacağım?

 

Öncelikle çok renkli bir köşe olacağını umuyorum. Ülkenin içinden geçtiği dönemlere duyarsız kalan bir insan değilim. O yüzden gündem ile alakalı bir parça paylaşımlar yaparım. Ancak çok yerel konulara girmeyi düşünmüyorum.

 

Bazen bir kadının hayata tutunurken karşılaştığı sorunları anlatırım, bazen de evine bir parça ekmek götürmek için akşama kadar inşaatlarda – şantiyelerde güvencesiz bir şekilde çalışan elleri nasır tutmuş adamı anlatırım. Bazen sokaklarda peçete satan çocuğu, bazen de kağıt toplayan yırtık pantolunlu bir genci anlatırım.

 

Bazen zorla evlendirilmek istenen bir genç kızı, bazen de üniversite mezunu ancak işsiz dolaşan bir genci anlatırım.

 

Bazen işçinin hakkını, bazen de patronların emek sömürmesini.

Bazen mültecinin vatansızlığını, bazen de mülteciyi dışlayan zihniyeti. Bazen de yapılan ırkçılığı ve ötekileştirmeyi anlatırım.

 

Bazen masa başında iş yapmadan göbek büyütenleri anlatırım, bazen de siyasi düşünceleri yüzünden işlerinden edilen KHK’lı vatandaşları anlatırım.

 

Bazen Hukukun adalet dağıtıp dağıtmadığını sorgularım. Bazen de sivil itaatsizliğinin nasıl bir şey olduğunu anlatmaya çalışırım.

 

Bu köşe SORGULAMA yapacak. Ancak taşlama mahiyetinde eleştiri yapmaktan kaçınacak ve mevcut problemlere çözümler sunmaya çalışacaktır.

 

Bir yandan ABD’de SpaceX’in uzaya insan göndermesini DEVRİM niteliğinde anlatırken, bir yandan da beyaz polislerin George Floyd’u öldürmesinin FAŞİZM ve IRKÇI davranış olduğunu anlatacağım.

 

Emniyet odalarında kaybolan insanları, işkenceleri, insan hak ihlallerini bağıra bağıra sorgulayacağım. Toplumsal olaylar üzerinden giderek genellikle Hak, Hukuk ve Adalet eksenli yazmaya çalışağım ve bu üçlü eksik olduğunda toplumda nelerin olabileceğinden bahsedeceğim.

 

Korkmayın, anarşist değilim.

 

Tanıyınca seveceksiniz.

 

Elimden geldiğince kalbimden geçen, hafızamda yorumlanan ve farkında olmadan dilimden sel gibi dökülen, ayrı ayrı söylenince gürültü kirliliğine sebep olan harfleri, kelime nidasıyla ve bir muzaffer ustalığıyla birleştirip sizlere ulaştırmaya çalışacağım.

 

Kişilere genellikle takılan bir kişi değilim, ancak; sistemlere ve yöntemlere çok takarım.

 

Bir sistem yanlış ise, sözümü esirgemem. Ancak çözümünü de söylerim. Öyle kuru kuru eleştirmeyi herkes yapar değil mi?

 

Bugünlük bu kadar dostlar.

 

URFAGASTE’nin Urfa’ya hayırlı olmasını dilerim..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Etiketler: YENİ, BİR, MECRA, ,, YENİ, BİR, HEYECAN,
Yorumlar
Haber Yazılımı