Yazı Detayı
20 Ağustos 2021 - Cuma 08:23
 
Yine İkiye Bölündük
NURAY MERMERTAŞ
 
 

Her konuda olduğu gibi bölündük mü yine ikiye.


1-Muhacir hayranı
2- Muhacir karşıtı


Biri çıkar suriyeliler giderse ekonomi çöker der. Çok anlamlı bi konuya vurgu yapıldı. Hiç fark etmemiştik bu son 10 yılda ekonomizin güçlü olmasındaki sebebin bu olduğunu. Esnafın bu kadar kazançlı olması, işçinin parasının artması, halkın son derece refah ve huzur içinde yaşaması, vatandaşın cebinde harca, harca bitmez parasının olması devletimin sırtındaki bu değerli muhacir kardeşlerimizin etkisi olduğunu bilmiş olduk. İyi ki çok küçük yaşta evlenip hiç aralıksız her yıl  doğum yapıyorlar ne hikmetse ikiz, ikiz dünyaya gelen bebek sayıları baya var. O zaman bi 10 yıl sonra taşımız, toprağımızın altın olduğunu görürsek şaşırmayalım.


 Peki neden? para perest olan Avrupa  bu mirası şiddetle reddedip bize bıraktı yetmedi üstüne para teklif etti.


Neyse daha fazla kendimizi kandırmayalım işin aslına dönelim.  Evet bi kesim muhacir karşıtı kimisi gitmelerinin daha hayırlı olacağını dile getiriyor, kimi rencide ediyor, kimi daha ileri gidip su faturalarını 10 kat artırıp göndermek istiyor. Tabi zulme her durumda karşıyız bu şekilde olması vicdan sorgulamasına gider.


Bi diğer kesim ise Ensar olmamız gerektiğini sürekli vurgu yapar. Peygamber Efendimiz de muhacir olmuştu diyerek sürekli bunu örnek verirler. Amenna! Müslüman olarak Peygamberimiz en değerlimizdir. Onun izinde gitmek tercihimizdir. Fakat yine Dini ve Peygamberimizi kişisel menfaatlerimize karıştırmayalım. Zira Ensar olma isteği çokta samimi gelmiyor bana önce samimi  bir Müslüman olalım, gerçek vatan sever olalım, Ondan sonra Ensar olmayı masaya koyalım. Merak ediyorum hükümet muhacir karşıtı olsaydı bugün bu Ensar olma sevdası yine hasıl olurmuydu?  sanmıyorum. Çünkü gayet iyi biliyoruz ki ; Yağmur nerde yağıyorsa tarla o tarafa çekildiğini bu sebepten ötürü Ensar olma çabalarını samimi bulmuyorum. Öyle insanlar tanıyoruz  bizzat kendi yakınında ki yetim hakkına gasp etmiş ve yanı başındaki mağdur kişileri ihmal etmiş STK' larda Ensar olma boy gösterisi ne kadar inandırıcı olabilir!?  Kendi oğlunun askerliğini bedelli yaptırmış asker kıyafeti giyerek, askeri personel olmadığı halde zırhlı araçlarla idlibe gidip boy gösterisi yapan bu insanlar ne kadar inandırıcı olabilir? Akılları sıra devlete ve millete bakın biz hem muhacire hizmet ediyoruz, hemde mücahidiz imajı vermek istiyorlar. Ama maalesef kendi akıllarıyla kalıp egolarını tatmin ediyorlar kimsenin böylesi çelişkili davranışlara itimadı yok.  


Evet Peygamber efendimiz bir muhacirdi. O (s. a. v) medineye huzur götürdü, İslam  dinini götürdü, barış götürdü,  zengin ile fakiri bi araya getirip maddi mağduriyeti ortadan kaldırdı. Farklı dinlere mensup olanlar arasında sözleşme imzalatıp huzur ve selameti sağladı. Böyle muhacire can feda. Olayları dini terimlerle ifade ederek soyut kunuşmayalım. Biraz da olayı ülkemiz açısından milletimiz adına değerlendirelim. Bilindiği gibi Suriyeli kardeşlerimiz ciddi sıkıntılar verdiler aşırı derece çoğalma sebepleriyle egoları tavan olmaya başladı. Kendi içlerinde bi dünya kurdular, sadece kendi esnaflarından alış - veriş yapıyorlar her hangi bi suriyeli 'nin bi hatasını eleştiremezsin en az on kişinin saldırısına maruz kalırsın. Bu kadar yapılan iyilikler karşındaki sözleri ; " Türkiye babası hayrına bize bakmıyor Avrupa Birliğinden bize para gönderiliyor.  Gönderilen paranın bi kısmını bize harcarken çoğunu kendileri alıyorlar."  Ve bi başka ağızdan çıkan cümleler de şu ; " Türkiye mecburdur bize bakmaya çünkü bu savaşın sebebi kendileri oldu"  hadi bunların hepsinden geçtik. Daha vahimi Şimdiden  Urfa bizim, hatay bizim sözlerini hemen hepsinden duyar olduk. Bu cümleleri bizzat kulaklarıyla duyan vatansever, devletçi insanlar nasıl tedirgin olmasın? Valla benim bildiğim tek şey var. ÖNCE VATAN. Bu arada merak ettiğim bir şey var. Malumumuzdur ki suriyeli vatandaşlar bir çok insanın canına gasp ettiler ve hiç kimseden ses yok ama bi Türk vatandaş bi suriyeliye zarar verse bütün STK ayakta reklam savunmaları başlar. Her zaman belirttiğimiz gibi kesinlikle zulme, haksızlığa, şiddete karşıyız... Hiç kimsenin kimseye zarar vermeye hakkı yok! Fakat neden sadece bir tarafın hakkı savunulmukta... Sakın böylesi adaletsiz savunmayı da Ensar olma vasıflarına bağlamayın. O zaman Gerçekten Ensar kalitesini yerle bir etmiş olursunuz ve İslam tarihi sizden davacı olur. Belki muhterem bi Ensar kardeşimiz şimdi Dini ve insani duygularımızı sorgulayacaktır bu yazımız için. Daha fazla açıklama yapmadan Levent KIRCA 'nın şarkısını armağan ediyorum. Çocukluğumda ezberleyip de unutmadığım anlamlı bi şarkıydı. " niyetimiz kimseyi kırmak değildir, ordakini buraya koymak değildir."  nasıl bi yol izlemeye gelince de daha önce ki yazım da belirtmiştim ama yine de kısa bi hatırlatma yapayım. Yani yeteri kadar Suriye 'nin idlip ve diğer şehirlerinde hizmet yapıyormuş gibi boy gösterileri yapıldı sanırım. Torunlarınıza dahi yetecek fotoğraf kareleri olabildiğince yakaladınız. Diğer çalışmalardan bahsetmeyelim şimdilik konu uzar. Artık orda yaşamaları daha makul olabilir ve kimsenin bu kadar dil dökmesine gerek kalmadan ne güzel komşu ülkemizle muhabbet içinde yaşarız diye ümit ediyorum. 
Selam ve dua ile.

 

 

 

 

 

 

 
Etiketler: Yine, İkiye, Bölündük,
Yorumlar
Haber Yazılımı